Izstādē piedalās mākslinieki, kuru darbos atspoguļojas tīklotās pasaules mainīgums – tā ir pasaule, kuras saturs arvien vairāk tiek nodots un pārraidīts ar mediju starpniecību. Mākslas darbos izmantoti dažādi līdzekļi, lai aplūkotu "vārtejas" (gateways – angļu val.) tēmu, tie noved pie rīcības un pieredzes gūšanas mūsdienu digitāli savstarpēji saistītajā kultūrā, vienlaikus reflektējot par sociālajām un kultūras pārmaiņām, ko radījuši šie digitālie mediji un globālā interneta kultūra. Mākslinieki darbos izmanto internetu, mobilās tehnoloģijas un tādējādi aicina apmeklētājus aktīvi līdzdarboties. Izstādes kuratore – Sabīne Himmelsbaha (Sabine Himmelsbach, Vācija).
Jauno mediju kultūras centrs RIXC izstādē piedalās ar diviem darbiem. Viens no tiem ir tīkla mākslas darbs "Runā ar mani" ("Talk to Me"). Mūsdienās zinātnieki ir veikuši eksperimentus, lai pārbaudītu seno pieņēmumu, ka augi, ar kuriem runā, aug labāk. RIXC ir izveidojis tiešsaistes interfeisu, ar kura starpniecību iespējams "aprunāties" ar izstādē augošajiem "garās pupas" stādiem, uzmundrinot to augt ātrāk, labāk un vēl garākiem. Aicinām piedalīties ikvienu – tīmekļa kamerā apskatīt, kā stādi aug izstāžu zālē, un uzrakstīt vēstījumu, kas pēc mirkļa tiek augiem nolasīts, atskaņojot pa skaļruni: http://talktome.rixc.lv
Šīs vasaras laikā RIXC projekts "Runā ar mani" tiks izstādīts arī citās pilsētās (Ventspilī, Rīgā, Līneburgā, Stavangerē), veidojot "Runā ar mani" tīklu. Minētajā tīmekļa vietnē būs aplūkojami un uzrunājami visās šajās pilsētās augošās "garās pupas".
Otrs darbs ir RIXC nesen izveidotā mākslas, tehnoloģiju un zinātnes sadarbības tīkla "Renewable Network" vizualizācija. Kopš 2009. gada RIXC pēta mākslas un zinātnes sadarbības iespējas to ilgtspējības jautājumu risināšanā, kas saistīti ar alternatīvās enerģijas meklējumiem un mūsdienu tehnoloģiju sociāli ekoloģiskajiem aspektiem. Vairāku RIXC organizēto sadarbības projektu un pasākumu sērijas rezultātā ir izveidots jauns Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības tīkls "Renewable Network". Mākslinieki Renewable tīklā meklē jaunas izpausmes formas, sadarbojoties ar dažādām nozarēm – ne vien ar zinātni un tehnoloģijām, bet arī ar lauksaimniecību, vides aktīvismu, enerģētiku u.c., lai kopīgiem spēkiem radītu jaunas idejas ilgtspējīgas nākotnes redzējumam. Lai šīs jaunās izpausmes mākslā padarītu redzamākas, RIXC ir izstrādājis "Renewable Network Interface" – interaktīvu karti internetā. Projekts akcentē sadarbības potenciālu globālajā tīklu sabiedrībā.
http://renewable.rixc.lv/network
Bāzeles Elektroniskās mākslas centrā izstādītie darbi ir izvēlēti no pagājušā gadā sadarbībā ar Tallinas Gētes institūtu producētās izstādes "Gateways. Māksla un tīklu kultūra", kas notika KUMU Mākslas muzejā Tallinā programmas "Tallina – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2011" ietvaros. Izstādes dalībnieki Bāzelē: Aram Bartholl (Vācija), boredomresearch (Lielbritānija), Ingo Günther (Vācija), Hanna Haaslahti (Somija), Andreja Kulunčić (Horvātija), Les Liens Invisibles (Itālija), Jenny Marketou (ASV), Achim Mohné un Uta Kopp (Vācija), Rasa Šmite, Raitis Šmits, Mārtiņš Ratniks / RIXC (Latvija), Thomson & Craighead (Lielbritānija), Timo Toots (Igaunija), You Must Relax (Igaunija).
Izstādes katalogs divās valodās (vācu un angļu) ietver arī esejas par Eiropas mediju mākslu, un tas izdots Hatje Cantz izdevniecībā 2011. gadā, ISBN 978-3-7757-2796-9.
Projekta autori un producenti: Rasa Šmite, Raitis Šmits, Mārtiņš Ratniks, Daina Siliņa, Agnese Baranova, Dāvis Bojārs.
RIXC dalību šajā izstādē atbalsta Haus für elektronische Künste Basel, LR Kultūras ministrija, EU programme FP7.
Informācija par izstādi: http://www.gateways.ee
Bāzeles Elektroniskās mākslas centrs: http://haus-ek.org
Foto: "Runā ar mani" un mākslinieks Raitis Šmits KUMU Mākslas muzejā Tallinā, 2011. Foto: Mārtiņš Ratniks