Izstādē apkopotas 10 mākslas darbu grupas no muzeja krājuma un 10 jaunradīti mākslas darbi, informē Rakstniecības un mūzikas muzeja pārstāve Maija Treile. Kopā tie veido 10 dialogus starp māksliniekiem, kuru dzīves reālajā laikā šķir vismaz 100 gadu.
„Pēdējā izstādē” pārstāvētie autori: Voldemārs Irbe, Kurts Fridrihsons, Teodors Ūders, Aleksandra Beļcova, Jānis Jaunsudrabiņš, Anšlavs Eglītis, Sigismunds Vidbergs, Niklāvs Strunke, Pēteris Krastiņš, Konrāds Ubāns; savas jaunākās, pēdējās versijas par klasiķu darbiem laikmetīgās mākslas valodā stāsta Anete Dambrova, Krišs Salmanis, Laura Prikule, Mārtiņš Kalseris, Kaspars Groševs, Kristians Brekte, Zane Raudiņa, Indriķis Ģelzis, Eva Vēvere, Aija Baumane un Brigita Zelča-Aispure.
Izstāde guvusi pozitīvas apmeklētāju un laikmetīgās mākslas ekspertu atsauksmes, kā arī izvirzīta balvai Kilograms kultūras 2013.
„(..) izstādē ne tikai pagātne iedzīvināta, bet arī laikmetīgā māksla ieguvusi papildus patinu.” /Anna Iltnere, portāls Arterritory.com/
„(..)man liekas, ka izstādes eksponāti nemaz nepretendē būt patstāvīgi mākslas darbi. Drīzāk tie ir kā pilotprojekti, kas meklē optimālo modeli, kādai vispār jābūt mūsdienīgai ekspozīcijai muzejā, īpaši tik antivizuālā kā rakstniecības. (..) Izstāde piedāvā vairākas versijas, kā rakstnieku tekstus un biogrāfijas parādīt ar interesi skatāmā veidā – tiesa gan, talkā ņemot muzeja krājumā atrodamos vizuālās mākslas darbus.” /Vilnis Vējš, Latvju Teksti Nr. 4 (14)/ 2013/
Gan 20. gs. sākuma mākslas darbi, gan arī mākslinieku un rakstnieku attiecību stāsti, kas saistīti ar šo darbu tapšanu un tālāko likteni, izstādē iegūst mūsdienīgu kontekstu ne tikai ar laikmetīgās mākslas interpretācijas palīdzību, bet arī izmantojot mūsdienu tehnoloģiju piedāvātās iespējas. Spaidekrānā viegli pārredzamā un ērti lietojamā formātā apmeklētāji var iepazīties ar muzeja krājuma materiāliem – aplūkot vēstules, fotogrāfijas, telegrammas, lasīt muzeja pētnieku izpētes rezultātā tapušos stāstus, kas ļauj uzzināt, kas saistījis, piemēram, Annu Brigaderi un Voldemāru Irbi, Teodoru Ūderu un Raini, Anšlavu Eglīti un Eriku Ādamsonu. Tādējādi apmeklētāji gūst mākslas izstādei netradicionāli plašu un izvērstu skatu leņķi.
Rūpējoties par krājuma materiālu un izstādes pieejamību, muzejs izdevis arī "Pēdējās izstādes" digitālo katalogu. Tas interesentiem sniedz iespēju arī pēc izstādes apmeklējuma elektroniskā formātā nesteidzīgi iepazīties ar bagātīgo materiālu klāstu – izstādē eksponēto klasiķu un mūsdienu mākslinieku darbu fotoattēliem, kā arī tos komentējošajiem stāstiem, fotogrāfijām, vēstulēm u. c. Katalogu muzeja kasē iespējams iegādāties par 5,00 Ls.
Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.
Papildu informācija: www.rmm.lv
Foto: Anetes Dambrovas objekts "Salikts sakārtots. Anna Brigadere un Voldemārs Irbe". Publicitātes foto