Pirmdiena, 18.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Doloresa, Aleksandrs;

Muzeju naktī – „Skaņu Mežs” Mākslas muzejā „Rīgas Birža”

Easyget.lv, 17.05.2013. 09:25

18. maijā sešu stundu garumā no plkst. 19.00 līdz 01.00 Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) starptautiskās akcijas „Muzeju nakts” dalībnieki varēs aplūkot poļu mākslinieka Leha Majevska darbu ekspozīciju un baudīt speciāli šim pasākumam veidotu latviešu mākslinieka Mārtiņa Roķa skaņu instalāciju „Biomimēze III”, informē muzeja pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.
Muzeju naktī – „Skaņu Mežs” Mākslas muzejā „Rīgas Birža”

Muzeja Lielajā zālē apmeklētājiem būs iespēja apskatīt ievērojamā mūsdienu poļu mākslinieka, režisora un dzejnieka Leha Majevska videodarbu ciklu „Brēhela svīta”, kas ir daļa no audiovizuālā projekta „4 kustīgi dzejoļi”. Darbs radīts no 2007. līdz 2010. gadam, pirmo reizi izstādīts Luvras muzejā Parīzē un 54. Venēcijas biennālē. Šis cikls saturiski un emocionāli atvasināts no Leha Majevska filmas „Dzirnavas un krusts” („The Mill & the Cross”), kuru iedvesmojusi Pītera Brēhela glezna „Ceļš uz Golgātu”. Scenārija pamatā ir mākslas zinātnieka Maikla Francisa Gibsona (Michael Francis Gibson) tāda paša nosaukuma eseja. Filma ir tehniski sarežģītu, bet jutekliski ļoti iedarbīgu elementu kopums, balstīts jaunajās CG tehnoloģijās un izmantojot 3D efektus. Filmā vērojams arī izcils aktieru darbs: Rutgers Hauers (Rutger Hauer) Brēhela lomā, Šarlote Remplinga (Charlotte Rampling) un Maikls Jorks (Michael York). Filma ar panākumiem jau parādīta daudzos kinofestivālos visā pasaulē.

Savukārt „Rīgas Biržas” ātrijā tiks prezentēta skaņu mākslinieka Mārtiņa Roķa digitāli ģenerētā multikanālu skaņu instalācija „Biomimēze III”, kas ir trešais darbs no instalāciju, kompozīciju un skaņu mākslas performanču sērijas ar tādu pašu nosaukumu.

Projekts organiski iekļaujas šī gada „Muzeju nakts” tēmā „Zaļā krāsa – mežs”, jo tam īpaši veidotā datorprogramma ģenerē skaņu vidi, kuras pamatā ir dabā sastopamo skaņu analīze. Par iedvesmas avotu autoram kalpo Alberta Bregmana (Albert Bregman) piedāvātais skaņas uztveres modelis „ASA”, pēc kura tiek skaidrots, kā cilvēki interpretē ikdienas savstarpēji nesaistīto skaņu kopumu sev jēgpilnās sistēmās.

Programmas veidotās struktūras attīstās stihiski, tās nav komponētas un neseko klasiskās mūzikas likumiem. Tās drīzāk atgādina skaņu ainu, kāda sastopama ikdienas akustiskajā telpā – uz ielas, mežā un citur, kur skaņas, pēc Džona Keidža (John Cage) vārdiem, „dzīvo savu dzīvi”. Klausītāju aktivitāte un fokuss nosaka, vai skaņas tiek uztvertas kā atsevišķi elementi vai vienots veselums.

Katram skaņas objektam ir sava kustības trajektorija, novietojums akustiskajā telpā un iespējamie uzvedības modeļi, tomēr objektu šķietamā mijiedarbība un saskarsme ir klausītāju individuālās uztveres produkts. Dabas iedvesmotais skaņas dizains raisa asociācijas ar kaut ko, kas liekas reizē gan pazīstams, gan svešs, paliekot uz neskaidrās robežas starp jēdzieniem „dabisks” un „mākslīgs”.

Skaņu instalācija „Biomimēze III” tapusi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu Mežs” sadarbības rezultātā.

Skaņu mākslinieks Mārtiņš Roķis strādā ar skaņu dažādos kontekstos un formās. Viņa skaņdarbos, performancēs un instalācijās, kas realizētas daudzos festivālos, pasākumos un institūcijās Latvijā un ārvalstīs, būtiska loma ir tehnoloģiju un skaņu mākslas sintēzei. Savā radošajā praksē autors apvieno starpdisciplināras intereses, kā, piemēram, programmēšanu, psihoakustiku, elektronisko mūziku, skaņas, ķermeņa un telpas attiecības un citas tēmas.

Vairāk par mākslinieku: http://www.martinsrokis.com/

Mākslinieks, režisors un dzejnieks Lehs Majevskis (Lech Majewski) dzimis 1953. gadā Katovicē, Polijā. Studējis Krakovas Mākslas akadēmijā, 1977. gadā beidzis Polijas Nacionālo filmu skolu Lodzā. 1981. gadā mākslinieks pārcēlies uz dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs, bet viņa radošie projekti – filmas, instalācijas, videomākslas darbi, teātra un operas iestudējumi – tiek realizēti visā pasaulē. Lehs Majevskis ir gan Eiropas, gan Amerikas Kinoakadēmijas biedrs. 2006. gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejā (MoMA) notika plaša autora darbu retrospekcija „Lehs Majevskis: kustīgo tēlu maģija” („Lech Majewski: Conjuring the Moving Image”), kur tika eksponēti viņa filmu fragmenti un videodarbi. Māksliniekam bijušas personālizstādes Čikāgas Mākslas institūtā, Vašingtonas Nacionālajā galerijā (ASV), Hokaido Modernās mākslas muzejā (Japāna), Luvras muzejā un Galerie Nationale du Jeu de Paume Parīzē (Francija), Prado muzejā Madridē (Spānija), Laikmetīgās mākslas muzejā (MACRO) Romā (Itālija), Telavivas Mākslas muzejā (Izraēla), Nacionālajā muzejā Krakovā (Polija) un citur. Leha Majevska darbu ekspozīcijas vairakkārt rādītas Venēcijas biennālē.

Vairāk par mākslinieku: www.lechmajewski.com, www.themillandthecross.com.

Ieeja Muzeju nakts sarīkojumā – bez maksas.

Foto: Skaņu mākslinieks Mārtiņš Roķis. Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV