Grāmatā aplūkota ne vien glezniecība un tēlniecība, bet arī arhitektūra un dekoratīvā māksla. Saistībā ar mūsdienām iekļauti arī jaunie informācijas nesēji - video un instalācijas. Grāmatas apjomīgās nodaļas sakārtotas hronoloģiskā secībā: viduslaiki, renesanse, klasicisms un baroks, romantiskā māksla, 19.gs. māksla (1848.-1905. gads), modernā māksla (1905.-1945. gads) un mūsdienu māksla.
Grāmatas 1048 lappusēs iekļautas vairāk nekā 1000 ilustrāciju, pasaules slavenu gleznu reprodukcijas, arhitektūras, tēlniecības un dekoratīvās mākslas šedevri. Grāmatā atsevišķās nodaļās izceltas spilgtākās pasaules mākslas personības - Mikelandželo, Dīrers, Velaskess, Geinsboro, Delakruā, Gogēns, Pikaso, Dalī, Vorhols un citi.
Enciklopēdiju veidojusi atzītu mākslas vēsturnieku un kritiķu grupa. Katrs autors ir savas jomas profesionālis - tie ir mākslas vēsturnieki, pētnieki, kritiķi, arhivāri, Luvras muzeja pārzinātāji ar lielu profesionālo pieredzi un ievērojamu publikāciju un pētījumu skaitu.
Īpaša nodaļa grāmatā atvēlēta Latvijas mākslai. To veidojusi mākslas zinātniece Anita Vanaga un tajā atspoguļoti Latvijas mākslas karstākie punkti, ievērojamākās personības, kas veidojušas Latvijas kultūru un mākslu, tēlniecību un arhitektūru no Latvijas valsts veidošanās brīža līdz pat mūsdienām. Ievērojot grāmatas iekārtojuma principu, atsevišķās nodaļās izcelti Latvijas mākslas dižgari - Rihards Zariņš, Janis Rozentāls, Oto Skulme, Vilhelms Purvītis, Jānis Tīdemanis, Leo Kokle, Boriss Bērziņš, Aija Zariņa u.c. Aprakstus papildina izcils ilustratīvais materiāls no Latvijas muzeju krājumiem, kā arī Gunta Belēviča, Andra Kļaviņa un Alda Plauža privātkolekcijām.
Šī "Mākslas enciklopēdija" īstenota ērti lietojamā formātā, tā ir viegli saprotama, skaidra un izglītojoša mākslas vēstures sintēze, - studentiem un pasniedzējiem, kā arī plašam sabiedrības lokam.
Darbs tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Francijas vēstniecības un Francijas institūta atbalstu.
Par grāmatu:
Nosaukums: Mākslas enciklopēdija no viduslaikiem līdz mūsdienām
Autoru kolektīvs: Darbu no franču valodas tulkojušas Jana Grostiņa, Astra Skrābane, Dace Zālīte
Izdevniecība: "Jumava"
www.jumava.lv