Tiek uzskatīts, ka Purvītis radīja Latvijas ainavas kanonu, kas kļuva par nācijas nacionālās identitātes zīmi, ietverot sevī tautas daiļuma izjūtu, laikmeta garu, etniskos ideālus un temperamentu. Žanra tradīcijas sekotāji katrs savā veidā ietekmējās no Purvīša tematikas bagātības un diez vai bez šī iedvesmas avota būtu īstenojusies ainava Latvijas mākslā. 20.gs. gaitā ainavas žanra nozīme mainījās un transformējās, mākslinieki savus radošos uzdevumus risināja, attālinoties no tiešās dabas izjūtas refleksijām, un tomēr tēma nezaudēja savu aktualitāti.
Izstāde aktualizē jautājumus, cik dziļi nācijas apziņā ir iesakņojies un nostiprinājies ainavas žanrs kā mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis? Un vai tas var būt aktuāls arī mūsdienās? Mēģinot rast atbildi uz šiem jautājumiem, ekspozīcijā līdzās izcilajam klasiķim un citiem zināmiem ainavistiem eksponēti arī mūsdienu jaunie mākslinieki – Arturs Bērziņš un Andris Eglītis, kuru mākslā, iedvesmojoties no tiešā dabas vērojuma, Latvijas ainava ir nozīmīga tēma. "Gribētos apgalvot, ka jauno mākslinieku aizraušanās ar ainavu apliecina nacionālās identitātes jēdziena klātesamību mūsdienu mākslā," komentē mākslas zinātniece Diāna Barčevska.
Izstādē eksponēti Vilhelma Purvīša, Kārļa Melnbārža, Ārija Skrides, Eduarda Kalniņa, Oto Pladera, Jāņa Pūpola, Fēliksa Čipāna, Konrāda Ubāna ,Līgas Purmales, Alekseja Naumova, Artura Bērziņa, Andra Eglīša u.c. darbi.
Mūkusalas mākslas salons atrodas Mūkusalas ielā 42, Rīgā.
Darba laiks no otrdienas līdz piektdienai 12:00-18:00, sestdienā 11:00-16:00.
Uzmanību! 2. martā salons strādā no 12:00-14:00!
Svētdien, pirmdien- slēgts.
Vairāk informācijas meklējiet saolna mājaslapā www.mmsalons.lv
Foto: Vilhelms Purvītis „Pavasara ainava". Ap 1930. Kartons, eļļa. 72 x 104. Publicitātes foto