Mazsalacas meteorīts nokritis netālu no mājām "Kundrati", taču notikumā cietušo nav.
Kā aģentūrai LETA apstiprināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses sekretāre Inga Vetere, vakar VUGD saņēmuši izsaukumu no Mazsalacas novada, kur kādā pļavā redzēta uguns.
Ierodoties notikuma vietā, dienesta darbinieki konstatējuši arī 20 metrus platu un desmit metrus dziļu bedri.
Patlaban notikuma vietā strādā VUGD darbinieki un Valsts policija, kas norobežojusi notikuma vietu.
Kā šodien ziņoja Latvijas Radio, notikuma vietā nav konstatēta paaugstināta radiācija.
Mazsalacas meteorītu gatavi pētīt Latvijas Universitātes astronomi un ģeologi. To šodien Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumā "900 sekundes" teica Latvijas Universitātes Astronomijas institūta speciālists Ilgonis Vilks.
Viņš norādīja, ka pašlaik lielākais darbs, pētot Mazsalacas meteorītu, būtu ģeologiem nevis astronomiem. Viņš pauda izbrīnu, kādēļ krāterī, ko radījis meteorīts, deg uguns. Pēc sadursmes ar zemi parasti notiekot sprādziens un meteorīta šķembas tiekot izkaisītas apkārtnē, skaidroja Vilks.
Svētdien ap pusnakti Mazsalacas meteorīta izrauto bedri izpētīja NBS speciālisti, tomēr bedres vidū esošais melnais caurums vēl netika izmeklēts un darbi turpināsies šodien. Naktī Mazsalacas meteorīta bedrē vēl neizdevās atrast nekādas atlūzas vai meteorīta gabalus.
„Melnais plankums un sakusušās smiltis liecina, ka tur ir bijusi augsta temperatūra. Atradām dzeltenīgas metāliskas nogulsnes, bet nav zināms, vai tās ir atstājis meteorīts," stāstīja Skrastiņš. Vēl vairākas stundas meteorīta bedrei apkārt vēdīja spēcīga sēra smaka, kuras izcelsme arī pagaidām nav izskaidrota.
Speciālisti spriež, ka Mazsalcas meteorīts pļavā ir triecies „stāvus" - perpendikulāri zemei, izsitot aptuveni piecus metrus dziļu bedri. Apkārt nav ne izārdītu koku, ne citu postījumu, jo meteorīts zemi sasniedzis klajā laukā.
Video: