Viņa apstiprināja, ka viņas rīcībā ir informācija, ka prokuratūra vāc faktus par partiju nelegālo finansējumu izmantošanu savā darbībā. "Domāju, ka Saeimas deputāti būs ne tikai liecinieku statusā, bet iespējams, ka daži no viņiem vai partijas nonāks apsūdzēto statusā," teica prezidente.
Prokuratūras rīcībā ir dokumenti, kuros ir nepārprotami redzamas partiju abreviatūras, kas atspoguļo savstarpējos finanšu darījumus un saistības.
Prezidente izmeklēšanas interesēs atteicās minēt, par kurām partijām ir runa un cik lieli ir bijuši maksājumi, bet norādīja, ka summas ir bijušas pietiekami lielas, un atzina, ka viņai pat mute palikusi vaļā no pārsteiguma.
Viņa teica, ka partijām ir zināms, kuras personas ir atbildīgas par šiem finansējuma avotiem, jo tām ir gan priekšsēdētāji, gan partiju kasieri, kas zina konkrētos cilvēkus, kuriem būtu jāuzņemas atbildība. Viņa arī pieļāva iespēju, ka šos darījumus kārtojuši partiju ierindas biedri, lai negrautu partijas kopēju tēlu.
Prezidentei nav zināms, par kādiem pakalpojumiem naudu saņēmušas partijas, bet viņa pieļāva domu, ka prokuratūras rīcībā šāda informācija ir. Vīķe-Freiberga arī atzina varbūtību, ka laiku pa laikam parādās arī informācija par to, ka partijas tiek finansētas no ārzemēm, taču to ir grūti pierādīt, jo tie ceļi, pa kuriem ieplūst nauda valstī no ārzemēm, ir sarežģīti.
Prezidente uzskata, ka galvenais kritērijs tam, lai atlaistu Saeimu nelegālā finansējuma dēļ, ir atkarīgs no tā, cik daudz politisko spēku un deputātu ir iesaistīti šajos finansu darījumos. "Ir jāatskaita tās partijas un politiķi, kas šodien vairs nav uz politiskās skatuves, bet jāturpina izmeklēšana par tiem politiķiem un partijām, kas šodien aktīvi darbojas. Es nevaru atklāt detaļas, tas viss ir prokuratūras rokās," teica prezidente.
Prezidente arī atzina, ka viņa savas prezidentūras laikā gadījumā, kad noteikts skaits Saeimas deputātu būtu iesaistīti likumpārkāpumos, būtu pieņēmusi lēmumu rosināt atlaist Saeimu.
"Ar lielām bažām skatos nākotnē, jo mums politiskā skatuve nav tik bagāta ar politiski uzticīgiem cilvēkiem," teica Vīķe-Freiberga. Viņa arī aicināja Latvijas iedzīvotājus gatavoties politiskai karjerai un kalpot savas valsts nākotnei un attīstībai, nevis tikai domāt par savu kabatu.
Viņa arī noraidīja apcietinātā Ventspils pilsētas mēra Aivara Lemberga apgalvojumu, ka viņa arests ir politisks pasūtījums, lai gan nenoliedza iespēju, ka uzņēmēju grupas cenšas novērst prokuratūras uzmanību, nākot klajā ar dažādiem faktiem, uz kuriem prokuratūrai ir jāreaģē, zaudējot laiku nopietnās lietās. "Prokuratūrai ir jāvadās pēc pierādījumiem," teica prezidente.