Šīgada festivāls "Māksla+Komunikācija" ar tēmu "Tehno-ekoloģijas" tiecas iedziļināties jautājumā, kā mēs "apdzīvojam" vidi, kuru piepilda mūsu ikdienā lietotās tehnoloģijas. Šodien tehnoloģijas vairs nevaram tik vienkārši uzskatīt par kaut ko svešu jeb tādu, kas pastāv kā pretstats "dabiskajam". Ikdienas dzīvē mēs neizbēgami saskaramies ar visdažādākajām tehnoloģiju jomām – no automašīnām, elektroenerģijas un sakaru tīkliem līdz datoriem, mobilajām ierīcēm un sadzīves tehnikai. Šāda situācija pieprasa jaunu, ekoloģiskāk orientētu izpratni par cilvēku un tehnoloģiju savstarpējām attiecībām. Šobrīd uz Zemes turpinās intensīvas tehnoloģiju zinātnes izraisītās pārmaiņas, kuru sekas mēs pilnībā vēl neapzināmies. Franču filozofs Gvatari savā darbā "Trīs ekoloģijas" ierosina ņemt vērā trīs ekoloģiskos "rādītājus" – apkārtējo vidi, sociālās attiecības un cilvēka mentalitāti, uz kuriem balstoties pārvērtēt veidu, kā mēs dzīvojam uz šīs planētas. Šāda ētiski filozofiska perspektīva ir nepieciešama, ja neesam atmetuši cerību atrast mazāk bīstamus ceļus nākotnē par tiem, kurus šobrīd ejam.
Festivāla izstādē "Tehno-ekoloģijas" mākslinieki piedāvā radošu pieeju un novatoriskas idejas. Ekspozīcijā būs apskatāmi tādi mākslas darbi kā beļģu mākslinieka Bartaku darinātās solārā paneļa šūnas, kurās izmantotas vienīgi dabiskas izejvielas (piemēram, aroniju sula), un kuras viņš pats dēvē par "saules enerģijas uzkodām". Franču mākslinieku Scenocosme interaktīvajā mākslas darbā "dzīvs" (augošs) koks, kas ir dabisks sensors un ir spējīgs uztvert dažādas enerģijas plūsmas, reaģē uz cilvēka kustībām, izdalot skaņas. Savukārt inovatīvā dizaina objekts Andrea ir franču mākslinieka-dizainera un zinātnieka, Hārvarda universitātes profesora, kopīgs izgudrojums, kas telpaugu dabisko spēju attīrīt gaisu padara vairākkārt efektīvāku. Citā franču mākslinieku darbā apmeklētāji tiks aicināti apgulties šūpuļtīklā, kur speciāli sakomponētu skaņdarbu varēs nevis dzirdēt ar ausīm, bet uztvert ar visu ķermeni. Vācu mākslinieks iepazīstinās ar stāstu, kā viņš pats izgatavojis maizes tosteri, industriālās ražotnes vietā izmantojot parasto mikroviļņu krāsniņu... Izstādē būs aplūkojami vēl vairāki citi tikpat interesanti mediju mākslas darbi un inovatīvā dizaina objekti.
Paralēli izstādei 5. novembrī no 12.00 līdz 18.00, kim? laikmetīgās mākslas centrā mākslinieki no Popkalab vadīs publikai atvērtu radošo darbnīcu "Sarunas ar augiem", kurā parādīs kā ar vienkāršu elektroniku uzbūvēt interaktīvu, skaņu ģenerējošu sistēmu. Dalībnieki aicināti līdzi atnest augus podiņos, un spēlēties ar to radītajām skaņām. Šī darbnīca priecēs visplašāko interesentu loku – gan bērnus, gan pieaugušos.
Sīkāka informācija par festivāla programmu: http://rixc.lv/11
Twitter: http://twitter.com/rixcriga
Organizē: Jauno mediju kultūras centrs RIXC.
Festivāla un izstādes "Tehno-ekoloģijas" koncepcijas autors: Ēriks Kluitenbergs (Eric Kluitenberg, Nīderlande). Izstādes kuratori: Raitis Šmits, Rasa Šmite, Ēriks Kluitenbergs.
kim? izstāžu zāles darba laiki:
O., t., c., pt. 14.00 – 19.00
S., Sv. 12.00 – 18.00
Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, ES programma Kultūra 2007–2013, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, ES Septītā pamatprogramma (FP7), Mondriaan Foundation, Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde "Kultūras pārvalde", Elizabete Hotel, B&B Rīga. Studija, ir, Easyget.lv, Delfi.lv, euroAWK, Arterritory.com, Anothertravelguide.com, Kultūra.lv, Satori, Veto Magazine, Ilustrētā Zinātne, Radio Naba, Valmiermuižas alus, Restaurant Kitchen
kim? laikmetīgās mākslas centrs
Spīķeri, Maskavas iela 12/1
www.kim.lv
Foto: "PhoEfarium", saules enerģijas uzkodas. Autors: mākslinieks/pētnieks Bartaku (Beļģija). Publicitātes foto