„Ko mēs zinām par Jāni Munci – Eduarda Smiļģa laikabiedru un Dailes teātra koncepcijas līdzautoru, Parīzes Starptautiskās Dekoratīvās mākslas un moderno industriju izstādes Grand Prix ieguvēju? Maz. Varētu teikt – neko. Jānis Muncis 20 gadus ir bijis Latvijas zīmolvedis Eiropā un pasaulē. Šodien Latvijai nav sava unikāla zīmola. Bet Latvija ir ceļā uz to. Vai Jānis Muncis ir Latvijas zīmola atslēga? Diskusijas nepieciešamība radusies līdz ar īpašu, J. Muncim veltītu izstādi LKA E. Smiļģa Teātra muzejā. Tās saturiskā ietilpība gan plašākai sabiedrībai, gan profesionāļiem un valsts tēla veidotājiem ir maz zināma," stāsta diskusijas dalībniece Leonarda Ķestere-Kļaviņa.
Jānis Muncis (1886 – 1955) ir viena no nozīmīgākajām un spilgtākajām latviešu teātra personībām. Apguvis scenogrāfiju Vsevoloda Meierholda Skatuves uzvedumu meistarības kursos, pabeidzis Latvijas Mākslas akadēmijas J. R. Tillberga Figurālās glezniecības meistardarbnīcu, iegūstot mākslinieka grādu un studējis filozofiju un psiholoģiju Pasadīnas Rietumu koledžā, ASV, iegūstot mākslas bakalaura grādu. Līdzās Eduardam Smiļģim piedalījies Dailes teātra veidošanā, tā mākslinieciskās programmas izstrādē un spēles stila veidošanā no 1920. līdz 1926.gadam radot skatuves ietērpu 100 Dailes teātra iestudējumiem, Jānis Muncis spožus starptautiskus panākumus guvis kā scenogrāfs. 1925. gadā ar 20 izrāžu maketiem piedaloties Parīzes Starptautiskajā Dekoratīvās mākslas un moderno industriju izstādē, iegūst izstādes augstāko atzinību Grand Prix. Jānis Muncis veidojis scenogrāfiju Losandželosas Pasadinas teātrī un vairākas režijas Dailes teātrī, lasījis lekcijas skatuves mākslas studentiem ASV un UNRA Universitātē Minhenē, izstrādājis vairākus zinātniskos darbus skatuves mākslas teorijā. Scenogrāfs veidojis sešus grandiozus brīvdabas inscenējumus: R. Krodera „Atdzimšanas dziesma" Rīgā Esplanādē (1934 ), „Pļaujas svētki Koknesē" (1935 ), kompozīcija „Tev mūžam dzīvot, Latvija!" uz peldošas skatuves Daugavā (1936), „Pļaujas svētki Rēzeknē" (1936), „Darba slava" (1937), „Pļaujas svētki Jelgavā"(1937). Jānis Muncis piedalījies vairākās starptautiskās izstādēs: Teātra mākslas izstādēs Ņujorkā Moderno Mākslu muzejā (1926, 1933), Teātra mākslas izstādē Vīnē (1936), Starptautiskā Mākslas un Tehnikas izstādē Parīzē (1937).
Padomju un vācu okupācijas gados (1940 – 1944) Jānim Muncim tika aizliegta jebkāda mākslinieciska darbība. 1949. gadā viņš izceļojis uz ASV, Holivudu.
Izstāde „Pasaules elpā. Jānim Muncim – 125"
Spilgtajam, neparasti daudzpusīgajam māksliniekam Jānim Muncim šis ir jubilejas gads. Izstāde „Pasaules elpā. Jānim Muncim-125", veltīta J. Munča radošajai darbībai, ir skatāma LKA E. Smiļģa Teātra muzejā. Izstādes scenārija autores ir muzeja mākslas ekspertes Rita Rotkale un Agra Straupeniece. Izstādes vizuālā iekārtojuma autors mākslinieks Jānis Spalviņš. Ieejas maksa: 2 Ls (skolēniem, studentiem, pensionāriem 1 Ls). Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.