Sestdiena, 23.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds;

Atvērs rakstu krājumu par Latvijas un ASV attiecībām

LU Preses centrs, 12.01.2009. 16:06

Trešdien, 14.janvārī, notiks Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta rakstu krājuma „Latvia and the USA: From Captive Nation to Strategic Partner” (Latvija un ASV: No sagūstītas nācijas līdz stratēģiskajam partnerim) atvēršanas svētki.
Atvērs rakstu krājumu par Latvijas un ASV attiecībām

Krājuma prezentācija notiks 14.janvārī pulksten 16:00 Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē Lomonosova ielā 1A pirmā stāva zālē. Prezentācijā piedalīsies LR Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš un ASV vēstnieks Latvijā Čārlzs Larsons (Charles W. Larson, Jr.)

Grāmatas redaktors Daunis Auers saka: „Šajā grāmatā apvienoti gan zinātnieku pētījumi par ASV-Latvijas attiecībām un ASV ietekmi Latvijas politikā, sabiedrībā un ekonomikā, gan politiķu un praktiķu atmiņas un personiskās liecības. Autori norāda, ka sabiedrība Latvijā nav īsti novērtējusi Amerikas nozīmīgo atbalstu. Tās ieguldījumu Latvijas neatkarības izcīnīšanā 1991.gadā, un tās integrēšanu starptautiskā sabiedrībā.”

Sociālo un politisko pētījumu institūta (SPPI) direktors un viens no grāmatas autoriem Nils Muižnieks atzīmē: „Šī ir pirmā tik vispusīgā analīze par Latvijas attiecībām ar valsti, ko mūsu politiķi dēvē par „stratēģisko partneri”, bet arvien biežāk kritizē.”

Redaktors pulcinājis daudzus prominentus autorus. Rakstu krājumā apvienoti sešpadsmit autoru – ārpolitikas pētnieku un diplomātu – raksti. Grāmatas pirmā daļa ir veltīta Latvijas un ASV attiecībām 20.gadsimtā, otrā daļa pievēršas pašreizējām ASV – Latvijas attiecībām, bet trešajā daļā apkopotas politikas veidotāju refleksijas un atmiņas par ASV – Latvijas attiecībām. Grāmatas beigās pārpublicēti svarīgi dokumenti un runas.

Pirmajā sadaļā „Latvija un Amerika 20.gadsimtā” vēsturnieks Aldis Pūrs analizē pirmo ASV diplomātu un pārstāvju sastapšanos ar latviešiem Pirmā pasaules kara laikā. Vēsturnieks un žurnālists Pauls Raudseps izvērtējis Amerikas attiecības ar Latviju Aukstā kara periodā. Daunis Auers analizējis Ārlietu Ministrijas arhīvu, lai atspoguļotu kā kopš Aukstā kara perioda augusi Latvijas diplomātu loma Vašingtonā no nenozīmīgas Aukstā kara periodā pieauga līdz ļoti nozīmīgai neatkarības atjaunošanā. Ojārs Celle analizē trimdas latviešu ieguldījumu, lai ideja par neatkarību tiktu uzturēta okupācijas laikā un īstenotos.

Otrajā sadaļā „Mūsdienu attiecības” Žaneta Ozoliņa, Latvijas vadošā ārpolitikas eksperte, analizējusi Latvijas un ASV attiecības starptautiskās organizācijās. Atis Lejiņš salīdzina un pretstata attiecības triju prezidentūru laikā – Dž. Buša vecākā, B.Klintona un Dž. Buša jaunākā. Baltijas Amerikas partnerattiecību programmas direktore Ieva Morica analizē Amerikas ieguldījumu pilsoniskas sabiedrības attīstībā Latvijā. Džordžs Vīksniņš, Džordžtaunas Universitātes profesors, agrāk arī Latvijas Bankas padomnieks, izvērtē Vašingtonā ekonomiku studējušu latviešu izveidotas „Džordžtaunas grupas” ietekmi uz reformām Latvijā. Politologi Nils Muižnieks un Pēteris Viņķelis analizē antiamerikānisma cēloņus un izpausmes Latvijā.

Trešajā sadaļā personiskos iespaidos dalās pašreizējās Latvijas Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš, kopā ar Ronu Asmusu, kurš veicināja Latvijas iestāšanos NATO, bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ojārs Kalniņš, un ASV vēstnieks Latvijā Ints Siliņš. Īpaši jāatzīmē, ka savas atmiņas rakstu krājumā piekritis publicēt arī Strobs Talbots, Klintona padomnieks attiecībās ar Krieviju un ASV valsts sekretāra palīgs Daniels Frīds.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV