Ikdienas saziņā izmantotā valoda pakāpeniski mainās, līdz ar to neatgriezeniski zūd iespēja nepastarpināti saprast pagātnē runāto un rakstīto. Pagātni kopā var saturēt rakstība, kas mainīgajā ievieš pastāvību, nodrošinot komunikāciju, kas pārvar gadsimtus. Pasaulē nav palicis daudz rakstisko valodu, kas pāris tūkstošu gadu laikā ir kalpojušas par kādas konkrētas kultūras vienojošo elementu, kāda ir ķīniešu hieroglifiskā rakstība. Ķīnzīmju veidošanas strukturālie principi praktiski nav mainījušies vairāk kā divas tūkstošgades, kas mūsdienu ķīniešu valodā runājošajam dod iespēju izlasīt un saprast to, ko uzlūkojušas lasītpratēja acis tālā senatnē. Hieroglifiskā rakstība ir ne tikai pamats īpatnējai pasaules uztverei, kas sakņojas ķīniešu valodas izrunāto skaņu specifikā, bet kalpo arī kā estētiskas baudas objekts, caurstrāvojot dažādas tradicionālās mākslas formas kā dzeju un glezniecību, tā arī pašu rakstīšanas mākslu kā tādu – kaligrāfiju.
Lekcija ir iecerēta, lai iepazīstinātu ar to, kā veidojas ķīniešu zīmes, ar to struktūru un tās iekšējās loģikas principiem, kas pretēji ierastajiem pieņēmumiem ir saprotami arī rietumos mītošajiem alfabēta kultūras pārstāvjiem. Izpratne par ķīniešu hieroglifiskās rakstības vēsturi un tās milzīgo ietekmi uz Āzijas mākslu un mentalitāti ir mēģinājums uz mirkli paraudzīties uz pasauli savādāk - ar lielāku interesi par neierasto.
Lekcijā ir paredzēta arī praktiskā sadaļa, kurā ikvienam būs iespēja vingrināties ķīnzīmju rakstīšanā.
Interesneti aicināti pieteikties uz lekciju līdz 18.martam, sūtot savu pieteikumu uz epastu kalnciemaiela@gmail.com. Lekcijas cena 5 LVL.
Lekcijas autors Kaspars Eihmanis ir Latvijas Universitātes, Humanitāro Zinātņu Fakultātes, Austrumāzijas pētniecības institūta pētnieks, ķīniešu valodas un kultūras lektors kopš 1999.g. Specializējas Ķīnas filozofiskās tradīcijas vēstures pētniecībā. Helsinku universitātes doktorants, Taivānas valdības Taiwan Fellowship 2011-2012 g. stipendiāts. 2009-2010 g. viespētnieks Taivānas Zinātņu Akadēmijas (Academia Sinica), Ķīnas literatūras un filozofijas institūtā.
Sekojiet Kalnciema kvartāla programmai: www.kalnciemaiela.lv