Ir arī cits būtisks iemesls – patlaban Andrejsala ir lielu pārmaiņu priekšā, tuvākajā desmitgadē (varbūt nedaudz ilgākā laika periodā, jo nav zināms, kad Latvija izķepurosies no ekonomiskās krīzes) no bijušās ostas teritorijas saskaņā ar Rīgas pilsētas plāniem tā tiks pārveidota par mūsdienīgu kultūras, biznesa, atpūtas un dzīvojamo centru. Kad tiks uzcelta jaunā Andrejsala, būs interesanti salīdzināt, kā līdz ar pārmaiņām šajā vietā mainās te sastopamo putnu sugu sastāvs un daudzums.
Kaut arī vieta pilsētas centrā, Andrejsala ir bagāta ar daudz dažādiem biotopiem – saimnieciski apdzīvota daudzveidīga apbūve, pamestas rūpnieciskās teritorijas, ostas un jahtu piestātnes krastmalā, asfalta, šķembu un smilšu laukumi, krūmāji, graudzālēm aizaugušas platības, koku puduri un pat kaut kas līdzīgs viensētai (bijušais dzelzceļnieku namiņš – red.) ar krūmu biežņu apkārt teritorijas dienviddaļā pie dzelzceļa. Andrejsala atrodas pašā Rīgas centrā un tās platība ir salīdzinoši neliela – 36 hektāri. Tieši pašreizējā biotopu daudzveidība izskaidro lielo putnu dažādību šajā vietā un salīdzinoši plašo ligzdojošo sugu spektru. Andrejsala atrodas nozīmīga ūdensceļa – Daugavas – malā un tuvu Rīgas jūras līcim, kas ir kā orientieri migrējošo putnu straumēm, tieši tāpēc pavasara un rudens migrācijas laikā šeit var novērot daudz caurceļojošo putnu.
Putnu novērojumus Andrejsalā sāku veikt 2008. gada 23. februārī. Viena gada laikā Andrejsalā esmu konstatējis 74 putnu sugas. Daļa no tām te ligzdo, daļa caurceļo un barojas vai pārlido. Andrejsalā regulāri var novērot, kā vistu vanags medī baložus un vasaras sākumā dzirdēt lakstīgalas dziesmas, pavasarī redzēt zosu un gulbju barus, kas lido pāri pilsētai, kā arī agra rudens naktī, kad pieklusuši dzelzceļa manevru un pilsētas trokšņi, dzirdēt bridējputnu saucienus, lidojam pāri pilsētai. Interesants fakts, ka līdz šim agrākais pavasara novērojums Latvijā ģirlicim (zvirbuļa izmēra koši dzeltens putns) ir tieši Andrejsalā – tos pamanīju 2008. gada 21. martā, pie tam vienā dienā novērojot trīs dziedošus šās sugas tēviņus.
Andrejsalā ligzdo pat tādas putnu sugas, kas ir tipiskas mežu un lauku biotopiem. Un tas viss – Rīgas centrā! Pēc manām aplēsēm, balsoties uz viena gada novērojumiem, Andrejsalā vasarā ligzdo vismaz 25 sugu putni. Esmu pārliecināts, ka tuvāko divu gadu laikā, turpinot regulārus putnu novērojumu Andrejsalā, šajā teritorijā sastapto putnu sugu skaits ātri vien pārsniegs simtu.
Visu Andrejsalā manis konstatēto putnu sugu sarakstu var apskatīt manā mājaslapā.
Andrejsalā ligzdo pat lauku ainavai tipiskā suga dadzītis (Carduelis carduelis) – putns, kas ar savu krāšņo apspalvojumu daudz neatpaliek no eksotiskajiem papagaiļiem zoodārzā. Foto: Daina Feldmane.