Par radošumu un radošo industriju ierasts runāt pavēles izteiksmē – uzmundrinot, apgalvojot, uzgavilējot. Forums „RA?DO?ŠUMS? Kultūra pēc radošās industrijas" rada vietu jautājumiem. Kas ir un kas nav radošā industrija Latvijā? Kāda ir saikne starp kultūru un radošo industriju? Ko iesākt ar radošumu, kas nenes peļņu? Kā radošās industrijas idejas tiek piemērotas vietējai situācijai?
Foruma programma:
10.00 Ierašanās, kafija un tēja.
10.30 Foruma rīkotāju ievads.
11.00 Džons Holdens. „Radošās industrijas" tikumi un trūkumi.
Džons Holdens (Lielbritānija) - domnīcas „Demos" pētnieks un partneris, City University viesprofesors. Dž. Holdens pētījis kultūras organizāciju attīstīšanas iespējas, saikni starp sabiedriski finansētu kultūru un radošo industriju, kultūras vērtību un tās leģitimitātes krīzi, kultūras diplomātiju. Dž. Holdens konsultējis Britu Muzeju, Anglijas Mākslu padomi, Apvienotās Karalistes kultūras un sporta departamentu u.c.
11.30 Pēters Inkei. Kas kopīgs kultūras ministriem un radošajai industrijai?
Pēters Inkei (Ungārija) - Budapeštas Observatorijas vadītājs. Budapeštas Observatorija ir organizācija, kas novēro, analizē un komentē kultūrpolitiku un kultūras finansēšanu Austrum- un Centrāleiropas valstīs. Pēters Inkei ir konsultējis Eiropas Padomi, Pasaules Banku, ir autors daudzskaitlīgām publikācijām par kultūrpolitiku un kultūras menedžmentu.
12.30 Rasa Šmite. Kultūra - radošuma industrija vai stratēģisks virzītājspēks?
Rasa Šmite - jauno mediju māksliniece un tīklu pētniece, Jauno mediju kultūras centra RIXC (2000) dibinātāja un vadītāja, asociētā profesore Liepājas Universitātē un pētniece Leuphana University Līneburgā (Vācija). Latvijas Mākslas akadēmijā iegūts mākslas maģistra grāds (2000) un Rīgas Stradiņa universitātē – sociālo zinātņu doktora grāds (2011) par disertāciju, kas izdota grāmatā "Kreatīvie tīkli".
12.50 Ieva Zemīte. Kas nav radošā industrija?
Ieva Zemīte ir Latvijas Kultūras akadēmijas koledžas Kultūras ekonomikas pasniedzēja, strādājusi Dzintaru koncertzālē, vadījusi Latvijas pasākumu centru asociāciju, šobrīd strādā pie doktora disertācijas, pētot radošās industrijas uzņēmumus Latvijā.
13.10 Pusdienu pauze
14.00 Berks Vahers. Saikne starp kultūru un radošo industriju. Igaunijas piemērs.
Berks Vahers (Igaunija) - rakstnieks, kritiķis, lektors, DJ, kā arī kultūras konsultants. Berks Vahers pasniedz Tartu Universitātē, 2005. – 2011.g. vadījis Igaunijas rakstnieku savienības Tartu nodaļu, ir Tartu literārā festivāla „Prima Vista" un kultūras laikraksta „Müürileht" padomes loceklis. B.Vahers ir piedalījies Tartu pilsētas stratēģijas veidošanā, kā arī strādājis Tallinas – Eiropas Galvaspilsētas 2011 radošajā padomē. Trīskārt ieguvis Tartu kultūras balvu – kā kritiķis un producents.
14.30 Iepazīstināšana ar risinājumu darbnīcām.
14.40 Risinājumu darbnīcas.
RA? Vai iegūstam, ja radošās industrijas iezīmes mēģinām saskatīt arī kultūras namu, mākslas centru darbībā? Vai vēlamies radošo industriju nodalīt kā nozari, kas orientēta uz radošuma komercializēšanu? Kā gribam definēt radošo industriju Latvijā? Darbnīcas valoda: angļu (pieejams tulks).
DO? Kāda ir saikne starp radošo industriju un kultūru? Kā tai būtu jāatspoguļojas izpratnē par kultūras finansējumu, argumentācijā par kultūras lomu sabiedrībā? Darbnīcas valoda: latviešu (pieejams tulks).
ŠUMS? Kā nošķirami atbalsta instrumenti kultūrai un radošajai industrijai? Kādiem jābūt kritērijiem lai nepazustu iniciatīvas, ka atrodas „pa vidu"? Darbnīcas valoda: angļu (pieejams tulks).
16.10 Kafijas pauze.
16.20 Risinājumu darbnīcu kopsavilkums.
17.00 Paneļdiskusija – foruma kopsavilkums.
Forumu rīko Laikmetīgās mākslas centrs, CultureLab, nodibinājums Rīga2014, Britu padome. Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Tabakas fabrika, žurnāls „Ir", portāli arterritory.com un easyget.lv, kā arī ES programma „Kultūra 2007-2013".
Plašāka informācija par forumu:
www.pecradosuma.lv
www.lcca.lv
http://www.facebook.com/LMC.LV