Iepriekšējo gadu pieredze apliecina, ka interese par laikmetīgo deju Latvijā arvien pieaug. Festivāla LAIKS DEJOT organizētāji, Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija un Olgas Žitluhinas dejas kompānija, ar prieku piedāvā pavisam 29 nodarbības septiņās dažādās jomās pie 9 pasniedzējiem. Laikmetīgo deju, kontaktimprovizāciju, kompozīciju, release tehniku, dynamic release tehniku, improvizāciju vidē un partnering jeb saskarsmi dejā starp partneriem būs iespēja apgūt A (ar iepriekšēju sagatavotību) un B (iesācēju) līmenī spāņu kompānijas Mal Pelo, izraēliešu dejotāju un horeogrāfu Zohara Rabinoviča, Aviva Evegija, Aleksas Šmurakas un Hilela Kogana, britu pasniedzējas Fionas Milvordas, amerikāņu Hīteras Olsones & Džozefa Poulsona un Lilī Skoves, kā arī festivāla direktores, horeogrāfes Olgas Žitluhinas vadībā.
Mūsdienu saspringtajā laikā, kad sevišķi saudzējamas un kopjamas ir cilvēku savstarpējās attiecības un saskarsmes kultūra, arī festivālā LAIKS DEJOT vērojamas tendences aicināt uz ciešāku kontaktu ar cilvēkiem ap sevi – draugiem un tuvajiem, dejas un dzīvesprieka partneriem. Tādēļ daudzās meistarklasēs darbosimies kopā, improvizējot un variējot par un ap laikmetīgās dejas tēmām.
Spāņu kompānija Mal Pelo (laikmetīgā deja, A līmenis) piedāvā praktisku pieeju savai darba metodei, kas pamatojas uz mācīšanās procesu par vertikāles un ekstremitāšu attiecībām, kustības iespējām, svara izmantošanu utt.
Zohars Rabinovičs (kontaktimprovizācija, A un B līmenis) aicina atbildēt uz jautājumu, vai mēs varam lidot, pirms iemācāmies dejot. Un arī atbild – jā! Ir tik daudz dejas lempīgā kustībā. Jauns putns uz ligzdas malas, plivinot spārnus, lido. Mēs mācīsimies teikt JĀ.
Avivs Evegijs (kompozīcija, A un B līmenis) strādā ar ideju, ka kustība drīzāk ir atrodama, nevis meklējama. „Kustības atrašana” rosina mieru ķermenī un prātā, sniedzot brīvību izpaust sevi dejā.
Aleksa Šmuraka (laikmetīgā deja, A un B līmenis) liek uzsvaru uz saikni starp ķermeņa galapunktiem un gravitātes centru, kustības virzienu un tās formu un izaicina kustību ar tādiem elementiem kā telpa un ritms.
Fiona Milvorda (release, A un B līmenis) apvieno Franklina iztēles un dinamiskās centrēšanas metodi, Pilates un savu praktisko pieredzi no sadarbības ar horeogrāfi Deborah Hay.
Hītera Olsone & Džozefs Poulsons (partnering, A un B līmenis) uzdod jautājumu, cik daudz mēs sevi pasargājam sadarbības laikā, konkrētajā gadījumā – saistoties ar otru, fiziski aktīvi iesaistot svaru. Meistarklasē tiks izmantotas vienkāršas situācijas un improvizācija, kuru risinājumā uzmanība tiks pievērsta partnering tehnikas pamatprincipiem.
Olga Žitluhina (dynamic release, A un B līmenis) piedāvā apzināt sava ķermeņa enerģijas plūsmu,
tā smaguma centru un virzības iespējas, enerģijas dāvāto gravitātes pārvarēšanas sajūtu, kā arī papildināt grīdas tehnikas prasmes.
Hilels Kogans (laikmetīgā deja, A līmenis) apvieno dažādas tehnikas: Ohad Naharin's kustības valodu (gaga), Merce Cunningham tehniku, jogu, ķermeņa nostādīšanu, improvizāciju un personīgo izpēti.
Lilī Skove (improvizācija vidē, B līmenis), saskaņojot sevi ar istabas, gaiteņa telpu un ielu, aicina šīs nodarbības laikā ceļot no vienas vietas uz citu, meistarīgi veidojot īsas tikšanās ar sienām, faktūrām, cilvēkiem, kas satikti ceļā.
Īpašs notikums meistarklašu ietvaros – 9.jūnijā no 10:00 līdz 15:00 Studioimagine Andrejsalas ielā 4a notiks Zohara Rabinoviča meistardarbnīca Tulip-Dancing Colors (A un B līmenis). Tā būs vienas dienas meistardarbnīca ar izrādi-instalāciju rezultātā, kas aicina ļauties, slīdot pa sajūtu, jaunrades, bērnības rotaļu, nobriedušas seksualitātes, muzikālas poēzijas un ritmu pulsa straumi, nonākt tajā vietā, kur viss saplūst vienā kaislīgā upē – Dejā. Dalībnieki radīs un izmēģinās kompozicionālas struktūras, atklājot radošos pirmsākumus un dienas beigās dejojot 20 minūšu garu izrādi-instalāciju. Meistardarbnīcā tiks izmantotas dabiskas minerālu krāsas gan ķermeņa, gan apģērba apzīmēšanai, tādēļ līdzi jāņem divi komplekti vienreizējai lietošanai paredzētu drēbju, dvielis, dušas ziepes, ērti uzvelkami un novelkami apavi, vecas zeķes un veci auduma gabali.
Zohars Rabinovičs ir skolotājs un dejotājs, kas vada kontaktimprovizācijas un improvizācijas nodarbības gan privāti, gan akadēmiskajās aprindās. Iedvesmojies no tādiem lieliskiem skolotājiem kā Amos Hetz, Daniel Lepkof, Simone Forti, Lisa Nelson, Anat Shamgar, Arie Burstein, Ray Chang, Steve Batts, Dieter Heitkamp, Bruno Stefanony, Julyen Hamilton u. c. Ar asinīm, sviedriem un asarām 1995. gadā saņēmis BA grādu dejā Rubin Academy of Music & Dance Jeruzalemē. Patlaban studē Body Process Gestalt terapiju.
Līdzīgi kā iepriekšējā festivālā, arī šogad interesenti var iegādāties Festivāla Karti, kas ļauj apmeklēt visus notikumus – gan izrādes, gan meistarklases, kā arī dažādus meistarklašu biļešu komplektus ar atlaidēm. Informācija par meistarklašu norisi un cenām, kā arī pieteikšanās meistarklasēm (līdz 20.maijam) pa tālruni 29 131 796 vai aizpildot anketu, kas atrodama www.dance.lv, un nosūtot to uz e-pasta adresi horasoc@gmail.com.
Festivāla izrāžu biļetes: Biļešu Paradīzes kasēs, cenas – no 3 līdz 7 latiem.