Izstādē eksponētas mākslinieku Arnolda Plauža, Ulda Pauzera un Gunāra Baloža veidotās dekorāciju skices, kā arī Ievas Kundziņas kostīmu skices un Daiļa Rožlapas grima skices filmām „Ceplis", „Ja mēs visu to pārcietīsim", „Elpojiet dziļi", „Akmens un šķembas", „Spēle notiks tik un tā" un „Cēloņi un sekas".
Izstādē pārstāvētie mākslinieki, atdzīvinot kinoscenārijos rakstītās rindas, atšķirīgā rokrakstā un dažādās tehnikās veidojuši režisora iezīmētos tēlus un laikmeta ainas un uzbūruši dažādos spēles laukumus.
Arnolds Plaudis filmā „Ja mēs visu to pārcietīsim" (1987.), kas veidota pēc Andreja Upīša romānu cikla „Robežnieki" motīviem, zīmē dramatisku 1905. gada Latvijas ainavu un cilvēku likteņus tajā. Kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, kas ar režisoru strādājusi vairākās filmās, veidojusi ekspresīvas, laikmetam atbilstošas kostīmu skices.
Rolands Kalniņš, atceroties darbu pie „Robežnieku" triloģijas filmēšanas, stāsta: „Andrejs Upīts man ir tuvs rakstnieks. Viņš ārkārtīgi spilgti apraksta vidi, laikmetu raksturojošas detaļas, cilvēku attiecības. Viņš ir ļoti kinematogrāfisks rakstnieks, jo glezno ar vārdu, radot konkrētās ainas vizuāli plastisko zīmējumu."
Ar Andreju Upīti Rolandu Kalniņu saista arī otrā režisora darbs filmā „Cēloņi un sekas" (1956.), kur komisko tipāžu grima skices veidojis mākslinieks Dailis Rožlapa. Diemžēl netika realizēts cits ar Upīša darbu saistīts scenārijs „Pa varavīksnes tiltu".
Mākslinieks Gunārs Balodis kopā ar režisoru Rolandu Kalniņu veidojis filmas „Akmens un šķembas" (1966.), „Piejūras klimats" (1966.) un „Spēle notiks tik un tā" (1985.). Pēc studijām Vissavienības Kinematogrāfijas institūtā, kur Gunāra Baloža diplomdarbs bija dekorāciju skices filmai „Vētra", viņi kopā ar mākslinieku Uldi Pauzeru kļuva par pirmajiem profesionālajiem latviešu filmu māksliniekiem.
Atbilstoši filmas „Akmens un šķembas" dramatiskajai vizualitātei, mākslinieks Gunārs Balodis grafiski izteiksmīgās melnbaltās skicēs iezīmējis gan Rīgas tēlu, gan latviešu leģionāru drāmu Volhovas purvos.
Mākslinieku Ulda Pauzera, Ievas Kundziņas un režisora Rolanda Kalniņa izcilākie kopdarbi ir filmas „Elpojiet dziļi" (1967.) un „Ceplis" (1972.), šajā pašā tandēmā tapusi arī filma „Karalienes bruņinieks" (1970.).
9. maijā kinorežisors Rolands Kalniņš reizē ar savu 90. dzimšanas dienu, svinēs arī citas apaļas jubilejas: pirms 65 gadiem viņš uzsāka darbu Rīgas kinostudijā, filmai „Elpojiet dziļi" šogad 45. gadskārta, „Ceplim"– 40., bet kopš filmas „Ja mēs visu to pārcietīsim" uzņemšanas pagājuši 25 gadi.
Režisora filmogrāfija ir iespaidīga: piecpadsmit spēlfilmas, trīs dokumentālās filmas, sešās filmās Rolands Kalniņš bijis otrais režisors. Rolanda Kalniņa filmas veido Latvijas kino zelta fondu un ir iekļautas Latvijas Kultūras kanonā.
Izstāde tapusi sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju.
Andreja Upīša memoriālais muzejs atrodas Rīgā, Brīvības ielā 38–4 .
Tuvāka informācija pa tālruni 67289767vai e-pastu: upits@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un http://www.upisamuzejs.lv