Bērni un jaunieši, kuri zvanījuši VBTAI uzticības tālrunim, 19,89% gadījumu stāstījuši par attiecību problēmām ar vienaudžiem, 9,26% bijušas problēmas partnerattiecībās, 8,05% bijušas problēmas ar vecākiem, 2,48% - ar brāļiem vai māsām, 2,38% - ar pedagogiem, 0,36% - ar vecvecākiem, 0,33% - ar patēvu vai pamāti.
Zvanītāju minēto emocionālo problēmu lokā visvairāk jeb 13,66% gadījumu ir minēta bezspēcība, 13,11% zvanītāju sūdzējušies par aizvainojumu, 12,94% - par bailēm, 11,04% - par dusmām, 3,97% - par kaunu, 3,64% - par vientulību, 2,24% - par vainas sajūtu, 2,19% - par zaudējumu, 1,04% - par depresīvu garastāvokli, 0,59% - par autoagresiju, 0, 44% -par pašnāvībām, 0,39% - par ēšanas traucējumiem.
VBTAI uzticības tālruņa speciālisti profesionālas konsultācijas sāka sniegt 2006.gada 1.februārī. Šogad uzticības tālrunis darbojas darba dienās no plkst.8 līdz plkst.23 un sestdienās no plkst.8 līdz 22.
2008.gadā VBTAI plāno sākt klātienes konsultācijas, 2009.gadā tiek plānots, ka uzticības tālrunis darbosies arī svētdienās, bet 2010.gadā - visu diennakti.
No bērnu un jauniešu uzticības tālruņiem visvairāk zvanu pērn - 464 100 - saņēmis VBTAI uzticības tālrunis. Par to šodien Bērnu un ģimenes lietu ministrijā notikušajā diskusijā par bērnu un jauniešu uzticības tālruņu darbību un iespējamajiem turpmākās darbības attīstības variantiem informējis SIA "Lattelecom" Regulēšanas lietu daļas direktors Aivars Kreilis, aģentūrai LETA pastāstīja bērnu un ģimenes lietu ministra biroja vadītājs Viesturs Kleinbergs.
Uz VBTAI uzticības tālruni 95% zvanījuši no mobilo sakaru tīkliem, 3% - no taksofoniem un tikai 2% no fiksētajiem sakaru tīkliem.
Uz biedrības "Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis" tālruni 8009000 pērn zvanījuši 35 200 bērnu un jauniešu, 76% zvanījuši no taksofoniem un 24% - no fiksētajiem sakaru tīkliem.
Uz Rīgas pašvaldības uzticības tālruni 6733441 pērn zvanījuši 8000 cilvēki, 48% no viņiem bija izmantojuši mobilos sakaru tīklus, no taksofoniem zvanījuši 13%, bet no fiksētajiem sakaru tīkliem - 39%.
Kleinbergs stāstīja, ka telekomunikāciju operatori ir gatavi arī turpmākai sadarbībai, nodrošinot bērnu un jauniešu uzticības tālruņu darbību, bet šodien konkrētas vienošanās par turpmāko sadarbību vēl nav panāktas.
Diskusijas iemesls bija pēdējā laikā publiskajā telpā aktualizējušies jautājumu par bērnu un jauniešu uzticības tālruņiem Latvijā, to nozīmi, perspektīvām un finansēšanas modeļiem. Tikšanās bija iespēja vienuviet tikties visām sociālā pakalpojuma nodrošināšanā iesaistītajām pusēm.
Diskusijas laikā tika runāts par to, kā uzlabot bērnu un jauniešu uzticības tālruņu darbību. Sarunā tika uzsvērts, ka neieciešams nodrošināt uzticības tālruņu darbību arī naktīs un brīvdienās. VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa norādīja, ka vēlme sazvanīt uzticības tālruni ir arī svētdienās un naktīs, tāpēc tuvāko gadu laikā VBTAI ir iecerējusi paplašināt uzticības tālruņa darbu.
Savukārt veids, kā uzlabot biedrības "Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis" darbību, ir nodrošināt iespēju tālruni 800 9000 sazvanīt arī no mobilajiem tālruņiem, kas šobrīd finansiālu apsvērumu dēļ nav iespējams.
"Lattelecom", kā arī mobilo sakaru operatori "LMT" un "Tele2" esot izrādījuši ieinteresētību rast iespēju atbalstīt bērnu un jauniešu uzticības tālruņu darbību. Par turpmākajām sadarbības iespējām katram no uzticības tālruņu pārstāvjiem ir jāvienojas individuāli.
Diskusiju laikā tika secināts, ka katram no trijiem Latvijā esošajiem bērnu un jauniešu uzticības tālruņiem ir sava specifika un visi kopā tie veic nozīmīgu darbu, tādējādi nevar nepārprotami apgalvot, ka ērtības labad būtu nepieciešams tikai viens uzticības tālrunis.
Centra "Dardedze" direktore Laila Balode diskusijas laikā norādīja, ka bērnu un jaunieši uzticības tālruņi pilda būtisku funkciju un centrā vidēji divi bērni mēnesī nonāk tieši pateicoties informācijai, kas saņemta ar uzticības tālruņu starpniecību. Tomēr Balode vērsa uzmanību arī uz to, ka nepieciešams rūpīgi izvērtēt, kā tiek izmantota informācija, kas tiek iegūta sarunu laikā.
Savukārt Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks Valdis Zagorskis klātesošos informēja par EK iniciatīvu ieviest Eiropas Savienībā vienotu uzticības tālruņu sistēmu, kas sāktos ar ciparu kombināciju - 116, kam sekotu vēl trīs cipari.
Patlaban EK ir pieņēmusi lēmumu, ka numurs 116000 tiek rezervēts kā tālrunis, uz kuru zvanīt gadījumos, ja pazudis bērns. Plānots, ka tuvākajā laikā tiks pieņemts lēmums, ka tālrunis 116111 tiks rezervēts kā bērnu uzticības tālrunis, bet 116123 - kā emocionālā atbalsta tālrunis. Lēmumu un mehānismu, kad un kā tiks nodrošināta šo tālruņu darbība, pieņem katra no dalībvalstīm individuāli.