Mācību filma literatūrā "Personības. Laiks. Vide" ir veidota no sešām patstāvīgām epizodēm, kurās iepazīstami atšķirīgi veidi, kā radošie cilvēki centušies apvienot spēkus jaunas mākslinieciskas patiesības vārdā vai arī tikuši kopā saistīti laikmeta pretrunīgajās un pat dramatiskajās norisēs.
Tā ir mācību filma literatūrā vidusskolēniem, lai gan pārsteidzošā kārtā tā rada lielu interesi arī skolas sen jau absolvējošos cilvēkos. Dd studio radošais direktors Jānis Mitrēvics uzsver: "Mūsu uzdevums bija uzrunāt skolēnu ar tādu saturisko un vizuālo valodu, kādu viņš atzīst par sev vissaistošāko, jo tikai tādā veidā jaunie cilvēki viegli un ar interesi, aizrautību apgūst izglītojošo materiālu".
Stāsti ir gan izglītojoši, gan izklaidējoši. Nepastarpināti tiek parādīts, ka radošiem cilvēkiem ir patikusi un patīk bohēma un uzsvērts, ka bohēmiska vide mēdz būt par bāzi jaunradei, kas veicina jaunu māksliniecisko un radošo domu radīšanu un izpausmi dažādās mākslās.
Šīs filmas izveidi pasūtīja Latviešu valodas aģentūra, īstenojot ESF projektu "Atbalsts valsts valodas apguvei un bilingvālajai izglītībai". Latviešu valodas aģentūras pārstāve Inese Auziņa, komentējot izveidoto filmu saka, ka "ļoti gribas cerēt, ka šī filma mūsdienu jaunietī atvērs viņam saprotamus uztveres kodus, lai stundā būtu iespējama saruna ne tikai par dažādām parādībām mākslā, totstarp literatūrā, bet galvenokārt saruna par viņiem pašiem un viņiem nozīmīgām vērtībām."
Filma veidota no sešām patstāvīgām epizodēm par Dzelmes grupu, Zaļo vārnu, Franču grupu, Elles ķēķi, Kazu un Orbītu.
Par vienojošu faktoru autoriem, kas meklē citādu izteiksmi, divdesmitā gadsimta sākumā, kļuva žurnāls "Dzelme". Savukārt mākslinieku biedrība "Zaļā vārna" piedāvāja citu modeli, aiz statūtiem, protokoliem, biedra kartēm slēpjot aizrautību rakstnieku un mākslinieku rīkotajos pasākumos.
Skaudro izsūtījuma pieredzi izdzīvoja piecdesmito gadu sākumā par "franču grupu" nodēvētie inteliģences pārstāvji, kuru draudzības pamatā bija interese par franču kultūru. Pēc Otrā pasaules kara tieši trimdas situācijā Ņujorkas ostas rajons - Elles ķēķis - kļuva par būtisku latviešu literatūras modernizēšanās epicentru.
Ieejot Vaļņu ielas nelielajā kafejnīcā, ko tautā dēvēja par "Kazu", varēja nokļūt sešdesmito gadu Rīgas alternatīvās dzīves situācijā, kas atbalsojās mākslā: literatūrā, mūzikā, glezniecībā, kino, pantomīmā. Dzeja, mūzika, video - nepieciešamie izpausmes pamatelementi, lai tekstu grupas "Orbīta" priekšnesums varētu sākties kaut šodien.
Filmas komanda:
Radošais direktors Jānis Mitrēvics
Koncepcijas un scenārija autore: Lita Silova
Koncepcijas autors, videomākslinieks, operators: Kaspars Groševs
Skaņa: Kaspars Groševs un Tālis Timrots
Projekta vadītāja Sanita Kossoviča
Producents Dāvids Mitrēvics
Producenta asistente Dagnija Putrāle
Literārā redaktore Sandra Zobena
Vāciņa dizaina autore un maketētāja Marta Zariņa-Ģelze
DVD salikšana: Krists Poreiters
Latviešu valodas aģentūra šīs filmas par velti izplatīs Latvijas skolās.