Gar greznās Arhitektu nama otrā stāva zāles sienām divās joslās izvietotas dažādu autoru vairāk kā 80 melnbaltas fotogrāfijas, kas tapušas 2005.gadā, atzīmējot 40.gadadienu kopš stājies spēkā likums „Par Ņujorkas vēsturiskā mantojuma saglabāšanu”. Atklāšanā izskan interesants salīdzinājums par aizsargājamo objektu skaitu, kas Ņujorkā sasniedz 23 000, bet Rīgā aizsargājamo ēku/objektu teritorija tiek mērīta 445 ha. Tikām fonā klusināti skan džezs, kas lieliski sasaucas ar melnbalto foto noskaņām.
Izstāde sniedz ieskatu Ņujorkas un tās iedzīvotāju vēsturē, sasniegumos un vērtībās laika posmā no 1640. līdz 1967.gadam. Tā ir „Chrysler” ēka – debesskrāpis, ar stilizētām automašīnu detaļām uz frīzēm 26. stāva augstumā un 1250 pēdas augstā Empire State building, kas līdz 1973.gadam bija augstākā celtne pasaulē. Turpat arī Rokfellera centrs un Hārlemas noskaņas. Interesanta ir Hearst Magazine building (1927/28) – salīdzinoši zema, masīva ēka, kas patiesībā tapusi kā bāze tā arī neuzceltam debesskrāpim un šobrīd izskatās visai amizanti ar asajiem piloniem.
Centrālparks, NY „Times” ēka, Brīvības statuja, Bruklinas tilts, izpletņlēcēju platforma no trīsdesmitajiem gadiem. Tiklab debesskrāpju pirmsākumi, kā nelielas privātmājas un 19.gs. ASV valstiskās pašapziņas apliecinājumi pēc antīkā parauga kolonnām bagātīgi rotātajās celtnēs. Arī 1764.-66.g. celtā Svētā Paula kapela, kurā apglabāts ģenerālis Montgomerijs, iespiedusies starp varenajiem debesu skrāpētājiem.
Iekļauts arī piecdesmito gadu beigās (1958/59) radītais restorāns „Četri gadalaiki”, kas kultūras mantojuma sarakstā nonācis drīzāk interjera un dizaina dēļ. Celtniecības izmaksas 4,5 miljonu dolāru apjomā, izmantotais travertīns, marmors, bronza, 20 pēdu augsti griesti, 20 pēdu kvadrātveida baseins un 4 gadalaiku nianses, kas atspoguļojas telpas dekoratīvajā noformējumā, ik pēc trim mēnešiem maināmos kokos, kas novietoti telpas stūros un apkalpotāju uniformās. Vērienīgums un pašapziņa te lauztin laužas pa visiem stūriem.
Vienīgā kritiskā iebilde attiecībā uz izstādi it tās noformējums, proti, darbi pakārti mazliet neērtā augstumā, lai, piemēram, salasītu apakšējā joslā novietotos paskaidrojumus nākas mazliet parāpot pa grīdu, turklāt arhitektūras pieminekļu apraksti un komentāri ir tikai angļu valodā, līdz ar to daži specifiski termini kādu var arī samulsināt.
ASV Valsts departamenta atbalstu izstāde ir pabijusi vai vēl būs apskatāma 45 pasaules valstīs, tā jau bijusi skatāma Tokijā, Romā, Helsinkos un Atēnās. Pēc izstādes Rīgā fotogrāfijas tālāk ceļos uz Oslo.
Izstāde apskatāma līdz 4.jūlijam.
Kultūra un māksla » Izstādes
Fotoizstāde „Ņujorkas vēsturiskais mantojums fotogrāfijās”
Ingrīda Ivane, 12.06.2008. 13:10
Arhitektu namā (Torņa ielā 11) atklāta ceļojoša foto izstāde, kas iepazīstina ar Ņujorkas nozīmīgākajām ēkām un vēstures pieminekļiem – „Ņujorkas vēsturiskais mantojums fotogrāfijās”.
Lasi vēl...