Pirmdiena, 18.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Doloresa, Aleksandrs;

Rīgā un tās rajonā jūnijā VID atklātajā shēmā "atmazgāti" 30,89 miljoni latu

LETA, 13.07.2009. 16:44

Naudas "atmazgāšanas" shēma, ko Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP) pirms mēneša atklāja Rīgā un tās rajonā, izmantota fiktīvu darījumu noformēšana 30,89 miljonu latu kopvērtībā, aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā.

LETA jau ziņoja, ka VID 16.jūnijā apturēja līdz šim vērienīgākās noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas jeb "naudas atmazgāšanas" shēmas darbību, ar kuras palīdzību 2008.gadā un 2009.gada sākumā legalizēti vairāki desmiti miljonu latu. VID tobrīd konkrētu summu neatklāja.

VID informē, ka shēma 2008.gadā un 2009.gada sākumā izmantota fiktīvu darījumu noformēšanai kopumā 30,89 miljonu latu vērtībā, valsts budžetam nodarot vismaz 5,59 miljonu latu zaudējumus.

Fiktīvo darījumu summa aprēķināta, ņemot vērā tikai viena shēmas klienta noformētos darījumus ar tā saucamajiem "bufera" un "fiktīviem" uzņēmumiem, bet jau šobrīd VID prognozē, ka patiesie legalizēto naudas līdzekļu apjomi būs ievērojami lielāki.

VID informē, ka 16.jūnijā VID FPP darbinieki sadarbībā ar Valsts policijas pretterorisma vienību "Omega" Rīgā un tās rajonā kāda kriminālprocesa ietvaros īstenoja plaša mēroga operāciju.

Kriminālprocess uzsākts 2009.gada 4.jūnijā pēc Krimināllikuma 218.panta 3.daļas par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokļi apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij vai pašvaldībai lielā apmērā un 195.panta 3.daļas - par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa.

Minētās operācijas laikā 16. un 17.jūnijā tika veiktas 39 kratīšanas, kurās izņemti lietiskie pierādījumi - 236 uzņēmumu zīmogi, banku kodu kalkulatori, dokumenti, ieroči un munīcija.

Izvairīšanās no nodokļu nomaksas un citu noziedzīgu nodarījumu valsts ieņēmumu jomā izdarīšana šajā noziedzīgajā shēmā notika līdzīgā veidā kā vairums iepriekš FPP darbinieku atklātajās "naudas atmazgāšanas" shēmās.

Reāli strādājošs uzņēmums, kas izvairās no nodokļu nomaksas vai plāno veikt nodokļu izkrāpšanu, slēdz fiktīvu līgumu ar naudas atmazgātāju tiešajā kontrolē esošu "bufera" uzņēmumu.

Par šo fiktīvo preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu samaksātā nauda tālāk tiek pārskaitīta citiem "bufera" uzņēmumiem, veidojot dažkārt vairāku uzņēmumu mākslīgi izveidotu darījumu ķēdi, kuras gala posms gandrīz vienmēr ir fiktīvs uzņēmums.

Tādejādi caur šo uzņēmumu banku kontiem pārskaitītie finanšu līdzekļi Latvijā, Igaunijā un Polijā tiek noņemti skaidrā naudā un nogādāti atpakaļ minētā reālā uzņēmuma īpašniekam.

Līdzīgā veidā tiek legalizētas preces un pakalpojumi, kas iegādātas par skaidru naudu bez nodokļu aprēķināšanas un nomaksas vai ar mērķi mākslīgi palielināt saņemto preču un pakalpojumu vērtību.

Izmeklēšanas sākumā FPP darbinieki pirms operācijas realizēšanas bija identificējuši 57, tā sauktos, "bufera" un fiktīvos uzņēmumus, kurus mākslīgu darījumu ķēžu veidošanai, naudas un citu materiālo vērtību piederības vairākkārtējai maiņai un skaidras naudas noņemšanai kopīgi izmantoja trīs savstarpēji saistīti noziedzīgi grupējumi.

Šobrīd pieņemts lēmums par norēķinu operāciju apturēšanu 57 uzņēmumu kontos kredītiestādēs.

Iesaldēto līdzekļu apjoms tiks precizēts pēc informācijas saņemšanas no kredītiestādēm.

VID uzsver, ka kādā Polijas kredītiestādē saistībā ar uzsākto izmeklēšanu iesaldēti aptuveni 280 000 eiro (196 700 lati).

Turpmākajā kriminālprocesa izmeklēšanā pēc operācijas realizēšanas FPP izmeklētāji identificējuši papildus vēl vairāk kā 150 shēmā iesaistītus uzņēmumus.

VID atgādina, ka konkrēto naudas atmazgāšanas shēmas darbību nodrošināja trīs savstarpēji saistīti noziedzīgi grupējumi, kuros ar noteiktu lomu sadalījumu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā valsts ieņēmumu jomā bija apvienojušās 25 personas.

Noziedzīgo darbību izpildītāji, tai skaitā grāmatveži, juristi un personas, kuras reģistrēja fiktīvos uzņēmumus un strādāja ar to amatpersonām, darbojās četros slēptos ofisos, kuru atrašanās vietas tika regulāri - vidēji reizi divos mēnešos - mainītas, kā arī tika veikta virkne citu piesardzības pasākumu.

Pēc būtības līdzdarbošanās noziegumu izdarīšanā šīm personām bija kļuvusi par ikdienas darbu.

Šobrīd kriminālprocesa ietvaros septiņām personām piemērots aizdomās turamās personas statuss.

Divām personām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums, bet pārējām piecām personām ir noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, informē VID.

Starp personām, kuras pēc VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāju domām uzskatāmas par noziedzīgo grupu līderiem un naudas "atmazgāšanas" shēmas organizatoriem, viena persona ir ar īpašu pieredzi finanšu noziegumu izdarīšanā - 1975.gadā dzimušais Vladimirs, kuram šajā kriminālprocesā tiesa piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu, jau iepriekš bijis iesaistīts trīs FPP izmeklētajos kriminālprocesos par līdzīga rakstura noziegumu izdarīšanu, tajā skaitā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Visi trīs kriminālprocesi 2006. un 2007.gadā nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, un 2008.gadā persona notiesāta, saņemot pamatsodu 280 stundu piespiedu darbu.

VID FPP izmeklētāji uzskata, ka nodokļu noziegumos pieķertās personas arī pēc notiesājošiem spriedumiem mēdz atgriezties nelegālajā biznesā un ar jaunu sparu turpina ievērojamu zaudējumu nodarīšanu valsts budžetam.

Praksē VID FPP izmeklētāji bieži saskaras ar situācijām, kad nodarītais kaitējums nenomaksāto vai izkrāpto līdzekļu veidā ir nesamērīgi lielāks par tiesas piespriesto sodu par vainīgām atzītajām personām.

Šobrīd konkrēta kriminālprocesa ietvaros turpinās pirmstiesas izmeklēšana un izmeklēšanas interesēs sīkāka informācija pagaidām netiek sniegta.

VID norāda, ka šogad "atmaskojis un apturējis" jau septiņu ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistītu noziedzīgu grupējumu darbību.

Šā gada pirmajos piecos mēnešos FPP prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai ir nodevusi 211 kriminālprocesus, kuros kopējais valstij nodarīto zaudējumu apjoms sasniedz 14,2 miljonus latu.

Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu šajā periodā prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai VID Finanšu policijas pārvalde ir nodevusi 14 kriminālprocesus.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV