Jaunajam, daudzsološajam somu komiksu autoram Tonijam Enstromam savā animācijas filmiņā „Magnētiska personība" ir ko teikt par mūsdienām tik raksturīgo zvaigžņu kultu un visu jauniešu vēlmi kļūt slaveniem un populāriem. Uz angļu meiteni Liziju Arturu, kas bija atbraukusi uz Rīgu kā apmaiņas programmas studente, lielu iespaidu atstājis Rīgas Centrāltirgus, un viņa par to izveidojusi filmiņu „Rīgas papīra tirgus". Visu tikai no papīra! Savukārt krāšņā datoranimācija „Kukaiņa nāve" veidota, izmantojot vismodernākās datoranimācijas tehnikas. „Ö" ir pasaulē vispazīstamākā somu animācijas filmu veidotāja Kari Jūsonena visjaunākais veikums. Igauņu „Kapu sarga meita" un somu „Gandrīz 18" ir tik dažādas filmas, bet patiesībā runā par vienu tēmu – pieaugšanas grūtībām. Šaubas par to, ko iesākt laiskajā vasarā pēc grūto skolas izlaiduma eksāmenu sprindzinājuma, kā Aku filmā „Augusts" pazīstamas jauniešiem ikkatrā Baltijas jūras krastā. Toties filma „Skaņu troksnis" ir skaļa un piedzīvojumiem pārpilna filma-provokācija, kas aicina uz pasauli paskatīties kā uz mūzikas instrumentu.
Muzikāls piedzīvojums ir arī pilnmetrāžas animācijas filma „Ella un Aleksi" – filmu nedēļas īpašā sestdienas bērnu seansa galvenais notikums. Šis divu bērnu balsīs repojošais muzikālais projekts kļuva ārkārtīgi slavens jau 2004. gadā, kad tika izdots viņu pirmais albums. Viņu dziesmām līdzi dzied ikviens bērns Somijā un nu vispopulārākās no viņu dziesmiņām apvienotas priecīgā filmā, kas liks pasmaidīt ne tikai bērniem, bet arī brīvdomīgākiem vecākiem.
Un tomēr filmu nedēļas „Ziemeļu gaismas stāsti" centrālais notikums ir slavenā somu akordeonista, pārsteidzošu performanču meistara Kimmo Pohjonena koncerts otrdien, 13. novembrī, „Palladium" koncertzālē un krāšņā dokumentālā filma „Skaņlauzis" par viņu, kas tiks izrādīta pirms koncerta tā norises vietā. Dienu pirms koncerta šo filmu būs iespējams noskatīties arī bez maksas Latvijas Okupācijas muzejā.
Papildus filmu seansiem Latvijas Okupācijas muzejā notiks arī dažādi sarīkojumi. Sestdien, 17. novembrī plkst. 15.30, paplašinot režisores Ilzes Burkovskas-Jacobsen filmā „Kleitas, mātes un meitas" aizsākto tēmu par to, kā pucējas meitenes mūsdienās un kāda uz to ietekme ir viņu mammām, ļoti iemīļotā ģimeņu fotogrāfe Agnese Aljēna aicinās pasaulē vistuvākās – mammas un meitas – uz fotosesiju. Sauciet līdzi draudzenes un viņu mammas, aiciniet vecmāmiņas un vecvecmāmiņas!
Filmā „Labāki kaimiņi", kas izzina to, kas kopīgs latviešiem un igauņiem, Latvijā dzīvojošais venecuēliešu pavārs Germans Andress Kuoto Silva stāsta, ka latviešu tradicionālā virtuve nozīmējot trīs „K" – kāpostus, kartupeļus un karbonādi. Mēs pārbaudīsim – kopā ar atraktīvo šefpavāru Rihardu Frīdenbergu-Kalniņu no Ecocatering.lv Latvijas Okupācijas muzeja pagalmā 18. novembrī plkst. 18.00 gatavosim tieši ziemeļvalstīm raksturīgo ēdienu – zupas.
Ar tām cienāsim arī nosalušos gaismas festivāla „Staro Rīga" apmeklētājus un arī paši pirmo reizi piedalīsimies tik lielu atsaucību iemantojušajā gaismas festivālā – uz muzeja ēkas sienas Raiņa bulvārī 7 festivāla „Staro Rīga" laikā ik vakaru tiks rādīta režisores Astras Zoldneres un muzikālās apvienības „Vētras Saites" veidota gaismas un skaņas projekcija „Riekstu kalns".
Filmu nedēļa „Ziemeļu gaismas stāsti" ir daļa no projekta „Different Nations - Shared Experience", kas izceļ kopīgo identitāti jauniešos četrās Ziemeļu reģiona valstīs Igaunijā, Latvijā, Somijā un Zviedrijā. Projektā Okupācijas muzejs sadarbojas ar Igaunijas nevalstisko organizāciju „Unitas Foundation", to finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, Centrālās Baltijas jūras reģiona INTERREG IV A pārrobežu sadarbības programma.
Gaismas festivāla "Staro Rīga" laikā 15. – 17. novembrī Latvijas Okupācijas muzeja darbalaiks pagarināts līdz plkst. 19.00, 18. novembrī – līdz plkst. 20.00.Ieeja uz filmu nedēļas „Ziemeļu gaismas stāsti" pasākumiem Latvijas Okupācijas muzejā ir par brīvu. Visas filmas tiek rādītas ar tulkojumu latviešu valodā.
Plašāka informācija – www.lauska.lv/zgs un http://okupacijasmuzejs.lv/
Foto: Kadrs no dokumentālās filmas „Skaņlauzis". Publicitātes foto