Vislielāko kopējo CO2 emisiju apjomu Latvijā rada mājoklis (piem. apkure, elektrība, siltais ūdens) (1,53 t CO2 uz cilvēku gadā). Kā nākamais būtiskākais CO2 emisiju avots minams transports (1,05 t CO2 uz cilvēku gadā) un pārtikas ražošana (1,03 t CO2 uz cilvēku gadā). Savukārt preces (358 kg CO2 uz vienu iedzīvotāju) un pakalpojumi (133 kg CO2 uz vienu iedzīvotāju) kopā rada tikai 12 % kopējo vidējā Latvijas iedzīvotāja siltumnīcas efektu izraisošo gāzu (SEG) emisiju. Ja pēdējo desmit gadu laikā SEG emisijas no pārtikas ražošanas ir palikušas nemainīgas un mājokļa radītās emisijas pat samazinājušās, tad transporta radīto SEG emisiju apjomi ir tikai auguši.
Pasaules Dabas Fonda direktors Uģis Rotbergs uzsver: „Arī Latvijai, gatavojoties Kopenhāgenas sarunām, kas notiks pēc nedaudz vairāk kā 100 dienām, nepieciešams iestāties par atbildīgu un stingru klimata politiku.” Š.g. decembrī Kopenhāgenā notiks ANO galotņu tikšanās, kuras mērķis būs pieņemt jaunu globālo vienošanos, lai samazinātu klimata izmaiņas.
Lai saglabātu līdzsvaru pasaulē, vidējā gaisa temperatūra nedrīkst paaugstināties vairāk kā par 1,5 - 20C, par atskaites punktu ņemot pirmsindustriālo laiku (1800tie gadi). Jāatgādina, ka oglekļa dioksīds un citas siltumnīcas efektu izraisošās gāzes, kas pēdējo 100 gadu laikā ir strauji nosūtītas atpakaļ atmosfērā, lietojot Zemes degizrakteņu rezerves, nonākot atmosfērā laiž cauri Saules gaismu, bet siltumu atstaro atpakaļ uz Zemes virsmas. Tāpēc Zemes temperatūra pakāpeniski paaugstinās.
Klimata izmaiņas jau šobrīd ietekmē dabu un cilvēkus neskaitāmos veidos. Tās turklāt iespaido valstu ekonomiku. Par Latvijas situāciju SEB bankas galvenais ekonomists Andris Vilks stāsta: „Mums ir pietiekami daudz resursu un sabiedrības, uzņēmēju griba vidi un ekonomiku padarīt vēl zaļāku, bieži vien trūkst vadlīniju to realizēšanai. Nav šaubu, ka turpmākie gadi pārskatīs valsts ekonomikas struktūru, atmetīs nepamatotās ambīcijas un tēriņus, un lielāku uzmanību pievērsīs atjaunojamiem resursiem, tīrākai videi un izlietoto resursu pārstrādei.”
Aprēķini savu ietekmi uz klimatu
Lai katrs Latvijas iedzīvotājs varētu aprēķināt savas gada laikā radītās oglekļa dioksīda emisijas, Pasaules Dabas Fonds ir izveidojis īpašu kalkulatoru, kas pieejams Pasaules Dabas Fonda mājas lapā www.pdf.lv/klimats un sākot rītdienas, 28. augusta, arī portāla Draugiem.lv Zaļajā sadaļā.
Par Pasaules Dabas Fondu
Pasaules Dabas Fonds ir viena no lielākajām vides aizsardzības organizācijām Latvijā. Tās mērķis ir dabas aizsardzība, lai saglabātu ģenētisko, sugu un ekosistēmu daudzveidību, nodrošinātu atjaunojamo dabas resursu nenoplicinošu izmantošanu tagad un nākotnē, palīdzētu samazināt piesārņojumu, dabas resursu un enerģijas izšķērdīgu patēriņu.
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
Pirmo reizi aprēķināta Latvijas iedzīvotāju ietekme uz klimatu
Dārta Treija, 27.08.2009. 17:57
Lai saglabātu klimata līdzsvaru pasaulē, oglekļa dioksīda (CO2) emisijas uz vienu cilvēku nedrīkst pārsniegt 3,8 tonnas gadā. Latvijas oglekļa dioksīda emisijas pašlaik pārsniedz šo noteikto robežslieksni, sasniedzot 4,1 tonnas CO2 uz cilvēku gadā. Lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību šai problēmai, Pasaules Dabas Fonds ir izstrādājis kalkulatoru, kur ikviens var aprēķināt savas gada laikā radītās oglekļa dioksīda emisijas.