Režisors Ivars Lūsis Latvijas Leļļu teātrī iestudē izrādi jau otro reizi, un jau otro reizi teātra repertuāru papildinās jauniešiem domāts iestudējums bez lellēm. Lūša vērienīgajā izrādē „Pavasara atmoda” tiks iesaistīti aktieri no abām Latvijas Leļļu teātra trupām. Izrāde tiks iestudēta pēc 1901. gadā sacerētās Franka Vēdekinda lugas ar tādu pašu nosaukumu, un, kaut arī darbība notiek Vācijā, stāsts tikpat labi varētu risināties arī Latvijā, jo skarta mūžsenā vecāku un bērnu attiecību tēma, pusaudžu seksuālā atmoda: tas ir romantisks, smeldzīgs un vienlaikus asprātīgs vēstījums.
Izrāde turpina Latvijas Leļļu teātra 2009./2010. gadā aizsākto „Leļļu laboratorijas” praksi, piesaistot un atbalstot Latvijas režisorus, kuri vēlas eksperimentēt ar formas teātri un piedāvāt savas idejas tā robežu paplašināšanā. Franka Vēdekinda lugas iestudēšana turpina arī Ivara Lūša iesākto, jauniešu auditorijai veltīto tēmu loku. Pērn Leļļu teātrī iestudēta izrāde „Neaiztiec mani!”, 2009.gadā teātra „Skatuve” iestudējums "Miskastes bērns" pēc Ž. Vilsones stāsta motīviem, kā arī 2007.gadā Liepājas teātrī uzvesta izrādi „Bērniņi”, kas idejiski runā par vienotu tēmu – „bērna integrācija kopējā pasaules ainā, ģimenes nozīme bērna mūžā”.
„Neskatoties uz to, ka luga tapusi 1901. gadā izrāde ir iecerēta kā mūsdienīga pasaka tīņiem un viņu vecākiem, kā stāsts par pasaules un sevis izzināšanu, sevis un līdzcilvēku iepazīšanu. Pavasaris ir laiks, kad mostas daba, līdz ar to arī cilvēks- izrādes galvenie varoņi ir tīņu vecumā- savā „dzīves pavasarī”, kad viņi atplaukst, viņos mostas dziņas, kas varbūt vakar vēl bija svešas. Izrādē vieglā un rotaļīgā formā tiks runāts par seksualitāti, kura, ja reizēm netiek laicīgi apzināta, var izvērsties diezgan postošās lietās. Tāpat ļoti liels akcents tiks likts uz jauniešu un vecāku sasvstarpējajām attiecībām- cik ļoti svarīga nozīme ir atklātībai un mākslai uzticēties,” stāsta režisors.
Lūsis arī akcentē to, ka izrāde būtībā domāta gan jauniešiem, gan viņu vecākiem, jo tās galvenais vēstījums ir – ieklausieties blakus cilvēkos, savos ģimenes locekļos, tad nebūs problēmu, jo visos laikos viena no lielākajām problēmām ir cilvēku „kurlums” vienam pret otru.
Izrādes radošo komandu veido arī scenogrāfs Aigars Ozoliņš un tērpu māksliniece Ieva Veita. Viņu radītajā vizuālajā noformējumā organiski apvienosies scenogrāfijas lakoniskums, 19./20.gs.mijas simbolisms un Vakareiropai raksturīgi, etnogrāfisko motīvu iedvesmoti tērpi.
Izrādes mūzikas autors ir komponists Silvestrs Zemgals, kurš veidojis arī izrādes „Neaiztiec mani!” skanisko noformējumu un ar Ivaru Lūsi sadarbojas jau trešā projekta ietvaros. „Mums ar Ivaru ir ļoti līdzīgs skatījums uz lietām, tādēļ man bija viegli strādāt ar viņu radot mūziku šai izrādei,” atzīst komponists.
Izrādē lomās būs redzami aktieri Daumants Švampe, Miķelis Žideļūns, Edgars Kaufelds, Aleksandrs Jonovs, Artūrs Putniņš, Lienīte Osipova, Dana Lāce, Santa Didžus, Valdis Vanags, Laila Kirmuška, Aleksandra Brunere, Jūlija Meščerjakova, Audra Pētersone un Pēteris Šogolovs.
Franka Vēdekinda lugu „Pavasara atmoda” 1994.gadā ar Jaunā Rīgas teātra aktieriem iestudēja režisors Juris Rijnieks, savukārt 2013.gada pavasarī bija plānojis uzvest režisors Ģirts Ēcis Liepājas teātrī.
Foto: Aktieri Miķelis Žideļūns un Lienīte Osipova. Publicitātes foto