30. oktobrī, plkst. 12.00, Rīgas pils 3. stāvā, Konferenču zālē, būs pirmā tikšanās ar interesentiem. Dr. hist. Vitolds Muižnieks, LNVM Arheoloģijas departamenta pētnieks, stāstīs par arheoloģisko liecību nozīmi 14. – 18. gs. iedzīvotāju garīgās dzīves norišu izpētē Latvijā.
Priekšlasījumā iecerēts aplūkot arheoloģiski pētīto 14. – 18.gs. apbedīšanas vietu materiālu citu avotu grupu – rakstīto avotu un folkloras liecību kontekstā, salīdzināt šajā laikā Rietumeiropā pastāvošo izpratni par nāvi un mirušajiem ar situāciju Latvijas teritorijā.
Mūsdienu Latvijas teritorijas viduslaiku un agro jauno laiku pamatiedzīvotāju garīgās dzīves norišu izpētē arheoloģiskais materiāls dažādu iemeslu dēļ izmantots pastarpināti un fragmentāri. Pētnieku uzmanība lielākoties bijusi pievērsta aizvēstures perioda, etnisko procesu, materiālās kultūras un ar saimniecisko dzīvi saistīto jautājumu izpētei. Arheoloģiskie pētījumi apbedīšanas vietās ļauj ielūkoties pagātnē un daudz objektīvāk izvērtēt situāciju. Izrakumos atsegtie kapi un iegūtie novērojumi ir autentiski pagātnes liecinieki, kas gadsimtu gaitā nav mainījušies. Arheoloģiskais materiāls pilnīgi neatklāj mirušo apbedīšanas rituāla gaitu, tomēr tas ļauj spriest par atsevišķām normām, kas ievērotas sagatavojot, izvadot un pieminot mirušos.
Svētdienas cikla „Tikšanās pilī" nākamie pasākumi notiks 13. novembrī un 27. novembrī.
13. novembrī plkst. 12.00 Laima Grīnberga, LNVM Vēstures departamenta Faleristikas un medaļu kolekciju glabātāja, stāstīs par apbalvojumiem Latvijas Republikā pēc neatkarības atjaunošanas, savukārt 27. novembrī plkst. 12.00 Jānis Ciglis, LNVM Arheoloģijas departamenta vadītājs, stāstīs par baltu un latviešu etnoģenēzi.