Izstāde "Jaunums! Svaigākais Latvijas glezniecībā" cenšas Igaunijas auditorijai sniegt īsu pārskatu par šī brīža situāciju Latvijas glezniecībā. Pēdējo divu desmitgažu laikā, kaut kad tik tuvu esošās kultūras saistības starp Igauniju un Latviju (tās pašas divas tautas, kurām ir kopēja robeža un vēsture) ir diemžēl palikušas vēsākas. Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka kopīgais uztveres līmenis starp abu valstu māksliniekiem ir ļoti līdzīgs.
Izstādes mērķis ir ieskicēt Latvijas laikmetīgās glezniecības dažādos līmeņus - dažādi stili, skatījumi un mākslas vērtības, nesniedzot novērtējumu, ir apvienotas vienā veselumā, kā rezultātā rodas daudzšķautņains kopsavilkums. Tas liecina, ka augsta līmeņa gleznošanas tradīcijas Latvijā nav pazudušas un tās plaukst ar daudzveidību. Visi autori ir rokrakstos atšķirīgi, taču tie veido vienotu augstas kvalitātes kopsavilkumu, kas pierāda mūsu kopīgās saknes un līdzīgos skatījumus. Tāpēc paliek vēl vairāk skaidrs, kāpēc izstāde notiek tieši Tartu – Igaunijas vēsturiskajā un mūsdienu glezniecības galvaspilsētā.
Kaspars Brambergs izmanto apkārt esošās pasaules sastāvdaļas - smiltis, marmora putekļus, melnzemi, lai izveidotu ainavas no vietām, kur zeme un debesis nekad nesatiekas kā horizonts. Kristaps Ģelzis, kurš 2011. gadā pārstāvēja savu valsti 54. Venēcijas biennālē, sniedz mums svaigus un intuitīvus atmosfēras paraugus, kas ir veidoti speciāli priekš Tartu. Viens no Latvijas visatzītākajiem un pārdotākajiem mūsdienu māksliniekiem Ritums Ivanovs izmanto savu meistarīgo tehniku mūsu laikmetīgo ģimenes locekļu – superzvaigžņu – attēlošanai, atveidojot tos tieši tādus, kādi viņi ir, nevis, kādus mēs tos iedomājamies. Vineta Kaulača piedāvā hiperreālistiski dzirkstošus pilsētas skatus, kas paliks mūžīgi statiski, gaidot cilvēkus, kas tās apdzīvos. Inga Meldere ar mazas formas audekliem piedāvā stāstu sākumu un beigas, kobinējot tos veidā, kas pieprasa skatītāja līdzdalību šo naratīvu pabeigšanā. Nesen ievēlētais Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Vītoliņš dalās "dokumentālās" atmiņās par postapokaliptiskās finanšu krīzes un nekustamā īpašuma buma paliekām. Paula Zariņa daļēji abstraktajās pasaku vīzijās var mums parādīt tikai daļu no iedzīvotājiem, bet to klātbūtne liek mums meklēt līdzīgas vietas mūsu apkārtnē.
Šie septiņi mākslinieki veido kopienu no jau pazīstamām zvaigznēm un jauniem talantiem, kas pārstāv Latvijas glezniecības daudzās sejas. Ievads iesācējiem. Reizēm vajag logu mazliet pavērt vaļā, lai ļautu svaigai brīzei ienākt istabā.