Piektdiena, 22.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Aldis, Alfons, Aldris;

"Oskara" balvu kā labākā filma saņem brāļu Koenu "No Country for Old Men"

LETA, 25.02.2008. 09:42

Par gada labāko filmu "Oskara" balvu ceremonijā atzīta Ītana un Džoela Koenu filma "No Country for Old Men" ("Kur sirmgalvjiem nav vietas").
"Oskara" balvu kā labākā filma saņem brāļu Koenu "No Country for Old Men"
"Oskara" balvu kā labākais aktieris saņēma britu aktieris Daniels Dejs-Luiss par lomu filmā "There Will Be Blood" ("Plūdīs asinis").

Kā labākā aktrise apbalvota franču aktrise Mariona Kotiljāra par dziedātājas Edītes Pjafas atveidošanu filmā "La Vie En Rose" ("Dzīve rožainā gaismā").

Brāļi Koeni saņēma prestižo balvu arī labākā režisora kategorijā, kā arī labākā adaptētā scenārija kategorijā.

Koenu "No Country for Old Men" tika uzskatīta par favorīti starp pārējām nominācijām - naftas rūpniecības drāmu "There Will Be Blood", Otrā pasaules kara laika romantisko drāmu "Atonement" ("Piedošana"), tieslietu trilleri "Michael Clayton" ("Maikls Kleitons") un komēdiju par pusaudžu grūtniecību "Juno" ("Džūno").

"Mēs ar Ītanu stāstus ar kino kamerām veidojam jau kopš bērnu dienām," ceremonijā sacīja Džoels Koens. "Sešdesmito gadu beigās, kad Ītanam bija 11 vai 12 gadi, viņš tika pie uzvalka un kofera un mēs ar kameru devāmies uz Mineapolisas starptautisko lidostu un uztaisījām filmu par kosmosa kuģu diplomātiju "Henrijs Kisindžers, vīrs ceļā". Un, godīgi runājot, tas, ko mēs darām tagad, neliekas daudz savādāk kā toreiz."

Līdz ar spāņu aktierim Havjeram Bardemam otrā plāna aktiera kategorijā piešķirto "Oskaru" Koenu brāļu filma saņēma četras balvas.

Amerikas Kinoakadēmijas piešķirtās labāko aktieru balvas šogad tika pavisam starptautiskam ansamblim un laureātu vidū nav neviena amerikāņa.

32 gadus vecā Kotiljāra ir pirmā francūziete, kas saņēmusi "Oskara" balvu labākās aktrises kategorijā kopš 1960.gadā apbalvotās Simones Siņorē. Tikai otro reizi vēsturē "Oskara" balva labākās aktrises kategorijā piešķirta par lomu, kas nav angļu valodā. Iepriekšējo balvu 1962.gadā saņēma itāliešu aktrise Sofija Lorēna.

Savukārt Bardems ir pirmais spāņu aktieris, kas saņēmis "Oskara" balvu.

"Tas ir diezgan satriecoši, man ir liels gods to saņemt," savā pateicības runā sacīja Bardems. "Paldies Koeniem par to, ka viņi bija pietiekoši traki, lai domātu, ka es to varēšu izdarīt un par visbriesmīgākā matu griezuma, kāds man jebkad ir bijis, uzlikšanu uz manas galvas."

Par labāko otrā plāna aktrisi atzīta britu aktrise Tilda Svintone par viņas lomu filmā "Michael Clayton".

"Ak, nē. Daudz laimes dzimšanas dienā, vecīt," sacīja Svintone, turot rokā "Oskara" statuju. "Man ir amerikāņu aģents, kurš pilnīgi izskatās tāpat kā šī [statuja]. Patiešām, tā pati galvas forma un, tas ir jāpasaka, arī pēcpuse."

Par labāko ārzemju filmu tika atzīta Austrijas kinolente "Die Faelscher" ("Viltotājs"), kas ir patiess stāsts par nacistu nolīgtu ebreju gūstekņu grupu, lai veiktu vienu no lielākajām naudas viltošanas operācijām pasaules vēsturē.

Pola Tomasa Andersona filma "There Will Be Blood" kopumā bija nominēta astoņās kategorijās, taču saņēma tikai divas balvas - par labāko kinematogrāfiju (operatora darbu) un Danielam Dejam-Luisam piešķirto balvu labākā aktiera kategorijā.

Dejs-Luiss, saņemot statuju no britu aktrises Helēnas Mirenas, kas pagājušajā gadā tika apbalvota par britu karalienes Elizabetes atveidošanu, piezīmēja: "Šis ir tuvākais moments, kāds man jebkad būs līdz bruņinieka statusam."

Otrais labākais rezultāts pēc saņemto "Oskara" balvu skaita aiz "No Country for Old Men" bija spiegu trillerim "The Bourne Ultimatum", kas saņēma trīs balvas tehniskās kategorijās.

Balvu par labāko oriģinālo scenāriju saņēma Djablo Kodija par filmu "Juno".

"Oskara" balvu pasniegšanas ceremoniju vadīja komiķis Džons Stjuarts, kurš norādīja uz vadošajās nomināciju kategorijās dominējošajām "psihopātiskajām slaktiņu filmām".

"Vai šai pilsētai ir nepieciešama samīļošana? Kas ir noticis? "Kur sirmgalvjiem nav vietas?", "Svīnijs Tods?", "Plūdīs asinis?" Vienīgais, ko es varu teikt, ir paldies Dievam par pusaudžu grūtniecību. Es domāju, ka šī valsts piekrīt," piebilda Stjuarts.

Holivudas zvaigznēm tika arī atgādināts par drūmo realitāti pasaulē aiz sarkanā paklāja, kad "Oskara" balvu par gada labāko dokumentālo filmu saņēma Aleksa Gibnija šausminošā filma "Taxi to the Dark Side".

Filmā izmeklēta jauna afgāņu taksometra vadītāja Dilavara nāve ASV spēku uzraudzītā cietumā Afganistānā 2002.gadā, kā arī stāstīts par ASV armijas lietotajām nopratināšanas metodēm.

"Es veltu šo balvu diviem cilvēkiem, kuru vairs nav starp mums, - jaunam afgāņu taksometra vadītājam Dilavaram un manam tēvam, ASV jūras spēku nopratinātājam, kurš mudināja mani uzņemt šo filmu, jo bija saniknots par to, kas notiek ar likuma varu. Cerēsim, ka mēs spēsim šo valsti mainīt, pagriezties prom no tumšās puses un atgriezties gaismā," saņemot balvu, sacīja Gibnijs.

Kinoindustrijas gada lielākās svinības aizēnoja tumši mākoņi un lietus. Svinīgā ceremonija sekoja vairāku mēnešu neskaidrībai saistībā ar Holivudas scenāristu streiku, kā dēļ nenotika vairākas citas apbalvošanas ceremonijas.

Pēc vairāku zvaigžņu pievienošanās boikotam tika atcelta "Zelta globusu" ceremonija un pastāvēja bažas, ka līdzīgs liktenis varētu sagaidīt arī "Oskarus", taču mēneša sākumā scenāristu arodbiedrībai izdevās panākt vienošanos un streiks tika atsaukts.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV