Lai veicinātu eksakto zinātņu popularitāti un stimulētu jauniešus izvēlēties perspektīvās ar elektroniku un telekomunikācijām saistītās studijas, starptautiskā tehnoloģiju kompānija „Samsung” jau ceturto gadu pēc kārtas pasniegs stipendijas Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes bakalaura studiju absolventiem. Stipendiju konkursa galvenais mērķis ir stimulēt skolu absolventus izvēlēties studijas elektronikas un telekomunikāciju jomā.
Pēdējo gadu statistika par studiju sācēju un beidzēju skaitu Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē ir šāda:
Jau pirmajā kursā tiek atskaitīti vidēji 30-35% studentu, otrajā kursā - aptuveni 10% studentu. Galvenie atskaitīšanas iemesli ir nepietiekamas zināšanas fizikā un matemātikā un nespēja apvienot darbu ar mācībām. Fakultātes dekāns Gundars Balodis norāda – lai palielinātu uzņemamo skaitu šajās programmās, valstī jāceļ tehnisko zinātņu profesiju prestižs.
Mūsdienu pasaulē aizvien vairāk pieaug tehnoloģiju nozīme cilvēka dzīvē. To atzīst arī Radioelektronikas institūta direktors Jānis Jankovskis: “Ja kādreiz visstraujāk progresējošā nozare bija mašīnbūve, tad tagad un nākotnē tā ir elektronika.”
Telekomunikācijas un elektronika ir pasaulē atzītas darbības jomas. Taču Latvijas situācija atšķiras no pasaules pieredzes. Dati liecina, ka tuvākajos gados sagaidāmais elektronikas un telekomunikāciju speciālistu pieprasījums būs trīs reizes lielāks nekā piedāvājums, kas veidos darbaspēka deficītu. LEtERA pētījums „Par darbaspēka piedāvājumu un pieprasījumu elektronikas nozares uzņēmumos” liecina, ka elektronikas inženieru daudzums Latvijā ir tikai 30% no pieprasītā speciālistu skaita. Ja situācija strauji neuzlabosies, 2007.gadā piedāvājums sasniegs vairs tikai 21%, bet 2010.gadā tikai nedaudz virs 15% no darba tirgus pieprasījuma.
Kā tehnoloģiju uzņēmums, kura darbība ir cieši saistīta ar elektroniku un telekomunikācijām, „Samsung” jau ceturto gadu vēlas motivēt šīs specialitātes studentus, tādā veidā arī parādot profesijas nepieciešamību un veicinot skolēnu interesi par mācībām RTU nākotnē. Labāko RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes absolventu stipendijām „Samsung” šogad atvēlējis 2000 latu. Stipendijas ir klasificētas divos līmeņos: pirmā līmeņa stipendiju ieguvēji saņems 300 latus lielu naudas summu, otrā līmeņa stipendija paredzēta 200 latu apjomā. Pirmā līmeņa stipendiju ieguvēji balvā saņems arī „Samsung” viedtelefonu SGH – i600, kas ar savu plašo iespēju klāstu būs labs palīgs studentu turpmākajās gaitās.
Stipendiju saņēmējus noteikusi Rīgas Tehniskās universitātes un „Samsung” pārstāvju komisija, ņemot vērā absolventu bakalaura darbu atzīmes, trīs gadu studiju periodā iegūtās vidējās atzīmes un sagatavotos portfolio.
Stipendijas tiks pasniegtas šā gada 3. jūlijā plkst. 16:00 svinīgajā bakalauru diplomu pasniegšanas ceremonijā Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē (Āzenes ielā 12, 105. auditorijā).
Stipendijas RTU ETF absolventiem tiek pasniegtas „Samsung” Baltijas elektronikas un telekomunikāciju studiju atbalsta programmas ietvaros. ”Samsung” veiksmīgi sadarbojas ar Rīgas Tehnisko universitāti, Tartu Universitāti un Kauņas Tehnisko universitāti, realizējot izglītības projektus talantīgu un mērķtiecīgu studentu atbalstam. Nākamā studiju gada sākumā projekta ietvaros visās trijās universitātēs viesosies lektors no „Samsung” izpētes centra, lai iepazīstinātu studentus ar jaunākajām telekomunikāciju attīstības tendencēm pasaulē.