Darba grupa, kas izstrādāja koncepciju, secinājusi, ka ārzemnieku ieceļošana, lai strādātu, norisinās daudz lēnāk nekā Latvijas iedzīvotāju izbraukšana uz citām valstīm. Darbaspēka tirgū pastāv divi viedokļi: vieni risinājumu saskata trešo valstu darbaspēka piesaistīšanā, bet citi pauž uzskatu, ka jāpanāk efektīva mūsu pašu darbaspēka izmantošana.
Latvijas migrācijas politika saistībā ar nodarbinātību vērsta uz iekšējā darba tirgus aizsardzību. Ārzemniekiem ir diezgan grūti iegūt nepieciešamās atļaujas darbam, taču nav nekādu ierobežojumu attiecībā uz viesstrādnieku maksimālo skaitu.
Lai arī bezdarba līmenis turpina pazemināties, šā gada janvāra beigās bija reģistrēti 69 532 darba meklētāji. Tas liecina, ka iekšējā darba tirgū joprojām pieejami darbaspēka resursi.
Darba grupa secinājusi, ka produktivitātes pieaugums ekonomikā nav pietiekams. Ir jāpaaugstina produktivitātes līmenis, jāievieš jaunas tehnoloģijas, kas mazinātu nepieciešamību pēc arvien lielākiem darbaspēka resursiem. Ja notiktu virzība uz inovatīvu ekonomiku, tad, pēc Ekonomikas ministrijas (EM) aprēķiniem, nodarbināto skaits tautsaimniecībā 2025.gadā varētu būt pat par 12% mazāks nekā 2005.gadā.
Lai risinātu darbaspēka trūkuma problēmas, darba grupa aicina izvērtēt divus risinājuma variantus.
Pirmais variants paredz mazināt atsevišķus administratīvos šķēršļus uzturēšanās un darba atļaujas noformēšanā, taču nerada priekšrocības kādai atsevišķai tautsaimniecības nozarei vai profesijai.
Otrs variants paredz izstrādāt normatīvo bāzi darbaspēka atvieglotai uzņemšanai tajās profesijās, kurās, pēc EM, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Nodarbinātības valsts aģentūras aprēķiniem, prognozēts būtisks darbaspēka trūkums.
Atbalstu otram piedāvātajam variantam pauž Ārlietu ministrija, EM, Finanšu ministrija, IeM, Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāts, Labklājības ministrija, Tieslietu ministrija un Latvijas Darba devēju konfederācija, bet pret to iebilst IZM, Valsts kancelejas Politikas koordinācijas departaments un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība.