Sestdiena, 11.Janvāris 2025. » Vārdadienas svin: Smaida, Franciska;

Totaldobže Mākslas Centrā šonedēļ

Kaspars Lielgalvis, 06.09.2011. 09:29

Ceturtdien, 8. septembrī, mākslas centrā notiks Urban Poetry meistarvakars kopā ar amerikāņu dzejnieku Vanu G. Garetu (Van G.Garrett) un džeza saksofonistiem Artūru Tiguli un Denisu Paškēviču, piektdien, 9. septembrī, - Urban Poetry meistarvakars kopā ar britu dzejniekiem Ifu Meniksu (Aoife Mannix) un Džeikobu Semu Larouzu (Jacob Sam - La Rose), kā arī eksperimentālā džeza apvienību KIRK no Varšavas, savukārt sestdien, 10. septembrī, – VEF vērtīgo rāmu tirdziņš un virkne pasākumu mūsdienu kultūras foruma "Baltā Nakts" ietvaros.
Totaldobže Mākslas Centrā šonedēļ

Ceturtdien 8. septembrī un piektdien 9. septembrī 19:00 Totaldobže mākslas centrā bijušās rūpnīcas VEF teritorijā, Ūnijas ielā 8, 7. korpusā, notiks divi pasākumi, kuros galvenā vērība tiek vērsta urbānās dzejas virzienā, jo šajos vakaros notiks trīs dzejnieku autorvakari, kuru daiļrade cieši saistīta ar iztekti urbānām vidēm – divām metropolēm: Londonu un Hjūstonu. Ne mazāk svarīga urbānās vides sastāvdaļa ir džezs, kuru šajos vakaros pārstāvēs mūziķi no austrumeiropas metropoles – Varšavas un Baltijas valstu metropoles – Rīgas.

Pirmajā meistarvakarā uzstāsies afroamerikānis dzejnieks Vans Garets (Van G. Garrett, pazīstams arī kā Fui Koshi) no Hjūstonas, kurš gūst baudu boksējoties, piedaloties buļļu cīņās, fotogrāfējot kolibri vai atskaņojot leģendārā Mailza Deivisa (Miles Davis) trompetes skaņas. Pēc pirmās dzejas izlases, kurā viņš vairāk pievērsies raupjajai īstenībai, mūzikai un "melnajai pieredzei", apkopojot ainas no savas dzīves, Vans nolēma iemēģināt roku mīlas dzejā. Vans vēlējās pievienot šī žanra dzejai savu īpašo mīlestības redzējumu, neļaujoties izplatītajai, īpaši slamos, vārsmu klišejiskošanai, kad runa iet par un ap mīlestību. Pēc vairāku mēnešu ilgstošas apceres par mīlestību, pat speciāli šim nolūkam trīs nedēļas uzturoties kādā romantiskā vīna lauku ietvertā villā Toskānā, Vans izveidoja dzejas izlasi "ZURI: Selektētās mīlas dziesmas". Tagad Vans ved to uz Rīgu – savu komentāru par ģimenes mīlestību, slavenību mīlestību vai, precīzāk – mīlēšanos un visādu citādu mīlestību aprakstus. Vana iedvesmotāji ir Lorenco Tomas (Lorenzo Thomas), Džeims Almers (Dr. James Ulmer), Kvāme Aleksandrs (Kwame Alexander), A van Džordans (A. Van Jordan), Terancs Heijes (Terrance Hayes), Džei Zī (Jay-Z) un citi. Pats Vans dēvē sevi par mākslinieku, kurš skatās laukā no savas kastes un stāsta par piedzīvoto un satiktajiem cilvēkiem savu pasaules apceļojumu laikā, izmantojot vārdus un ritmu tikai kā vienu no izteiksmes veidiem. Savu pēdējo dzejoļu krājumu Vans izdevis kā e-grāmatu, kas pieejama tikai datu formātā un iegādājama internetā, tādā veidā Vans mēģina sasniegt tos, kas palik nesasniegti, izdodot grāmatu drukātā formātā.

