Pirmdiena, 23.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Viktorija, Balva;

53 % no potenciālajiem diskriminācijas un varmācības upuriem nezina savas tiesības

Inese Salmiņa, 10.08.2009. 13:59

Saskaņā ar nesen veikto Eirobarometra pētījumu 53 % respondentu atzīst, ka gadījumā, ja kļūtu par diskriminācijas vai varmācības upuriem, viņi nezinātu savas tiesības. Lai nodrošinātu tiesību aizsardzību, Eiropas Komisija ir izstrādājusi pretdiskriminācijas likumus, un ir izveidots Eiropas nacionālo vienlīdzības nodrošināšanas iestāžu tīkls, lai palīdzētu tiem, kam ir nepieciešams padoms. Turklāt, lai popularizētu daudzveidīgas sabiedrības priekšrocības un cīnītos pret diskrimināciju, Eiropas Komisija šobrīd veic informatīvo kampaņu “Par dažādību. Pret diskrimināciju.”

Eirobarometra pētījums: galvenie fakti

Saskaņā ar nesen veikto Eirobarometra pētījumu, Eiropas Savienībā visizplatītākā ir diskriminācija etniskās izcelsmes dēļ (62%), tai seko diskriminācija seksuālās orientācijas (51%) un invaliditātes (45%) dēļ. Aptauja liecina, ka lielākā daļa minoritāšu eiropiešiem ir pieņemamas, tai pašā laikā, atbildot uz jautājumu par kaimiņiem ar kādu etnisko piederību, romu tautības pārstāvji nebūtu pieņemami ceturtajai daļai eiropiešu.

Pētījums liecina, ka 15 % respondentu pēdējo 12 mēnešu laikā līdz aptaujas veikšanas brīdim tikuši diskriminēti. 29 % respondentu atzīst, ka viņi ir bijuši liecinieki kādas citas personas diskriminācijai tajā pašā laika posmā. Novērojams, ka diskriminācijai kopumā ir tendence samazināties, lai arī tas nenotiek pārāk strauji.

Nacionālās vienlīdzības nodrošināšanas iestādes

Lai gādātu par to, ka ES likumi šajā jomā tiktu ieviesti pareizi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir izveidotas vienlīdzības nodrošināšanas iestādes, lai popularizētu vienlīdzības ideju un cīnītos pret diskrimināciju jomās, kuras aptver ES vienādas attieksmes direktīvas. Tās nodrošina virkni pakalpojumu, ieskaitot neatkarīgas palīdzības sniegšanu diskriminācijas upuriem, neatkarīgu pētījumu veikšanu par diskriminācijas problēmām, neatkarīgu ziņojumu publicēšanu un ieteikumu sagatavošanu.

Kampaņa "Par dažādību. Pret diskrimināciju.”

Eiropas Komisijas Nodarbinātības, sociālo lietu un vienlīdzīgu iespēju ģenerāldirektorāts 2003. gadā uzsāka informatīvo kampaņu “Par dažādību. Pret diskrimināciju.”, lai informētu Eiropas iedzīvotājus par viņu tiesībām un pienākumiem, ko nosaka ES likumdošana.

Kampaņa notiek visās 27 dalībvalstīs, lai palielinātu informētību par diskrimināciju un tiesību aktiem tās apkarošanai, kā arī lai popularizētu dažādības priekšrocības darba vietā un sabiedrībā kopumā. Tās mērķis ir apkarot visa veida diskrimināciju personas rases vai etniskās izcelsmes dēļ visās dzīves jomās un visa veida diskrimināciju darbavietā vecuma, invaliditātes, seksuālās orientācijas, reliģijas vai pārliecības dēļ.

Nacionālā mērogā kampaņas ietvaros tika atbalstīta arī Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes iniciatīva - velotūre „Ieminies par iecietību!” ar mērķi rosināt cilvēkus domāt par daudzveidīgas sabiedrības priekšrocībām un savstarpējo toleranci. Velotūres laikā no 15. līdz 28. jūlijam kopumā tika veikti 965 km, apceļojot 10 pilsētas - Rēzekni, Pļaviņas, Cēsis, Valmieru, Ogri, Rīgu, Dobeli, Saldu, Talsus un Liepāju. Minētajās pilsētās jaunieši aicināja runāt un domāt par iecietību ar dažādu iekļaujošu un izglītojošu aktivitāšu palīdzību. Kopā ar velotūri ceļoja arī Sabiedrības integrācijas fonda izstrādātais „Labas Gribas Memorands”. Tajā, atbalstot iecietību pret dažādo, izrādot izpratni un cieņu pret atšķirīgajiem sabiedrības locekļiem to vecuma, dzimuma, reliģijas, spēju, fiziskās un garīgās invaliditātes, sociālekonomiskā un ģimenes stāvokļa dēļ kopumā parakstīja vairāk nekā 680 cilvēku.

Lai pienācīgi izplatītu kampaņas idejas valstu līmenī, ir izveidotas nacionālās darba grupas, kas apvieno dažādu sektoru un organizāciju diskriminācijas ekspertus visās 27 ES dalībvalstīs. Piesaistot kampaņai NVO, biznesa organizāciju, darba devēju un darba ņēmēju asociāciju, arodbiedrību un valstu ministriju pārstāvjus, tiek izmantota dažādās jomās ES strādājošo cilvēku plašā pieredze.


Lai saņemtu sīkāku informāciju, apmeklējiet: www.stop-discrimination.info

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV