Pirmdiena, 25.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne;

Klajā nāk ceļvedis vēsturē “Zviedru laiki Vidzemē”

EasyGet.lv, 18.01.2013. 16:45

Sērijā "Tūrisma ceļvedis vēsturē" klajā laista vēsturnieka Aināra Radovica grāmata "Zviedru laiki Vidzemē". Hronoloģiski tā aptver laika posmu no 1629. līdz 1710. gadam.
Klajā nāk ceļvedis vēsturē “Zviedru laiki Vidzemē”

Ziemeļu kara laikā krievu karaspēks grāfa Šeremetjeva vadībā ar nežēlīgu rūpību postīja Vidzemi, aiz sevis atstājot nodedzinātas baznīcas, skolas un muižas. Un kā izrādās – uzreiz pēc krievu aiziešanas iedzīvotāji visu atjaunoja, bet līdz nākošajam krievu iebrukumam.

Radovics uzsver, ka ikviens latviešu vēsturnieks ir kaut nedaudz pētījis zviedru laikus, jo no tiem ir saglabājušies neskarti gandrīz visi arhīvi. Sevišķi vērtīgi liekas zviedru mērnieku veiktie kartogrāfijas darbi un daudzie baznīcu zīmējumi. Jaunajā grāmatā bija iespējams apkopot daudzos pētījumos izkaisītās ziņas par muižu, baznīcu un skolu vēsturi, turklāt daudz ko ilustrēt ar tā laika zīmējumiem. Un tad izrādījās, ka atšķirībā no Kurzemes, šeit ēkas tika būvētas no koka un bija tik pavirši celtas, ka jau pēc 10-20 gadiem bija uz sabrukšanas robežas. Tikai Zviedrijas karaļu finansētās mūra baznīcas ir nonākušas līdz mūsdienām un joprojām ir apskates cienīgi kultūras objekti.

Pārsteigums izrādījusies Vecrīga - tajā saglabājies tik liels zviedru laiku celtņu skaits, ka to var uzskatīt par fenomenu. Speciāli šai grāmatai ir sastādīts arī Rīgas Doma plāns ar apskates objektiem. Līdzīgs plāns ir arī Melngalvju namam un Cēsu Sv. Jāņa baznīcai.

Arī šajā grāmatā apkopotas ar zviedru laikiem datējamas teikas, bet jo sevišķi daudz ir palīgnodaļu par visdažādākajiem 17. gadsimta Vidzemes vēstures aspektiem. Īpaša vērība pievērsta daudz mocītam un locītam latviešu zemnieku jautājumam. Īsi un pārskatāmi aplūkota zemnieka sēta, lauku apstrādāšana, nodokļi un mēģināts atbildēt uz hrestomātisku jautājumu: vai latviešu zemnieks zviedru laikos bija vergs.

Plašākas nodaļas veltītas ievērojamākajām zviedru laiku personībām: latviešu tautības mācītājam Jānim Reiteram, vācu mācītājam Ernstam Glikam, viņa kalponei Martai Skavronskai, kas vēlāk kļuva par Krievijas carieni Elizabeti 1 un būvmiestaram Rupertam Bindenšū.

Vēsturnieks arī meklējis rūpniecības uzņēmumus zviedru pārvaldītās Vidzemes teritorijā. Izrādījies, to ir bijis tikpat daudz, cik Hercoga Jēkaba Kurzemē, ne velti Rīgas tirgotāja Heinriha Rademahera dzelzāmurs no Salaspils tika pārcelts uz Eskilstūnu Zviedrijā. Sešas smēdes zviedri ir saglabājuši un tagad te darbojas muzejs. Rīdzinieki būvēja arī kuģus un tirgotājam Dannenšternam Fosa salā bija kuģu būvētava.

Jaunā grāmata ir 434 lappuses bieza, bagātīgi ilustrēta ar 350 krāsu fotoattēliem un 284 seniem melnbaltiem attēliem, deviņām kartēm un 17 ēku un pilsētu plāniem. Tā sadalīta nodaļās, kas būtu atbildušas rajonu iedalījumam, tikai tagad tie ir novadi, jo tās sarakstīšanas laikā notika administratīvā reforma. Grāmatu izdevis Apgāds "Stāsti un Romāni".

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV