Priekšlikumu vidū ir Somijas iedzīvotāju ierosinājums, ka ES pašai sevi jānodrošina ar enerģētiku un pārtiku, jāizveido Eiropas krīzes aizkavēšanas centrs, kā arī jāievieš ekoloģijas mācīšana skolās. Rumānijas iedzīvotāji ierosina zemniekus vairāk iesaistīt viņiem paredzētā ES finansējuma plānošanā, kā arī aicina izveidot ārēju uzraudzības sistēmu, lai vērtētu ES fondu izlietojumu infrastruktūras projektiem. Savukārt, Spānijas iedzīvotāji ierosina ES kontrolēt algas publiskajā sektorā un garantēt cilvēka cienīgas pensijas, bet Polijas iedzīvotāji vēlas, ka ES līdzfinansē pieeju internetam gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem.
Pagājušajā nedēļas nogalē Eiropas pilsoņu debatēs Grieķijā, Polijā, Beļģijā, Luksemburgā, Igaunijā, Rumānijā, Somijā, Spānijā un Čehijā piedalījās 529 iedzīvotāji – pēc nejaušās atlases principiem uzaicināti dažādu vecumu un profesiju pārstāvji. Kopumā debatēs visās 27 dalībvalstīs piedalīsies 1500 iedzīvotāji. Eiropas pilsoņu debates Latvijā notiks 28.-29.martā.
Arī plašākam Latvijas iedzīvotāju lokam vēl 7 dienas ir iespējas izteikt savas idejas par Eiropas nākotni www.eiropas-pilsonu-debates.eu, jo visās ES dalībvalstīs oficiālajās ES valodās pirms diskusijām tiešajā vidē notiek diskusijas tiešsaistē. Populārākie priekšlikumi no interneta forumiem tiek apspriesti Eiropas pilsoņu debatēs tiešajā vidē, un – ja tie gūs citu ES iedzīvotāju atbalstu – tiks iesniegti ES politikas veidotājiem: Eiropas Komisijas prezidentam un Eiropas Parlamenta prezidentam Eiropas pilsoņu samitā 10.-11.maijā Briselē.
Eiropas pilsoņu debates pirmo reizi notika 2007.gadā, kad nevalstiskās organizācijas no visām ES dalībvalstīm aicināja iedzīvotājus diskutēt par enerģētiku un vidi, sociālo aizsardzību un ģimeni, ES lomu pasaulē un imigrāciju. ES institūcijas debašu rezultātus izmantoja, izstrādājot likumdošanas priekšlikumus par klimata izmaiņu ierobežošanu un migrācijas pārraudzību. Tāpat debašu rezultāti apliecināja, ka ES iedzīvotāji atbalsta aktīvāku un nozīmīgāku ES lomu pasaulē, kā arī vēlas, lai ES pievērš vairāk uzmanības sociālajai politikai Eiropas Savienībā.
Tuvojoties 2009.gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Eiropas pilsoņu debates dod iespēju ES iedzīvotājiem savstarpēji un kopā ar politikas veidotājiem diskutēt par jautājumu, kas šobrīd iedzīvotājos rada vislielākās bažas: ko ES var darīt, lai veidotu labklājīgu iedzīvotāju nākotni globālajā pasaulē? Laikā, kad ES institūcijas sāk pārskatīt Lisabonas stratēģijas mērķus, lai veicinātu ES ekonomikas izaugsmi un konkurētspējas palielināšanos, arī Eiropas pilsoņu debates dos aktuālu un vērtīgu ieguldījumu politikas veidotāju darbā.
Eiropas pilsoņu debates finansē un ievieš visu ES dalībvalstu neatkarīgs bezpeļņas organizāciju un asociāciju konsorcijs, ko vada King Baudouin Foundation Beļģijā. Projektu Latvijā ievieš Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Debates līdzfinansē Eiropas Komisija programma “Debate Europe”.
Sīkāka informācija pieejama pie Daces Akules, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS Eiropas politikas pētnieces, tālr. 67039258, 29443520, akule@providus.lv vai www.eiropas-pilsonu-debates.eu
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
Deviņu ES valstu iedzīvotāji izstrādā priekšlikumus par Eiropas nākotni
Dace Akule, 19.03.2009. 13:39
14-15.martā notikušajās Eiropas pilsoņu debatēs deviņu Eiropas Savienības valstu iedzīvotāji izstrādāja priekšlikumus ES politiķiem par to, ko ES vajadzētu darīt, lai nodrošinātu iedzīvotāju sociālo un ekonomisko nākotni.