Pirmdiena, 23.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Viktorija, Balva;

Par Hendrika Falka dzīvi un daiļradi stāstīs holandiešu vēsturnikes Frederiks Erenss

EasyGet.lv, 25.04.2012. 11:16

Trešdien, 2. maijā, Mākslas muzejā „Rīgas Birža" viesosies Baltijas reģiona vēstures speciālists no Holandes Frederiks Erenss (Frederik Erens), kurš uzstāsies ar lekciju, veltītu holandiešu mākslinieka Hendrika Falka (Hendrik Valk; 1897–1986) dzīvei un daiļradei, informē LNMM reklāmas un informācijas darba kuratore Nataļja Sujunšalijeva. Lekcijas laikā Prof. Frederiks Erenss sniegs arī ieskatu jūgendstila attīstībā Latvijā un Holandē un iepazīstinās ar holandiešu koloniālās arhitektūras tendencēm laika periodā no 1800. līdz 1940. gadam.
Par Hendrika Falka dzīvi un daiļradi stāstīs holandiešu vēsturnikes Frederiks Erenss

No 4. aprīļa līdz 3. jūnijam Mākslas muzeja „Rīgas Birža" Boses zālē ir apskatāma holandiešu mākslinieka Hendrika Falka gleznu izstāde, kas ļauj skatītājiem iepazīties ar unikālu un savdabīgu meistara rokrakstu. Hendrika Falka individuālais lakoniskais stils veidojās laikā, kad ap 1920. gadu viņš iepazinās ar holandiešu avangarda kustību „De Stijl" („Stils"). Gleznotājam ir bijusi cieša saistība ar Latviju. Starp 1930. un 1939. gadu Hendriks Falks apmeklējis Latviju vairākas reizes kopā ar savu dzīvesbiedri Tatjanu Falku-Kočerginu (1904–1998), kura dzimusi Rīgā un dzīvojusi Latvijā no 1918. līdz 1922. gadam. 1930. gados gandrīz katras vasaras brīvdienas Hendriks, viņa sieva un bērni pavadījuši Liepājā un Dubultos kopā ar Tatjanas vecākiem un māsu.

Lekcijā 2. maijā profesors Frederiks Erenss stāstīs par Hendrika Falka daiļradi un dzīvi, akcentējot mākslinieka sakarus ar Latviju. Klausītāji uzzinās par radošo apvienību „De Stijl", tās vadošajiem pārstāvjiem – Pītu Mondriānu (Piet Mondrian) un Teo van Dusburgu (Theo van Doesburg), kuriem ir ievērojama loma 20. gadsimta mākslas vēsturē, kā arī par to, kāpēc Hendriks Falks atteicās pievienoties grupai.

Otrā lekcijas daļa tiks veltīta plašākai Holandes un Latvijas kultūru mijiedarbībai, uz jūgendstila piemēra aplūkojot kopējās attīstības tendences, ietekmes un to nozīmību Eiropas kultūras mantojuma kontekstā. Lekcija tiks noslēgta ar stāstījumu par holandiešu koloniālo arhitektūru laikā posmā no 1800. līdz 1940. gadam, kurai raksturīga tā laika Eiropas arhitektūras pielāgošana tropu apstākļiem un Indonēzijas tradicionālās arhitektūras elementu ieviešana.

Lekcija norisināsies angļu valodā. Ieeja bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 226467 vai e-pastu Dace.Krigere@lnmm.lv.

Foto: Hendriks Falks. Lauku māja Vasenārā. 1923. Audekls, eļļa. Elzas Falkas privātā kolekcija. Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV