Turpinot šīs vasaras Rīgas Doma dārza mākslas galerijas izstāžu ciklu, Rīgas iedzīvotājiem un viesiem no 14. jūlija līdz 8. augustam būs iespēja klātienē novērtēt Latvijas ekspozīciju Venēcijas biennāles 13. Starptautiskajā arhitektūras izstādē, kas norisinājās pērnā gada vasarā, informē "MansDoms" projekta vadītājs Gatis Vectirāns. Sadarbībā ar sabiedrisko kustību “Mans Doms”, kuratores Ievas Kalniņas, arhitektes Līgas Apines un radošās apvienības "Other Side Studio" kopdarbs atgriezīsies Rīgā.
Latvijas ekspozīcija tika izgatavota 2012. gadā ar moto: „Iekšējā brīvība kā nākotnes domāšanas arhitektūra”. Ekspozīcija piedāvāja Venēcijas apmeklētājiem ieskatu dažādos Brīvības ielas fasāžu fragmentos un ēku iekšpagalmos, tādā veidā kļūstot par “ielu ielā”. Apmeklētājs, pastaigājotie pa Venēciju, varēja pēkšņi ieraudzīt sevi Rīgā, atspīdam dažādās Brīvības ielas fasāžu detaļās.
Instalāciju veido trīs daļas. Pirmā daļa ataino Brīvības ielas fasādi, kas tika izgatavota no pulēta nerūsējošā tērauda. Vides atspulgi spoguļattēlā radīja daudzdimensionālu uztveres iespēju, kurā raugoties Venēcijas un Rīgas arhitektūras elementi vizuāli pārklājās un saplūda. Tagad, eksponējot instalāciju Domā, par galveno varoni kļūs klostera dārzs, kas iemieso Mūžības laiku.
Otrā ekspozīcijas daļā, kas atrodas instalācijas aizmugurē, tērauds ir daļēji nomainīts pret autentisku koka faktūru, kas tika paņemta no Brīvības ielas pagalmu apbūves. Tā raksturo Rīgas iekšpagalmus, kur daudzviet vēl saglabājusies 19. gadsimtam raksturīgā priekšpilsētu koka apbūve.
Trešā daļa ir veidota kā portāls, kas atrodas instalācijas centrā. Šeit apmeklētāju apņem tikai tērauda spoguļu faktūra un tajā ir redzams tikai paša apmeklētāja bezgalīgi pavairotais attēls. Šādi instalācija katram piedāvā iespēju ieskatīties sevī un apjaust savu iekšējo brīvību.
Izstādes laikā notiks arī vairākas prezentācijas ar iepriekšējo gadu Venēcijas biennāles izstādes piemēriem un lekcijas ar vietējo ekspertu un kaimiņvalstu arhitektu dalību.
Ekspozīciju Rīgā organizē biedrība “Ascendum” un Laikmetīgās mākslas institūts.
Foto: Publicitātes foto