Vans Garets ir arī darbojies kā tiesnesis ASV Nacionālajā Dzejas slamā. ASV dzīvojošais ganieties ne tikai raksta afroamerikānisku dzeju kwansaba, bet arī raksta antropoloģiskus rakstus vairākiem apskatiem un žurnāliem. Vans ir īstens spoken word mākslinieks, kura dzejas patiesais dziļums un nozīme atklājas dzīvajā izpildījumā – savienojumā ar ritmu un mūziku.

A van Džordans, Quantum Lyrics autors, par viņu saka: "Vana Gareta valodas muskulatūrā mēs ieraugam viņa velmi godāt varoņus un senčus, eksperimentus ar formu, jaunas balss rašanos. Tā ir balss, kas paglābs dzeju no izmiršanas laikmeta, kad cilvēki nelasa dzeju, jo nespēj tai pieslēgties, Vana Gareta valoda ir saprotama, nezaudējot neko no lirikas, ko mūsu priekšteči tik grūti ir izlolojuši. Kā viņš mūs cenšas pārliecināt savā dzejolī james brown kwansaba, viņa dzeja mūs aicina: "seeing life in fast-paced musical scales/ that make people want to shuffle on/ decks with sweat dropped on the up-beats.""

"Vans Garets mums izteica vēlēšanos uzstāties kopā ar kādu no vietējiem džeza mūziķiem. Jūs būsiet liecinieki divu brīnišķīgu latviešu džeza saksofonistu acumirklīgam muzikālam komentāram Vana deklamētajai dzejai. Tā būs, iepriekš neizmēģināta, muzikāla improvizācija, kurā piedalīsies trīs mākslinieki – vietējai publikai nepazīstams amerikāņu dzejnieks Vans Garets, iespējams, Latvijā virtuozākais saksofonists, kurš jelkad spēlējis tik augstas klases avangarda džezu, un kurš tikko piedzīvojis vienu no cilvēka mūžā ievērojamākajiem mīlestības aktiem – Deniss Paškēvičs, un mūziķis, ar mazāku koncertu bagāžu kā Denisa, bet ne mazāk ievērojams savu pašreizējo radošo meklējumu dēļ un savos izmēģinājumos neprognozējamais – Artūrs Tigulis.

Pēc pasākuma, terases atmosfēru veidos džeza ritmi, ko no savām platēm atskaņos džeza melomāns Kristaps Kuplais.

Otrajā meistarvakarā 9. septembrī uz Totaldobžes Mākslas centra jumta terases uzstāsies britu dzejnieki un poļu mūziķi.

Ifa Meniksa (Aoife Mannix) ir īru izcelsmes dzejniece, kas pašlaik dzīvo Londonā. Kopš 2002. gada ir izdoti 4 viņas dzejoļu krājumi un viena novele. Kopā ar mūziķi Dženiju Armouru (Janie Armour) Ifa izveidoja mūzikas un spoken word skaņdarbu sēriju, apceļoja Lielbritāniju ar koncertiem un izdeva to CD formātā. Ifa ir aktīva dzejas slamu dalībniece ne tikai Anglijā un Īrijā, bet arī daudzās citās pasules malās (nez vai viņa piedalīsies arī slamā, kas notiks 10. septembrī 22:00 Totaldobže Mākslas centrā?). Pašlaik Ifa vada radio BBC jauno spoken word talantu raidījumu. Viņa ir piedalījusies vairākās rezidencēs, projektos, ieguvusi maģistra grādu un tagad pati pasniedz priekšmetus "radošā rakstīšana" un "dzīvā rakstīšana" Vestminsteres un Goldsmita universitātēs. Viņas uzstāšanās saraksts gan kā dzejniecei, gan meistardarbnīcu vadītājai aizņem vairākas lapas. Meniksas kaislība ir ceļošana, iepazīstot jaunas kultūras un meklējot novatoriskas dzejas formas. Daudzi viņas dzejas projekti vērsti uz dzejas integrēšanu apkārtējā pasaulē. Viņa tikko atgriezusies no rezidences, kurā radīts interaktīvs teatrāls ceļojums pa leģendāro Adelaide Road, kas izskan dzejā un stāstos. Šis urbānais mākslas darbs pieejams gan kā iPhone aplikācija, gan kā interneta karte. Kā jau īstenai pilsētas dzejniecei - viņas dzejā nozīmīga vieta ir telpai, vietai un izcelšanās, piemēram, pērn iznāca dzejas un kultūras mantojuma antoloģija Sutton Word Factory.

