Paredzēts, ka atvieglojumi vairs netiks piemēroti bērniem vecumā no septiņiem līdz desmit gadiem, kas līdz šim varēja braukt ar 50% atlaidi. Tāpat atcels atlaides bērniem ar garīgās vai fiziskās attīstības traucējumiem un īpašām vajadzībām, kuri mācās speciālajās izglītības iestādēs vai speciālajās izglītības klasēs vai kuri integrēti vispārējās izglītības iestādēs.
Patlaban šiem bērniem tiek piemērota atlaide pilnā apmērā izdevumiem, kas saistīti ar braucienu mācību gada laikā no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ, uz konsultācijām rehabilitācijas vai ārstniecības iestādēs, uz pedagoģiski medicīnisko komisiju.
Atlaide 50% apmērā pilsētas nozīmes maršrutos vairs netiks piemērota pilsētās dzīvojošiem vispārējo izglītības iestāžu klātienes skolēniem, kā arī arodizglītības, profesionālās pamatizglītības, profesionālās vidējās izglītības iestāžu dienas nodaļu audzēkņiem un augstāko izglītības iestāžu studentiem. Maksa par pārvietošanos reģionālos starppilsētu nozīmes maršrutos pilnā apmērā tiks piemērota arī sociālās aprūpes iestādēs pastāvīgi dzīvojošām personām.
Braukšanas maksas atvieglojumus saglabās pirmsskolas vecuma bērniem, kuri arī turpmāk varēs bez maksas pārvietoties reģionālos starppilsētu nozīmes maršrutos.
Bez maksas varēs turpināt braukt 1.grupas invalīdi un bērni invalīdi. Savukārt 2.grupas invalīdiem un personām, kuras pavada 1.grupas invalīdu vai bērnu invalīdu, turpmāk būs jāapmaksā puse no biļetes cenas.
Valdība šodien vienojās, ka minētajai pasažieru kategorijai 50% no izmaksām segs valsts, bet pašvaldības - tik daudz, cik to atļauj pieejamie finanšu līdzekļi.
Tāpat bez maksas varēs braukt bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās un profesionālajās izglītības iestādēs. Atvieglojumus pilnā apmērā saglabās arī politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, kuri varēs pārvietoties bez maksas.
Atšķirībā no iepriekšējās likuma redakcijas braukšanas atvieglojumi saglabāti ārpus pilsētas teritorijas dzīvojošiem pamatskolas skolēniem, kuri bez maksas var pārvietoties mācību gada laikā no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ. Tāpat 50% atlaide saglabāta ārpus pilsētas teritorijas dzīvojošiem vidusskolas skolēniem.
Grozījumi izstrādāti, lai samazinātu valsts budžeta izdevumus. SM norāda, ka, atsakoties no valsts budžeta līdzfinansējuma 35% apmērā pilsētas pārvadājumos, ir iespēja ietaupīt aptuveni 7-8 miljonus latu.
Pēc Satiksmes ministrijas (SM) veiktiem aptuveniem aprēķiniem, ar Ministru kabineta noteikto pasažieru kategoriju pārvadāšanu, kurām ir tiesības izmantot sabiedrisko transportu ar braukšanas maksas atvieglojumiem, pārvadātājiem gadā tiek radīti zaudējumi 10-12 miljonu latu apmērā, kas ir kompensējami no valsts budžeta.
SM norāda, ka kopš šā gada 1.jūlija zaudējumi par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu pilsētas nozīmes pārvadājumos pilnībā ir kompensējami no attiecīgās pašvaldības budžeta, bet par pārvadājumiem reģionālos starppilsētu un reģionālos vietējās nozīmes maršrutos - no valsts budžeta.
Lai nodrošinātu likumā "Par pašvaldībām" ietvertā principa ievērošanu, ka, ja pašvaldībai ar likumu tiek uzdots pildīt kādu pārvaldes uzdevumu, vienlaikus ir jānosaka šī uzdevuma papildu finansēšanas avots, un ņemot vērā valsts budžeta ierobežotās iespējas šobrīd paredzēt papildu finanšu līdzekļus braukšanas maksas atvieglojumu kompensēšanai par pārvadājumiem pilsētas nozīmes pārvadājumos, ar noteikumiem braukšanas maksas atvieglojumi tiek attiecināti tikai uz pārvadājumiem reģionālos starppilsētu un reģionālos vietējās nozīmes maršrutos.
Attiecībā uz vispārējās pamatizglītības iestādēs un vispārējās vidējās izglītības iestādēs skolēniem, kuri dzīvo ārpus pilsētas teritorijas, - finansējums par braukšanas izdevumiem reģionālajos starppilsētu, vietējās un pilsētas nozīmes maršrutos jānodrošina no pašvaldības budžeta. Līdz ar to skolēniem vajadzēs iegādāties braukšanas biļeti par pilnu maksu, bet braukšanas izdevumus viņiem segs no pašvaldības budžeta.
Tā kā likums "Par invalīdu sociālo un medicīnisko aizsardzību" šobrīd paredz smagas invaliditātes invalīdu tiesības braukt bez maksas ar visu veidu sabiedrisko transportu Latvijas teritorijā, izņemot taksometrus, tad noteikumos ir ietverts pārejas jautājums, ka līdz likuma, kas reglamentēs ar invaliditāti saistītus jautājumus spēkā stāšanās brīdim, 1. un 2.grupas invalīdiem, bērniem invalīdiem un personai, kas pavada 1.grupas invalīdu, braukšanas maksas atvieglojumi reģionālos starppilsētu un reģionālos vietējās nozīmes maršrutos tiek saglabāti līdzšinējā apmērā. Izdevumi par šīs kategorijas pasažieru pārvadāšanu tiks kompensēti atbilstoši Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumam.
Plānots, ka noteikumi stāsies spēkā šā gada 1.septembrī.
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
Samazina atvieglojumus braukšanai sabiedriskajā transportā
LETA, 04.08.2009. 16:05 | komentāri (4)
Šodien Ministru kabinets pieņēma lēmumu samazināt to pasažieru kategoriju skaitu, kurām ir tiesības izmantot sabiedrisko transportu ar atvieglojumiem. Iepriekš lēmuma pieņemšana šajā jautājumā valdībā vairākkārt tika atlikta.