Komentējot ministres T. Koķes publiski pausto sašutumu par LSA nevēlēšanos tikties ar ministri, kā arī par pagājušajā nedēļā notikušajām studentu protesta akcijām un 5. maijā paredzēto studentu vienotības gājienu, LSA prezidente A.Cīrule saka: “Pēdējā laikā Latvijas Studentu apvienība bija atvērta dialogam ar valsts institūcijām un vēl joprojām piekopj šo atvērtības un sadarbības veidošanas politiku, tomēr brīdī, kad notiek šo ekonomisko pārmaiņu plānošana, IZM par vajadzīgu piekrist tikties ar Latvijas Studentu apvienību, acīmredzot, uzskatīja tikai tad, kad tika publiski paziņots par pirmajām studentu protesta akcijām.”
LSA apzinās, ka valstī šobrīd ir liela ekonomiskā spriedze un ir nepieciešamas reformas, bet šo reformu rezultātā nedrīkst ciest studenti, kas ir nākamie valsts ekonomikas, politikas, zinātnes un inteliģences veidotāji. Finansējuma samazinājums augstākajai izglītībai 30 līdz 40 procentu robežās liktu deformēties izglītības telpai kā tādai, ilgtermiņā ietekmējot valsts attīstību un izaugsmi. Jau gada sākumā augstākā izglītība bija viena no tām nozarēm, kas cieta visvairāk. Šī samazinājuma sekas studenti izjūt jau šobrīd, tāpēc LSA uzskata, ka nav pieļaujams turpmāks finansējuma samazinājums augstākajai izglītībai. 20% finansējuma samazinājums, aprēķinot no sešiem mēnešiem plānotā vidējā finansējuma, izslēgs jebkādas iespējas augstskolu attīstībai un kvalitātes uzlabošanai, savukārt 30% vai 40% finansējuma samazinājums nozīmēs to, ka augstskolas nevarēs kvalitatīvi veikt nevienu no savām funkcijām. Studentus pastiprināti šajā laikā ietekmēs sociālās un akadēmiskās problēmas, un viennozīmīgi radīsies jautājums, vai citas Eiropas un pasaule valstis nepiedāvā labākas izglītības iespējas, kas cenas ziņā ir līdzvērtīgas, bet kvalitātes – nesalīdzināmi labākas.
Lai atspoguļotu šo studentu nākotnes vīziju, pagājušajā ceturtdienā pie astoņām lielākajām augstskolām visā Latvijā notika pirmās studentu protesta akcijas, kuru laikā studenti bija pārvākušies uz dzīvi pie augstskolu centrālajām ēkām, centās sev pagatavot dienišķo maltīti un izdzīvot. Šādā vizuālā veidā studenti centās atspoguļot tās problēmas, kas viņus varētu piemeklēt jau pavisam drīz, ņemot vērā tik milzīgus esošos un plānotos finansējuma samazinājumus augstākajai izglītībai.
Uz tikšanos ar ministri Latvijas Studentu apvienība dosies ar prasībām Izglītības un zinātnes ministrei un valdībai:nodrošināt kvalitatīvu augstāko izglītību, rast studentu sociālo nodrošinājumu, kā arī dod vienlīdzīgas studiju iespējas ikvienam studentam. Latvijas Studentu apvienība arī neslēpj, ka, iespējams, šīs nebūs vienīgās protesta akcijas, ja netiks pieņemti saprātīgi lēmumi augstākās izglītības politikas un tās ekonomiskā nodrošinājuma plānošanā.
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
LSA: Studenti ir atvērti dialogam ar valdību
Anete Enikova, 27.04.2009. 11:27
Latvijas Studentu apvienība (LSA) rīt, 28. aprīlī, tiksies ar Izglītības un zinātnes ministri Tatjanu Koķi, lai runātu par studentu prasībām valdībai un atrastu kopējus risinājumus šajā ekonomiski tik smagajā laikā.
Lasi vēl...