Ifas dzejas lasīšana viņas mājas lapā vai internetā pieejamo dzejas lasījumu video aplūkošana manī atdzīvināja to sajūtu, par kuru, ilgāk uzturoties šeit Latvijā, es mēdzu aizmirst – to pasaules blakusesamības sajūtu. Šodien, domājot par to, kā lētāk un efektīvāk atrisināt Totaldobže Mākslas centra Jaunās zāles logu iestiklošanu, manu uzmanību piesaistīja divi vīri, kas apņēmības pilni devās, stumjot tukšus "Prizmas" iepirkumu ratiņiem, tikai uz sev zināmu galamērķi. Džinsas un džemperīši, brūni iedeguši, liela auguma un mazliet kaulaini. Grants ar šķembām – pats nepatīkamākais ceļa segums iepirkuma ratiem, nebija nekāds šķērslis un vīri drīz vien pazuda skatienam, bet palika tāda dīvaina sajūta, ko mēģinu pašlaik atdzīvināt, domājot par gaidāmo dzejnieku vizīti tajā pašā vietā tikai dažas dienas vēlāk. Bez šīs domas, ka atkal varēs sajust to pasaules kultūras elpu, mani šodien redzētais drosi vien nomāktu, bet tagad man tas pat šķiet kaut kā mīļi – dzīvojam tādā nedaudz sireālā vidē ar sireāliem kaimiņiem, bet tā teiksmainā pasaule, kas bieži vien šķiet ir iespējama tikai filmās un grāmatās, reizēm ienāk arī mūsu ikdienā un mēs to satiekam šeit – tepat ārā uz mūsu ielas, mūsu kafejnīcās un mājās.

Katrīnas Vastlāves interviju ar Ifu Meniksu jūs varat lasīt www.totaldobze.com/ArtCenter/urban-poetry

Otrs šī vakara dzejnieks ir Džeikobs Sems Larouzs (Jacob Sam La Rose) –slama mākslinieks no Londonas. Dzejnieks, izdevējs, mākslinieks, radošais konsultants un skolotājs. Larouza kaislība ir dzejas slama kustība, vīņš ir dzejas slama aizsācējs vairākās Lielbritānijas pilsētās. Viņš ir vadošās jauniešu slama organizācijas Apples & Snakes mākslinieciskais vadītājs. Džeikobs aktīvi strādā ar skolu programmām un jaunajiem dzejniekiem visā Anglijā, īpašu nozīmi piešķirot tieši dzejas performancei. Dzejas popularitāte Lielbritānijā lielā mēra ir viņa nopelns, iemācot pusaudžiem un jauniešiem mīlēt dzeju. Vairāki Larouza projekti saistīti ar web tehnoloģiju izmantošanu literatūras projektos.

Viņš saka: "Dzejnieka darbs ir kas vairāk neka cenšanās būt pēc iespējas labākam rakstītājam. Lai savai pastāvēšanai iegūtu īstas un taustāmas aprises, manam darbam ir jābūt lielākam par mani pašu. Tas īstenojies mēģinājumos palīdzēt citiem atrast savu rakstīšanas un izteiksmes veidu, vairot viņu pārliecību par lietām, ko viņi dara, vienlaikus akceptējot citu dzejnieku attīstību. Mans radošās darbības mērķis ir radīt dzīvi mainošas pieredzes caur literatūru."

