Zinātnieki savu uzmanību pievērsa polipienskābei (PLA), tas ir bioloģisks polimērs, kas ļaus ražot plastmasu no dabīgām un atjaunojamām izejvielām. Polimēri ir molekulas, kuras ikdienā redzam kā plastmasu un gumiju. „Poliesteris un citi polimēri, kurus ikdienā izmantojam, lielākoties ir ražoti no naftas produktiem,” paziņoja pētījuma vadītājs profesors Sangs Jups Lī (Sang Yup Lee). „Idejai par polimēru ražošanu no atjaunojas biomasas ir pievērsta liela uzmanība, jo aizvien pieaug bažas par vides problēmām un fosilo resursu ierobežotību. PLA ir laba alternatīva no naftas produktiem ražotajai plastmasai, tā sadalās dabā un nav kaitīga cilvēkiem.”
Līdz šim PLA ražošanā bija divi soļi, fermentācija un ķīmiskais process – polimerizācija. Abi procesi ir sarežģīti un dārgi. Zinātnieki izmantoja vielmaiņas baktēriju E. coli un izstrādāja vienkāršāku procesu.
„Izstrādājot metodi, kura apvieno vielmaiņas inženieriju un enzīmu inženieriju, mēs esam ieguvuši efektīvu un vienkāršotu procesu, lai bioloģiski ražotu PLA un tai līdzīgus polimērus,” apgalvoja Lī. Tas nozīmē, ka izstrādātā E. coli dzimtas baktērija tagad spēs efektīvi ražot nedabiskos polimērus.
Globālā sasilšana un citas vides problēmas mudina attīstīt jaunas un ilgtspējīgas ražošanas metodes no atjaunojamiem resursiem. Šī jaunā metode būs noderīga arī tam, lai izstrādātu citus organismus, kuri spētu ražot dažādus nedabiskus polimērus no atjaunojamiem resursiem.
Zinātnieku komanda no KAIST Universitāte Seulā un Korejas ķīmijas ražotājs LG Chem publicēja savus atklājumus žurnālā "Biotechnology and Bioengineering".
Avots: edition.cnn.com