Tiesas sēde par Lemberga iespējamo drošības līdzekļa maiņu šodien ilga septiņas stundas ar 15 minūšu pārtraukumu. Kā sacīja prokurors, abām pusēm bijuši daudz dažādu argumentu, tādēļ arī tiesas sēde ieilgusi. Viņaprāt, četras stundas lēmuma rakstīšanai būs nepieciešamas pamatotu iemeslu dēļ.
Šodien uz tiesas sēdi, kā jau ierasts, ir pulcējušies arī daudz Lemberga atbalstītāju, galvenokārt sievietes gados. Ventspilnieces gan vairākkārt pauda neapmierinātību par ieilgušo tiesas sēdi, jo viņu transportēšanai uz Rīgu ir noīrēts speciāls autobuss un tam laikus jāatgriežas Ventspilī. Šī iemesla dēļ, visticamāk, atbalstītājas nevarēs sagaidīt tiesas lēmumu.
Jau ziņots, ka 12.jūnijā tiesa saņēma Lemberga lūgumu, kurā prasīts izvērtēt drošības līdzekļa apcietinājuma turpmāku nepieciešamību.
Lemberga advokāts Aivo Leimanis iepriekš pauda viedokli, ka tiesai vajadzētu izvērtēt, vai prokuratūras motivācija, ka Lembergs varētu traucēt izmeklēšanai, vēl ir aktuāla, jo ir pagājuši vairāki mēneši kopš apcietinājuma piemērošanas.
Iepriekš, 23.aprīlī, Centra rajona tiesa nolēma paturēt Lembergu apcietinājumā un neļāva apcietinājumu aizstāt ar drošības naudu. 14.maijā Rīgas apgabaltiesa nemainīja Centra rajona tiesas lēmumu paturēt Lembergu apcietinājumā.
Kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā un citos noziegumos vainotais Lembergs pēc prokuratūras lūguma apcietināts 14.martā, un kopš tā brīža viņš atrodas Matīsa cietumā Rīgā.
Leimanis iepriekš atsaucās uz Kriminālprocesa 281.panta 4.daļu, kas nosaka: ja divu mēnešu laikā pēc apcietinājuma piemērošanas apcietinātā persona, tās pārstāvis vai aizstāvis nav iesniedzis pieteikumu par apcietinājuma turpmākas piemērošanas nepieciešamības izvērtēšanu, tad šādu izvērtēšanu veic izmeklēšanas tiesnesis vai tiesa.
Prokurors Krišjānis Rudzītis iepriekš norādīja: ja sūdzības par drošības līdzekli jau ir skatītas divu mēnešu laikā, tad izmeklēšanas tiesnesis var arī atsevišķi nelemt par apcietinājuma lietderību.
Piecpadsmit mēnešu laikā lieta prokuratūrai jānodod tiesā, bet Rudzītis uzsvēra, ka cer, ka tas notiks agrāk.
Centra rajona tiesa Lemberga paturēšanu apcietinājumā iepriekš motivējusi ar to, ka izdarīts sevišķi smags noziegums un laiks kopš Ventspils mēra aizturēšanas nav tik ilgs, lai viņu atbrīvotu, žurnālistiem iepriekš sacīja viens no Lemberga advokātiem Jānis Grīnbergs.
Tiesa lēmumā arī norādījusi, ka prokuratūrai vēl jāveic vairākas procesuālās darbības, arī jānopratina vairāki liecinieki. Tiesa uzskata, ka Lembergs, atrodoties brīvībā, varētu mēģināt ietekmēt šīs liecības.
Rudzītis žurnālistiem iepriekš norādīja, ka Lembergs, atrodoties brīvībā, varētu traucēt lietas izmeklēšanu, piemēram, ietekmēt lieciniekus vai viltot dokumentus.
Prokurors iepriekš nevēlējās prognozēt, cik ilgs laiks prokuratūrai būtu nepieciešams procesuālajām darbībām. Pēc Rudzīša teiktā, tas nav atkarīgs tikai no prokuratūras darba, bet arī no ārvalstīm un ekspertiem.
Prokuratūra Lembergam 14.martā izvirzīja apsūdzību par kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas legalizēšanu trīs epizodēs vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi AS "Latvijas kuģniecība".
Apsūdzības Lembergam uzrādītas kriminālprocesā, kas 2005.gada 3.oktobrī sākts, pamatojoties uz pārbaudes materiāliem par Ventspils amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem.
No šī kriminālprocesa iepriekš izdalīts cits, un tā gaitā Lembergam jau 2006.gada 20.jūlijā uzrādīta apsūdzība kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā. Šajā procesā turpinās izmeklēšana.
Lembergs iepriekš paudis uzskatu, ka prokuratūras izvirzītās apsūdzības nav pamatotas, turklāt izmeklētāju rīcībā viņš saskata politiskus motīvus.
Kopumā Ventspils amatpersonu lietā prokuratūra izvirzījusi apsūdzības septiņām personām - arī AS "Ventspils nafta" padomes priekšsēdētājam Mamertam Vaivadam, AS "Ventamonjaks" padomes priekšsēdētājam Kristam Skujam, Ventspilī praktizējošam advokātam Gintam Laiviņam-Laiveniekam, komandītsabiedrības "Ventspils ekspedīcija loģistika KS" darbiniecei Gitai Grasmanei, Ventspils uzņēmējiem Ansim Sormulim un Laimonim Junkeram.