Arī šī vakara izskaņā mēs piedāvājam urbānās kultūras neatņemamo sastāvdaļu – mūziku. KIRK ir Varšavas eksperimentālais mūzikas projekts, kurš šogad svin savu 10 gadu pastāvēšanas gadskārtu. Piedzīvojusi dažādas muzikālā materiāla un muzikālās modes svārstību pārvērtības, grupa vēl joprojām atrodas mūžīgās identitātes meklējumos un saglabā savu revolucionāro garu it kā mēģinot, bet tomēr nespēdama to noslāpēt. Taču nevar apgalvot, ka muzikālās stila svārstības 10 gadu garumā, iekļaujot sastāva maiņu, ir novedušas pie diametriāli pretējiem grupas muzikālajiem uzskatiem. Tās pamats – sākotnēji urbānais tehno (Pawel Bartnik) savienojumā ar tik pat urbāno hip hop (Filip Kalinowski), un vēlāk pievienojušos dzīvā džeza instrumenta – trompetes pārvaldītāju (Olgierd Dokalski) turpina pārvērtības, ar klasiski alternatīvu piegaršu un joprojām saglabā grūti definējama žanra pārstāvju statusu. Mūžīgi plūstošā stilu sajaukumā jeb eksperimentā, par pamatu saglabājot primitīvu ritmu, elektronikas daudzveidību un trompeti visam pāri, brīžiem liekot tai ieskanēties kā no sen izsapņota, bet neaizmirstama sapņa, brīžiem – tepat blakus, atgādinot, ka, iespējams sapnis ir īstenība.

Abos pasākumos ieejas maksa – 1 LVL.

Urban Poetry ir urbānās kukltūras projekts, kas šogad tapis sadarbojoties Kristīnei Želvei, Ievai Stūrei, Katrīnai Vastlāvei, Totaldobže Mākslas centram, Britu Padomei un ASV vēstniecībai Latvijā. Pirmais Urban Poetry pasākums notika pirms gada, un to organizēja Totaldobže Mākslas centrs kopīgi ar biedrību Space Garage, sadarbībā ar Britu padomi Latvijā.

Totaldobže mākslas centrs darbojas bijušās rūpnīcas VEF teritorijā kopš 2009. gada. Tā ir mājvieta vairāku mākslinieku darbnīcām jau vairāk nekā piecus gadus, tagad tā ir arī rezidenču vieta ārvalstu māksliniekiem. Mākslas centrā regulāri notiek dažādi pasākumi, kas aptver visdažadākās mākslas jomas – vizuālo mākslu, mūziku, teātri, literatūru, dzeju, fotogrāfiju, performanci u.c.

Informāciju par izstādi "Nulles punkts", dzejas slamu, atvērtajām darbnīcām "Luste" un "BlankBlank", galeriju "Ziema", skeitparku "Volkomparks", "Space garage" diskotēku un visiem pasākumiem Baltajā Naktī VEF teritorijā, kā arī Mākslas centra atrašanās plānu un citiem notikušiem un gaidāmiem pasākumiem, kā arī par Mākslas Centra izveidošanās vēsturi un atbalstītājiem atradīsiet Mākslas centra pagaidu mājas lapā: www.totaldobze.com/ArtCenter

Facebook un Twitter profilus atradīsiet, meklētājā ievadot atslēgvārdu Totaldobže.

Ja vēlaties saņemt ziņas par gaidāmajiem notikumiem pa taisno uz savu e-pastu, lūdzu piesakieties mūsu meilinglistei, sūtot pieprasījumu uz info@totaldobze.com

Foto: Džeikobs Sems Larouzs. Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2025
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV