Kā vēsta Mūkusalas Mākslas salona pārstāve, mākslas zinātniece Sniedze Kāle, lektore iepazīstinās ar izplatītāko Dievmātes tipoloģiju, vairāk uzmanības veltot pareizticīgo ikonām un Jaunavas Marijas veidola nozīmei cauri laikiem, iezīmējot svarīgākos izcelsmes avotus, starp tiem, Senās Grieķijas Artemīdas kults, Bībele, apokrifi, kā arī pagāniskie riti un dažādi politiskie satracinājumi. Tāpat priekšlasījumā tiks stāstīts par brīnumdarītājām ikonām un laikmetīgām parādībām, kas saistītas ar ikonu glezniecību.
Ilze Jakuša-Kreituse (dz.1984) ir daudzpusīga mākslas zinātniece, kas iemēģinājusi savus spēkus dažādās nozares sfērās - izstāžu kūrēšanā, lielizmēra projektu koordinēšanā, studiju kursu docēšanā Latvijas Mākslas akadēmijā un Latvijas Kultūras koledžā, bet pētniecībā nemainīgi koncentrējusies uz ikonu glezniecību. Ar izcilību aizstāvējusi šai tēmai veltītu bakalaura un maģistra darbu, pašlaik turpina studijas Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūrā, izstrādājot disertāciju "Ikonu glezniecība Latvijā - sociālpolitiskais konteksts un analoģijas Eiropā". Periodiski piedalās starptautiskās un pašmāju konferencēs, kā arī raksta aktuālo pētījumu publikācijas.
Atgādinām, ka izstāde "Madonnas" apskatāma līdz 18. maijam, tā piedāvā apbrīnot mātes un bērna ideāltēlu un viņiem raksturīgo īpašo attiecību tuvību, tāpat pievērš uzmanību tēmas saiknei ar katoļticībā izplatīto Dievmātes Marijas kultu, ļaujot iepazīt arī reliģiska rakstura darbus. Savukārt smeldzīgāku noskaņu ienes no Pirmā pasaules kara Latvijas mākslas vēsturē ienākušās sievietes - mātes cietējas, kuras, zaudējot savus pēcnācējus, tuviniekus un mājas, no ģimenes pavarda sargātājām pārvēršas par skumju nomāktām vientuļniecēm. Turpretim 20.gs. nogales latviešu mākslinieču redzējums atklāj, ka mātes statusa iegūšana paģērē arī sievietes uzupurēšanos, fiziskās ciešanas un saskarsmi ar eksistenciālo skaudrumu.
Ieeja lekcijā un izstādē Mūkusalas Mākslas salonā (Mūkusalas ielā 42, Rīgā) bez maksas.