Izstāde notiek trīs nozīmīgās Vitebskas vietās - Marka Šagāla muzejā, Vitebskas apgabala tautas mākslas metodiskajā centrā un Vitebskas apgabala novadpētniecības muzejā – kur ir eksponēti vairāk kā 80 mākslinieku darbi no Baltkrievijas, Krievijas un Latvijas.
Naivā māksla jeb "insita" (iedzimts) māksla ir daļa no primitīvās mākslas (primārais, arhaiskais, pirmklasīgais). Trīsdaļīgajā ekspozīcijā līdzās ir skatāmi darbi gan no "tīriem" naivistiem, gan arī no precīzākas un daudz sarežģītākas kultūras – primitīvisma.
Vitebskai un tās apgabalam ļoti raksturīga kultūras iezīme ir brīvmākslinieki ar naivu skatījumu uz pasauli, kuri darbus veido primitīvisma stilā. 18. un 19. gs. attīstījās māju krāsošanas amatniecība ar raksturīgo viņai grotesko-primitīvisma izpausmi. 20.gs. Vitebskas apgabalā pamatojoties uz krāsošanas mākslu tirdzniecībā parādījās un kļuva ļoti populāri apgleznoti paklāji. Līdztekus šīs tradīcijas ir cieši saistīta ar J.Pena, M.Šagala un J.Drozdoviča daiļradi, kuri savos darbos atdzīvināja provinces tēlus, ikdienas notikumus un cilvēku dzīves. Izstādes organizētāji uzskata par nepieciešamību vēsturiskās kultūras tradīciju turpināšanā laikmetīgās mākslas kontekstā.
"Insita-2012" noslēgumā, 4. un 5. maijā, notiks zinātniski-praktiskā konference. Piedalīties ir aicināti mākslas zinātnieki, muzeja darbinieki, žurnālisti un naivās mākslas cienītāji.
Latvijas Naivās mākslas muzejs "Insita-2012″ pārstāv trīs latviešu māksliniekus un viņu mākslas darbus - Andri Biezbārdi (1950), Rahmailu Jakrinu (1925 – 2006) un Edgaru Krīgeru (1917-1999).
Foto: Edgars Krīgers, "Brīnumpuķe", 1998 (audekls, eļļa, 85x 59 cm). Publicitātes foto