Pēc Andra Grūtupa grāmatas „Ešafots" motīviem uzņemtā filmas sižeta pamatā ir vācu ģenerāļu tiesāšana un publiska sodīšana Rīgā 1946. gadā. Filmā veidots secīgs notikumu attīstības izklāsts, kas ataino norises Otrā pasaules kara laikā un pirmajos pēckara gados. Izmantoti dokumentālie materiāli, rādīti padomju varas dokumenti, to satura nepilnības. Notiesāja visus ģenerāļus, ja vien par tiesu var saukt procesu, kad liecinieki pēc liecību sniegšanas tiek represēti, bet pulkvedis Bekings, kuru publiski it kā pakāra Rīgā, bija miris cietumā, un nav zināms, ko pakāra viņa vietā - lai būtu pilns skaits.
„Grūtups uzskatāmi parāda, kāds farss bija šī prāva. Toreiz nevienu daudz neinteresēja, cik vainīgs bija katrs no septiņiem ģenerāļiem. Viņu vainas pakāpe bija acīmredzami atšķirīga. Arī tagad filmā mēs negrasāmies šo prāvu iztiesāt par jaunu. Mūsu uzmanība pievērsta tam, ka šī eksekūcija bija spilgts atmaksas šausmu teātris – vieniem par gandarījumu, citiem par biedu," stāsta filmas scenārija autors Ilmārs Latkovskis.
Dokumentālās filmas „Ešafots. Soda izrāde" veidotāji ir neatkarīgo producentu grupa „HansaMedia": scenārija autors Ilmārs Latkovskis, režisors Jurģis Tūbelis, producente Gundega Tabaka, mūzikas autors Mārtiņš Brauns. Filmas garums – 57 minūtes.
Pēc filmas seansa Okupācijas muzejā notiks diskusija, kuru vadīs viens no filmas autoriem Ilmārs Latkovskis. Diskusijas dalībnieki runās par to, kas rada nežēlīgos tirānus – demokrātija vai totalitārisms? Kāda ir latviešu loma sarkanā terora mašinērijas izveidē? Kur ir robeža starp taisnīgu sodu un ļaunu atriebību?
Ieeja - bez maksas.