Sestdiena, 23.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds;

Skaņu Mežs filmu programma

easyget.lv, 08.04.2008. 12:10

Nepieradinātās mūzikas un filmu festivāla Skaņu Meža filmu programma šogad veidota sadarbībā ar diviem vieskuratoriem – Timu Tecneru no Berlīnes un Dītmāru Švercleru no Vīnes. Tāpat kā iepriekšējos gados programmas pamatā ir vēlme iepazīstināt ar nozīmīgiem avangarda kino darbiem, kā arī filmām par mūziku un pašmāju mākslinieku eksperimentālajiem mūzikas videodarbiem. Festivāls risināsies 3., 7., 9. un 10.maijā Grīvas mēbelēs Daugavgrīvas ielā 31k-3, taču filmu programma būs skatāma tikai divās pēdējās dienās – 9. un 10.maijā.
Skaņu Mežs filmu programma

9.maijā Vīnes eksperimentālo filmu distribūcijas kompānijas Sixpackfilm pārstāvis Dītmārs Šverclers iepazīstinās ar vairākiem avangarda kino darbiem, kuru montāžas tehnika padara tos radniecīgus eksperimentālajai mūzikai. Hollisa Framptona filmā Hapax Legomena III/ Critical Mass (1971), Pola Šarita T.O.U.C.H.I.N.G. (1968) vai Mārtina Arnolda Alone. Life Wastes Andy Hardy (1998), attēla montāža ģenerē savdabīgu skaņas celiņu – tiek atkārtoti dialogi vai atsevišķi vārdi, fona trokšņi, sarunu fragmenti un kliedzieni tiek filtrēti un apstrādāti līdzīgi kā tas notiek elektroniskajā mūzikā.

Skaņu Meža apmeklētājiem jau pazīstams viena no nozīmīgāko pēdējo 50 gadu laikmetīgās mākslas un eksperimentālā kino autoru kanādiešu mākslinieka Maikla Snova (Michael Snow) vārds. 2006.gadā festivālā tika demonstrēta viņa filma „Wavelength”. Šogad skatītājus pārsteigs viņa „So Is This” – filma, kurā ir tikai teksts. Neskatoties uz savu garumu (47 min.), tā notur uzmanību, mudinot skatītāju „smieties, raudāt un mainīt sabiedrību”. Asprātīgā vārdu spēle liek arī gluži savādāk paraudzīties uz ierasto „kinovalodas” jēdzienu.

Skandalozākais mākslas darbs piektdienas programmā būs Džeka Smita (Jack Smith) 1963.gadā tapusī un uzreiz aizliegtā filma „Flaming Creatures”, kas šobrīd tiek dēvēta par sava laika radikālāko un ietekmīgāko kino eksperimentu. Tā ir jutekliska un seksuāla, virkni morāles tabu pārkāpjoša un vienlaikus raksturota kā „seksualitātes parodija”. Filmas aizstāvībai 1964.gadā Sūzena Zontāga minējusi, ka tas ir „rets, moderns mākslas darbs par prieku un nevainību. Flaming Creatures ir brīnišķīgs par popārtu dēvētā žanra paraugs”.

10.maija programmu veidojis jau vairākkārtējs Skaņu Meža viesis un Berlīnes digitālo mākslu festivāla Transmediale mūzikas satelītfestivāla Club Transmediale filmu kurators Tims Tecners.
Četros muzikāli dokumentālos kino portretos Tims skatītājus iepazīstinās ar nozīmīgiem, bet mazāk novērtētiem 20.gadsimta novatoriem mūzikā.

Filma „Skaņu māksla” ļaus vairāk uzzināt par konkrētās mūzikas virziena aizsācēju Pjēru Anrī, kurš Rīgā viesojās pērnā gada jūnijā ar koncertu Doma laukumā. „Kliedzošie vīri” ir neparasts un fenomenāls somu vīru koris, kura dalībnieki tiek atlasīti pēc spējas kliegt bez pārtraukuma. Filma „Dziesmu mednieks – Lomakss”, savukārt, stāsta par Amerikas tautasdziesmu atdzimšanas tēvu” Alanu Lomaksu, kura aizraušanās ar tautas mūziku būtiski ietekmēja 40. un 50. gadu populārās mūzikas attīstību. Visbeidzot filma „Starp notīm” filmēta Indijā un iepazīstina ar indiešu klasiskā vokāla meistaru Panditu Prānu Natu (Pandith Pran Nath), kurš būdams Terija Railija (Terry Riley) skolotājs, caur viņu spēcīgi ietekmēja minimālistu skolu un elektroniskās mūzikas estētiku.

Turpinot iepriekšējā gadā aizsākto Skaņu Mežs iepazīstinās arī ar latviešu mākslinieku un mūziķu veikumu. Vēl līdz 20.aprīlim vietējie autori aicināti pieteikt eksperimentālus mūzikas videoklipus vai muzikālus videodarbus stundu ilgai programmai, kas tiks demonstrēta festivālā 9.maijā!


 

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV