Gada vārds - spilgtākais un trāpīgākais no tiem pēc latviešu valodas likumībām veidotajiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā izskanējuši pirmo reizi, iemantojuši vai atguvuši populāritāti vai arī lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.
Gada nevārds - spilgtākais no nejēdzīgi darinātiem vai nevajadzīgi aizgūtiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā parādījušies vai manāmi izplatījušies, vai arī jau pazīstamiem vārdiem, kas šajā gadā plaši lietoti neiederīgā vai nevajadzīgi sagrozītā nozīmē (piemēram, pēc citu valodu parauga).
Gada spārnotais teiciens - spilgtākais vai dīvainākais no dažādajiem teicieniem, kas attiecīgajā gadā bieži lietoti vai sabiedrībā sevišķi pamanīti.
Jaunrades iespēja! Desmitajā gadskārtā pieteikumus aicinām iesūtīt arī eksperimentālā sadaļā "Jaunvārdu kalve", kuŗā centīsimies rast ikdienas dzīvei derīgus un viegli saprotamus jaunvārdus. Aicinām iesūtīt atvasinājumus ar izskaņām -ietis (paraugi: iezemietis, lejputrietis, trojietis, vīrietis), -nieks (paraugi: bagātnieks, saimnieks, smecernieks, starpnieks) un -snis (paraugi: apvārsnis, atvārsnis, ceturksnis, dzelksnis, gulsnis, slieksnis, sniegvilksnis, trejdeksnis, troksnis); arī ar šo izskaņu sieviešu dzimtes un deminutīva versijām (paraugi: jauniete; vēsturniece; aploksne; jātnieciņš).
Mēģināsim arī meklēt atbildes uz jautājumu "Vai tas uz palikšanu?", šoreiz par sen radušos, bet nesen atdzīvojušos un plaši saviesušos vienkāršrunas vārdu "forši": gaidām trāpīgus ieteikumus tā aizstāšanai.
Ieteikumi 2012. gada vārdam, nevārdam un spārnotam teicienam, kā arī Jaunvārdu kalvei sūtāmi līdz 2013. gada 15. janvārim (otrdien), rakstot RLB Latviešu valodas attīstības kopai uz adresi Merķeļa ielā 13, Rīga, LV-1050 vai gadavards@inbox.lv.
2012. gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens tiks paziņoti īpašā preses konferencē 2013. g. 21.janvārī. Tad arī ziņosim par Jaunvārdu kalves krājumu.
Vērtētāji būs dažādu jomu lingvisti un valodas praktiķi no trim organizācijām - RLB Latviešu valodas attīstības kopas, Latvijas Rakstnieku savienības un LZA Terminoloģijas komisijas.
Pieteicējus lūdzam, ja iespējams, norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kādā sakarā lietots. Lūdzam minēt savu vārdu un uzvārdu, kā arī dzīves vietu (vēlams, arī edresi).
Līdzšinējie gada vārdi: zīmols (2003), mēstule (angliskā "spams" vietā; 2004), smacenis (angliskā "smogs" vietā savulaik darinājis rakstnieks Anšlavs Eglītis; 2005), draugoties (2006), ēnstrādnieks (2007), talkot (2008), glābējsilīte (2009), zibakcija (2010), staidzināt (2011).
Līdzšinējie gada nevārdi: eiro (nelokāmības dēļ; 2003), māsterplāns (ieteikts aizstāt ar "virsplāns"; 2004), centrs (domāta tirgotava, kopētava u. tml.; 2005), hendlings (2006), siera produkts (izstrādājums, kas nav īsts siers, - un tāpat ir ar krējuma vai sviesta "produktu"; 2007), šis te... šo te... (2008), saīsināt (darbiniekus; 2009), pa lielam (2010), konsolidēt (2011).
Līdzšinējie gada spārnotie teicieni: "zelta rokas" (ar irōniju; 2003), "Valsts deg zilās ugunīs" (2004), "Vanags noknāba cālīti" (no īpašvārdiem atvasināta vārdu spēle; 2005), "Paņēma un uzmeta" (2006), "Bojāts horizontālais taimkods" (patiesības slēpšana aiz nesaprotama aizguvuma; 2007), "Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai nav saprotama" (2008), "Un ko jūs saprotat ar polītisku atbildību?" (ministres jautājums žurnālistam; 2009), "Krāniem un buldozeriem jāstrādā lidostā" (2010), "Rīkojums Nr. 2 (2011).
Akciju rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa, Latvijas Rakstnieku savienība un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija.