Lietuviešu izcelsmes režisors Jonas Mekas radošo darbību izvērsis Ņujorkā, jo sevišķi 1950. – 1970. gados, un filmas Latvijā mītošajai publikai ir praktiski nezināmas. Mekas izdevis avangarda kino žurnālu Film Culture, dibinājis avangarda režisoru biedrību Film-Makers Collective, un licis pamatu Anthology Film Archives izveidei – pašlaik lielākajai un prestižākajai avangarda kino krātuvei pasaulē. Viņa pilnmetrāžas un īsfilmās spilgti izpaužas individuālais autora rokraksts, vienlaikus kalpojot par liecību laikmeta mākslas un kultūras norisēm. Filmās redzamas tādas masu kultūras zvaigznes kā Džons Lenons ar sievu Joko Ono, Salvadors Dalī un Endijs Vorhols, kas bijuši Mekas līdzgaitnieki un labi draugi.
Mekas kā programmas fokuss sevī manifestē ideju – kino režisors nevis kā milzu komerciālas industrijas sastāvdaļa, bet gan neatkarīgs mākslinieks – autors, kura mākslinieciskā pašizpausme ir ārkārtīgi intīms un personisks process, panākams vienkāršiem, minimāliem līdzekļiem – tēma, kas īpaši aktualizējusies mūsdienu digitlaizācijas un ikvienam pieejamo tehnoloģiju laikmetā.
Akcentējot Jonas Mekas darbu izteikto autentiskumu to saturā un radīšanas formā, festivāla 2ANNAS ietvaros filmas būs skatāmas no to autentiskajām 16 mm kopijām.
28. maija programmu ievadīs Vlada Goldberga komentārs.
Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS ar devīzi Kulturāla atpūta! Norisināsies no 28. maija līdz 3. jūnijam kinoteātros Splendid Palace, Kino Citadele un KSuns.
28. maijā 20:00 k/t Splendid Palace
Award Presentation to Andy Warhol (1964), 12 min
„Film Culture" žurnāls 1964. gadā Neatkarīgā kino balvu pasniedz Endijam Vorholam par piecu stundu garo vērojumu „Sleep" (1963). Filmā redzams pats godalgotais režisors, Endijs Vorhols, kā arī dažas no viņam allaž līdzās esošajām superzvaigznēm - Baby Jane Holzer, Gerard Malanga, Ivy Nicholsen – un, protams, Jonas Mekas. Ir arī grozs, pilns augļiem, sēnēm, burkāniem, āboliem un banāniem, kas paredzēts kolektīvai notiesāšanai.
Scenes from the Life of Andy Warhol (1990), 35 min
Filmas saturu atklāj pats nosaukums, tik vienkārši un eleganti Jonas Mekas veido stāstu par pop-art princi Endiju Vorholu. The Velvet Underground mūzikai skanot, Vorhols pulcē masas pie Svētā Patrika katedrāles, kur kopā ar Jurģa Mačūnas Fluxus biedriem top kārtējā ielu performance. Filmā Mekas apkopo materiālus, kas tapuši no 1965. līdz 1982. gadam, iemūžinot Vorhola dzīves ainiņas Ņujorkā: darbnīca, Mačūnas māja, pilsētas skati, psihiatru sanāksme... Filmas „aktieru" ansambli veido Lū Rīds, Niko, Džons Lenons, Joko Ono, Džons Kenedijs juniors, Miks Džegers un vēl pārdesmit sejas un ķermeņi, kas pamanījušies būt tai vietā un laikā, un nokļuvuši Mekas visu tverošajā kadrā.
Zefiro Torna or Scenes from the Life of George Maciunas (1992), 34 min
Filma apvieno ainas no Mekas tautieša, neatkarīgo mākslinieku apvienības Fluxus dibinātāja Jurģa Mačūnas dzīves. Mekas iekļauj materiālus, kas tapuši 1952. gadā, kad Mačūnas viesojas savās dzimtajās mājās un satiekas ar tēvu, māti un māsu Nijoli. Neiztrūkstošas Mačūnas kino dienasgrāmatā ir neskaitāmās Fluxus performances Ņujorkas ielās un lokālos, kā arī kolektīvie vakari zaļumos, kas pavadīti draugu lokā. Jonas Mekas ar savu Bolex bijis klāt arī Mačūnas kāzās un viņam pieder arī pēdējie kadri, kurus draugs tam velta trīs dienas pirms savas nāves.
Happy Birthday to John (1996), 24 min
1972. gada 9. oktobrī, pulcējot teju pusi no mūzikas pasaules, Ņujorkā tiek atklāta Džona Lenona un Joko Ono mākslas izstāde, kuru veidojis Jurģis Mačūnas. Šai pašā dienā kādā viesnīcas istabā nelielā draugu lokā Džons Lenons svin savu dzimšanas dienu. Filma ir šo svinību video ieraksts. Mainoties attēliem un kadrā iekļuvušajiem personāžiem, skan Happy Birthday un citas kopā dziedamās dziesmas Joko Ono, Ringo Stāra, Alena Ginsberga un citu Lenona draugu izpildījumā. Filmā iekļautas arī ainas no Džona Lenona un Joko Ono koncertiem Madison Squere Garden un Ņujorkas Centrālparkā, un, kā tīk pieminēt pašam filmas autoram, „daži citi dīvaini kadri".
29. maijā 18:00 k/t Splendid Palace
Walden: Diaries, Notes, and Sketches, 180 min, 16 mm
1969
„Kopš 1950. gada es filmēju nepārtraukti, dienu no dienas. Es klīstu apkārt ar savu Bolex un reaģēju uz tūlītējo realitāti: situācijām, draugiem, Ņujorku, gadalaiku maiņu. Dažās dienās es uzfilmēju pat desmit atsevišķas ainas, citās tās ir tikai desmit sekundes, vēl citās – desmit minūtes. Vai arī nefilmēju nemaz. Dienasgrāmatas rakstīšana ir retrospektīvs process: tu apsēdies, atskaties uz savu dienu un iemūžini to, atskaitoties par notikušo. Lai dienu no dienas turpinātu filmēt, ir jāreaģē (ar kameru) nekavējoties, tagad, šajā brīdī: vai nu tu dabū to tagad, vai arī nedabū nemaz. Atgriezties un cerēt, ka to pašu varēsi nofilmēt vēlāk, nozīmētu inscenēt , gan notikumus, gan sajūtas. Lai to dabūtu tagad, ir būtiska arī filmētāja aprīkojuma meistarība (šajā gadījumā Bolex): tam ir jāspēj tvert realitāti, kuru tveru es, un jāreģistrē mans sajūtu stāvoklis un atmiņas, kas to izraisa, brīdī, kad es reaģēju uz notiekošo. Tas nozīmē, ka struktūra (montāža) tiek veikta turpat uz vietas, filmēšanas laikā, kamerā. Viss, ko jūs redzat „Diaries, Notes, and Sketches" ir tieši tāds, kādu to veido kino kamera: to nav iespējams sasniegt montāžas telpā, neiznīcinot tā formu un saturu."
„„Walden" apkopoti materiāli, kas filmēti no 1965. līdz 1969. gadam un savērti kopā hronoloģiskā secībā. Skaņu celiņam es izmantoju visu to, ko ierakstīju filmēšanas laikā: balsis, metro un ielu trokšņus, Šopēna skaņdarbus (esmu romantiķis), un citas nozīmīgas un nenozīmīgas skaņas."
Jonas Mekas
Foto: Endijs Vorhols Jonas Mekas filmā. Publicitātes foto