Šis gads Kultūras un tautas mākslas centram "Ritums" nozīmīgs ar to, ka jubileju svin tradīcijām bagātās Tautas lietišķās mākslas studijas: „Cēre", „Cilnis", „Gundega", „Rīdze", „Vasa", kā arī sadarbības partneris Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas studija „Auseklis". Studiju meistari izstādes apmeklētājiem piedāvā aplūkot tautas mākslas dažādību metālkalumos, rotu izgatavošanā, rokdarbos, tajā skaitā adījumos, pinumos, tamborējumos, mezglojumos, izšuvumos, audumos, tapošanas darbos, kā arī zīda apgleznošanā, batikošanā, filcēšanā un tekstilmākslā.
Tautas lietišķās mākslas studijas pulcē kuplu meistaru un amatnieku pulku, kuri ikdienā, radot savus darbus, strādā pie latviešu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas, nereti senos rakstus un ornamentus iestrādājot mūsdienu materiālos. Studiju „Auseklis" un „Cilnis" pamatdarbība ir metāla dekoratīvo priekšmetu un rotu izgatavošana. Savukārt studijas „Gundega" dalībnieki apgūst gan aušanas mākslu, gan zīda apgleznošanu un batiku. Rokdarbu un senās aušanas tehnikas meistari darbojas studijā „Rīdze". Studijā „Cēre" tiek apgūtas visas populārākās rokdarbu tehnikas – adīšana, tamborēšana, mezglošana, izšūšana, pērļošana u.c. Toties studijā „Vasa" pulcējas pinēji.
Visas Tautas lietišķās mākslas studijas, kas šogad svin savu jubileju, apbrīnu iemantojušas gan Latvijā, gan arī aiz mūsu valsts robežām. Pēdējos gados lielu apmeklētāju interesi izraisīja studiju meistaru darbi izstādēs, kas tika rīkotas Rīgas dienās Pēterburgā un Rīgas dienās Maskavā. Studiju dalībnieki aktīvi piedalās ne tikai starptautiskās izstādēs, bet arī pilsētas pasākumos, demonstrējot savus meistardarbus Rīgas svētkos, Starptautiskajā folkloras festivālā „Baltica", iesaistoties Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākumā „Satiec savu meistaru!", Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiekošajā Tautas lietišķās mākslas gadatirgū un citviet.
Papildu informācija: www.ritums.lv
Foto: Publicitātes foto