Piektdiena, 22.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Aldis, Alfons, Aldris;

Medicīnas vēstures muzejā atklās bērnībai un pediatrijai veltītu izstādi

EasyGet.lv, 19.09.2012. 15:19

20. septembrī plkst. 16.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā tiks atklāta bērnībai un pediatrijai veltītā izstāde "Šodienas bērns — rītdienas pilsonis", pieminot izcilā latviešu bērna ārsta Jēkaba Nīmaņa 120. gadu jubileju, informē muzeja pārstāvis Artis Ērglis.
Medicīnas vēstures muzejā atklās bērnībai un pediatrijai veltītu izstādi

Bērns dzimst no mīlestības. Vismaz tā tam vajadzētu būt. Bērnam ienākot šai pasaulē, ģimenes, valsts un sabiedrības uzdevums būtu gādāt un rūpēties, lai mazulis būtu drošībā un pasargāts, lai vienmēr justos kā zem māmiņas spārna, vienalga vai tā būtu ģimene, audžu ģimene vai vēl lielāka bērnu nama saime.

Sargājot, rūpējoties, audzinot un skolojot mazo cilvēku, mēs audzinām rītdienas pilsoni. Latviešu pasaka vēsta, ka katram savā dzīvē jāizcep trīs kukuļi maizes: viens, ko atdodam kā parādu saviem vecākiem, otrs — lai izdzīvotu un trešais — ar ko ēdināt bērnus, lai vecumdienās arī bērni neaizmirstu par mums.

Izstāde ir iespēja izstaigāt cauri visiem bērnības posmiem ar tā priekiem, problēmām, slimībām un mazā bērna ciešanām.

Dakteris Jēkabs Nīmanis (1892—1979) dzimis Vidzemē, Cēsu novada Nīmaņos 22. jūlijā. Medicīnu studējis Tērbatas universitātē un Maskavas universitātē, kur saņem ārsta diplomu. Latvijas Brīvības cīnu dalībnieks. 20. gs. pirmajā pusē gados bijis LU Medicīnas fakultātes Bērnu katedras un klīnikas asistents, LU lektors, privātdocents, Bērnu katedras vadītājs. Vadījis Valsts Rīgas zīdaiņu namu, Valsts Majoru mazbērnu namu, Rīgas pilsētas bērnu slimnīcu «James Armitstead». Pēc Otrā pasaules kara strādājis par bērnu ārstu Ventspilī un Rīgā, taču 1951. gadā arestēts un izsūtīts uz Vjatlagu no kura atgriežas tikai 1956. gadā. Dr. med. Jēkabs Nīmanis aiziet mūžībā 1979. gada 18. martā. 1991. gadā reabilitēts

Dr. Nīmanis ir ārsts leģenda, kas tik daudz darījis savas zemes mazo pilsoņu labā, gan strādājot bērnu slimnīcā, gan izveidojot savu privāto bērnu klīniku, gan rūpējoties par atstātajiem mazuļiem, lai tie vienmēr būtu sabiedrības uzmanības lokā.

Kas ir mainījies mūsu sabiedrībā attiecībā pret bērniem no daktera Nīmaņa? Diemžēl pieaug vecāku nevērība pret saviem bērniem, palielinās bērnu traumatisms, atkarības, no jauna parādās tādas sen aizmirstas slimības, kā netīro roku slimības, tuberkuloze. Nepareizi lietotas mūsdienu tehnoloģijas ir stājas deformācijas cēlonis. Nav izskausta arī visbriesmīgākā bērnu garīgā trauma — atstātais, nevajadzīgais bērns. Izstāde aicina apskatīt dažādus interesantus n retus priekšmetus un padomāt par to visu. Izstāde būs skatāma līdz 2013. gada februārim.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs ir viens no trim lielākajiem medicīnas vēstures muzejiem pasaulē, kurš atspoguļo medicīnas attīstību no vissenākiem laikiem līdz mūsdienām, ieskaitot kosmisko bioloģiju un medicīnu. 55 pastāvēšanas gados to apmeklējuši vairāk nekā 4 miljoni apmeklētāju.

Foto: Zīdaiņa mērīšana. Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV