Pirmdiena, 23.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Viktorija, Balva;

Grāmatas apskats: Rihards Dībells "Sātana Bībele"

Nils Auziņš, 21.08.2008. 16:00 | komentāri (1)

Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā romānu „Sātana Bībele”, kas ir savdabīgs vēstures sauso faktu un sulīgi, dzirkstošas fantāzijas kokteilis. Elpu aizraujoši piedzīvojumi, tumši noslēpumi, nāve, romantika un nebeidzamas intrigas, neļauj garlaikoties ne mirkli. Vēsturisko romānu autora Riharda Dībellsa daiļrades augstākais sasniegums...
Grāmatas apskats: Rihards Dībells "Sātana Bībele"
1572.gads, Bohēmija. Astoņus gadus vecais Andrejs pussagruvušā klosterī kļūst par aculiecinieku briesmīgai asinspirtij: ārprātīgs mūks zvērīgi noslepkavo desmit cilvēkus, to vidū arī Andreja vecākus. Viena no sievietēm pirms nāves laiž pasaulē bērnu. Priors pavēl nonāvēt arī jaundzimušo, jo ir jādzēš visas pēdas, kas varētu kādu atvest uz šo nomaļo klosteri. Andrejam izdodas aizbēgt, paņemot sev līdzi vienu no Baznīcas baisākajiem noslēpumiem, ko nozvērējušies sargāt klostera brāļi: klosterī glabājas grāmata, kas prasīs triju pāvestu dzīvību un iezvanīs pasaules bojāeju. Tas ir Codex Gigas jeb Sātana Bībele. Septiņi mūki apsargā manuskriptu un nonāvē katru, kas zina par to pārāk daudz. Taču zināšanas par Sātana grāmatu ir vienīgais, kas Andrejam palicis mantojumā no tēva...

Vēsturiskie romāni par tumšu noslēpumu apvītām mūku cellēm, mistiskām sektām, kodētām vēstīm slavenu mākslinieku gleznās un neskaitāmiem citiem pagātnes "X-failiem", ir savairojušies kā sēnes pēc lietus, bet ne jau visas sēnes ir ēdamas un cik tad var baudīt vienu un to pašu.

Skepse ir pirmās emocijas, kas pārņem atšķirot šo bībeliski apjomīgo, teju 500 lpp. biezo grāmatu, kas sola grandiozu ceļojumu laikā, kad par katru nieku varēja nonākt uz sārta, tautai par izklaidi un pamācību, ka ticība nav joka lieta. Pēc pirmajām ievada lapaspusēm joprojām nav pārliecības, ka tērēt savu laiku lasot šo "ķieģeli", ir labākā brīvā laika pavadīšanas ideja, bet pamazām notikumiem iekustoties tie uzņem apgriezienus un nākas secināt, ka lasu vēl joprojām. Jā, paliek pavisam interesanti un romāns pārņem savā varā.

Riharda Dībelsa "rakstām spalva" prot noturēt grožos centrālo sižetu un saglabāt intrigu līdz pašām beigām. Kā varat nojaust tad visa centrā ir kāda grāmata, no kuras atkarīgs pasaules liktenis, bet liela vērība tiek piegriezta arī fona notikumiem, otrā plāna personāžiem un sīkām detaļām, kas iekrāsotas ar vēsturiska autentiskuma krāsu, radot ticamu vidi un nav samākslotības efekta, kas bieži pavada šādu literatūru.

16.gadsimta epizodes pieskaras katoļu - protestantu asiņainajiem konfliktiem, kristīgās baznīcas varas aparātam, kas tuvplānā atgādina ļaunuma impēriju, seno pilsētnieku paražām un dzīvesveidam, slimībām un citām reālijām, kā arī daudziem citiem faktiem, kas liekas gana saistoši un interesanti. Katram varonim ir savs stāsts, raksturs un "seja". Gribot negribot jādomā, kāda varētu izskatīties filma, ja to uzņemtu pēc grāmatas motīviem, jo rakstnieks gudri sabalansē visus izklaides trumpjus - īstajā brīdī ir kāda porcija vardarbības, romantikas un pat pa kādai "pikantai" epizodei, ko pavada pāris piparoti vārdi.

Savā žanrā romāns "Sātana Bībele" ir soli priekšā pārējiem censoņiem, jo nepārspīlē ar fantāzijām un saglabā ticamības efektu. Varbūt tas nav oriģinālākais vēsturiskais pēdējā laika romāns, bet bez šaubām grāmata ir ļoti rūpīgi nostrādāta un katrs sīkums ir savā vietā. Pats galvenais, ir ļoti saistoši to lasīt. Iespēja, ka Rihards Dībells kaut kad saņems piedāvājumu ekranizēt "Sātana Bībeli" arī neliekas nekas nereāls, jo teksts nepārtraukti raisa vizuālas asociācijas un uzbur tēlus, liek domāt kā tas par ko raksta varētu izskatīties. Manuprāt, ir vērts izlasīt, ja patīk vēsturiskie romāni, šis lasās tik labi it kā pats nelabais būtu to sarakstījis.

Sātana Bībele jeb Codex Gigas ir apjomīgākais viduslaiku manuskripts pasaulē. Kopš tā rašanās 13.gadsimtā Bohēmijā to ir apvijušas neskaitāmas leģendas. Manuskripts ilgus gadus glabājās Prāgā, līdz Trīsdesmitgadu kara laikā tika aizvests uz Zviedriju kā kara laupījums. 2007. gada rudenī Codex Gigas pēc vairākiem gadsimtiem atgriezās Prāgā kā izstādes eksponāts.

No vācu valodas tulkojusi Silvija Brice
Māra Sīmansona mākslinieciskais noformējums
Izdevniecība Zvaigzne ABC, 2008
http://www.zvaigzne.lv
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV