Interesenti piektdien, 24. janvārī plkst. 18.00 aicināti uz Okupācijas muzeju Raiņa bulvārī 7, lai uzklausītu vēsturnieku un aculiecinieku stāstus par to, kādēļ sievietes nonāca izsūtījumā, kā viņas spēja atrast spēku, lai kopā ar bērniem izdzīvotu garajos izsūtījuma gados, kādu iemeslu dēļ sievietes no nometinājuma Sibīrijā nebrauca atpakaļ uz dzimteni, kādi bija ģimeņu likteņi pēc atkal satikšanās Latvijā u.c.
Sarīkojumā piedalīsies muzeja vēsturnieki Ritvars Jansons, Lelde Neimane un vokālā grupa „Putni”. Atmiņās par savas dzimtas sieviešu piedzīvoto Sibīrijā dalīsies Eiropas parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Vakara gaitā tiks demonstrēti arī videoliecību fragmenti par deportāciju norisi un dzīvi izsūtījumā pirmajos gados. Noslēgumā klātesošie varēs uzdot jautājumus.
Otrā Pasaules kara laikā - 1941. gada 14. jūnijā no Latvijas izsūtīja vairāk nekā 15 000 cilvēku. No sievietēm deportācija visvairāk skāra četrdesmitgadnieces un piecdesmitgadnieces. 15 % no deportētajiem bija bērni līdz 10 gadiem. Pēc Otrā Pasaules kara - 1949. gada 25. martā no Latvijas izsūtīja 44 271 cilvēkus, no kuriem 60 % jeb 25 256 bija sievietes. Vairums izsūtītās sievietes Latvijā varēja atgriezties tikai 1950. gadu vidū, dažas tikai 1960. gados. Citām liktenis bija lēmis palikt svešumā.
Lekciju cikla turpinājums:
- 29. janvārī plkst. 18.00 Okupācijas muzejā sarīkojums "Sieviete Otrajā pasaules karā" ar Vitas Zelčes priekšlasījumu.
- 5. februārī plkst. 18.00 Kara muzejā noslēdzošā lekcija "Sieviete šodien. Sieviete armijā. Sieviete un miers" ar Ineses Zanderes un Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku pārstāvju piedalīšanos.