Izstādes konceptuālo ietvaru un mākslas darbu atlasi veido kuratore Helēna Demakova: „Izstādes nosaukums aizgūts no kolekcijā esošā 1992. gada Viļņa Zābera grafiku cikla „Tests horizontāļu identificēšanai", kuru viņš radīja tieši pirms 20 gadiem. Tie ir daudznozīmīgi darbi, kas tapa izteikti sociālas ievirzes izstādei „Kvalitāte' 92". Grafikās izmantoti Viļņa Zābera tēva 1950. gadu amatierfoto no Lubānas rajona. Tajās atklājas estetizēta padomju dzīves saulainā puse – sporta svētki un „jauncelsmes" darbs. Mākslinieks šīs fotogrāfijas it kā klasificējis un novietojis aiz horizontālām barjerām.
Vienlaicīgi izstādes nosaukums – „Tests" – norāda uz iespēju paraudzīties uz noteiktu, kaut arī fragmentāru Latvijas laikmetīgās mākslas attīstības procesu. Tiek aptvertas piecas desmitgades, sākot no 1960. gadiem. Ekspozīcijai atlasīti tie darbi, kas parāda cilvēka pasauli, kurai saturiski ir sakars ar jutekliski tveramo un intelektuāli aprakstāmo realitāti. Tas nav pašsaprotami attiecībā uz visu kolekciju, jo tajā atrodas arī izteikti metafiziski darbi, kā, piemēram, Barbaras Gailes monohromie gleznojumi un Ilmāra Blumberga litogrāfijas. Izstādes formāts neļauj izstādīt vairāk darbu, taču tas ir piemērots noteiktam reprezentatīvam kopumam."
Izstādē skatāmi Māras Brašmanes, Andra Brežes, Miķeļa Fišera, grupas „F5", Andreja Granta, Ginta Gabrāna, Kristapa Ģelža, Gvido Kajona, Leonarda Laganovska, Imanta Lancmaņa, Leonharda Lapina (Igaunija), Mindauga Navaka (Lietuva), Ojāra Pētersona, Kaspara Podnieka, Andresa Tolta (Igaunija), Bruno Vasiļevska, Viļņa Vītoliņa, Viļņa Zābera, Aijas Zariņas darbi.
2013. gadā izstādi „Tests" paredzēts eksponēt Krievijas Valsts laikmetīgās mākslas centrā Maskavā un KUMU mākslas muzejā Tallinā. Neliela kolekcijas daļa līdz šim eksponēta Eiropas Centrālajā bankā Frankfurtē, Eiropas Kopienas Berlaymont biroja ēkā Briselē, Laikmetīgās mākslas centrā kim?, Svānekes Kultūras centrā Bornholmā. Atsevišķi darbi iekļauti dažādās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Kopš 2011. gada jūnija Daugavas krastā, iepretim Andrejsalai, aplūkojamas lietuviešu tēlnieka Mindauga Navaka granīta un betona skulptūras no topošā muzeja kolekcijas.
Izstādi veido LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule, kura sadarbībā ar ABLV Charitable Foundation organizē topošā Laikmetīgās mākslas muzeja Starptautiskās ekspertu komisijas darbu. Ekspertu komisija izveidota 2005. gadā, un tajā strādā Sirje Helme (Igaunija), Māra Lāce, Ernests Bernis, Helēna Demakova, Ieva Astahovska, Leonards Laganovskis un Raitis Šmits (Latvija), Norberts Vēbers (Vācija), Māreta Jaukuri (Somija) un Raminta Jurenaite (Lietuva).
Topošā Laikmetīgās mākslas muzeja krājumu veido valsts iepirkumu daļa, kuras izveidei ir piesaistīta gan valsts dotācija, gan Eiropas Ekonomiskās zonas Norvēģijas instrumenta līdzekļi, gan ekspertu komisijas akceptēti dāvinājumi, kā arī ABLV Bank iepirktā kolekcija, kuru nodos valsts īpašumā pēc jaunās muzeja ēkas izbūves. Laikmetīgās mākslas muzeja projekts tapa 2006. gadā. Tā autors ir pasaulslavenais nīderlandiešu arhitekts Rems Kolhāzs.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltā zāle (K. Valdemāra iela 10a)
Darba laiks:
Katru dienu 11.00–17.00, kase 11.00–16.45
Piektdienās 11.00–20.00, kase 11.00–19.45
Otrdienās slēgts
Biļešu cenas:
Pieaugušie: LVL 2,50 (2,00)*
Skolēni, studenti, pensionāri: LVL 1,50 (1,00)
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): LVL 4,00
* Iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 10 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Foto: Gints Gabrāns. STARIX. 2000.–2004. Video. LNMM kolekcija. Publicitātes foto