92% aptaujāto respondentu atzinuši, ka dubultpilsonība ārvalstīs dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju dzimušajiem bērniem ir nepieciešama, aģentūru LETA informēja Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zane Lielķikute.
Uz jautājumu, vai atzīst, ka sekretariāta ierosinājums ieviest dubultpilsonību ārvalstīs dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju dzimušajiem bērniem ir nepieciešams, 92% aptaujāto atbildējuši apstiprinoši, 4% atbildējuši noliedzoši, bet 4% respondentu ir cits viedoklis.
Savukārt uz jautājumu, vai minētā dubultpilsonības ieviešana stimulētu Latvijas iedzīvotāju iesaistīšanos Latvijas demokrātiskajos procesos, 89% respondentu atbildējuši apstiprinoši, 5% - noliedzoši, bet 6% respondentu ir cits viedoklis.
Daudzi aptaujā iesaistītie respondenti atzinuši, ka jautājums par dubultpilsonības ieviešanu ir svarīgs un aktuāls ģimenē.
Piemēram, respondente no Brazīlijas uzsvērusi, ka Brazīlijā ir daudzas latviešu ģimenes, kas gribētu, lai bērniem būtu dubultpilsonība, tādējādi uzturot sadraudzību ar Latviju. Cita respondente savukārt norādījusi: ja šis jautājums tiktu realizēts, tad viņu ģimenē vien Latvija iegūtu astoņus jaunus pilsoņus.
Aptaujā piedalījās 270 respondenti no 17 valstīm, piemēram, no ASV, Zviedrijas, Vācijas, Kanādas, Igaunijas, Īrijas u.c. valstīm.
Aptauja par dubultpilsonības ieviešanu ārvalstīs dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju jaundzimušajiem veikta no 24. līdz 31.jūlijam.
Aptaujas rezultātus plānots prezentēt arī darba grupā, kas pētīs jautājumu par dubultpilsonības piešķiršanu.
Īpašu uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās Oskars Kastēns (LPP/LC) atzina, ka ir pārsteigts par tik aktīvu ārpus valsts dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju iesaistīšanos viedokļu paušanā.
"Šāda aktivitāte liecina par viņu vēlmi iesaistīties Latvijā notiekošajos procesos un to, ka dubultpilsonības jautājums ir svarīgs ne tikai valstij, bet arī viņu ģimenēs," sacīja Kastēns.
Pēc viņa domām, ja 96% respondentu atzinuši, ka dubultpilsonības ieviešana varētu stimulēt Latvijas iedzīvotāju atgriešanos Latvijā, šo iniciatīvu noteikti vajadzētu realizēt.
Kastēns norādīja, ka dubultpilsonības jautājuma risināšana palīdzēs saglabāt saikni ar dzimteni, stimulēs ārvalstīs dzīvojošos aktīvāk iesaistīties procesos Latvijā un rosinās viņus atgriezties.
Ministrs akcentēja, ka ir jāattīsta ārvalstīs dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju tiesiskā saikne ar valsti, proti, tiem bērniem, kuri dzimuši ārzemēs un kuriem viens no vecākiem ir Latvijas pilsonis, vajadzētu piešķirt arī mūsu valsts pilsonību.
Dubultpilsonības jautājums jau iestrādāts ziņojumā, ko sagatavojusi darba grupa par izceļojošo iedzīvotāju atgriešanu Latvijā un ko drīzumā iesniegs valdībā. Ziņojumā ieteikts piešķirt Latvijas pilsonību tiem ārpus valsts dzimušajiem bērniem, kuriem viens no vecākiem ir Latvijas pilsonis.
Latvijas pilsonību jaundzimušais, kuram vismaz viens vecāks ir Latvijas pilsonis, jau patlaban var saņemt Īrijā vai jebkurā citā Eiropas Savienības dalībvalstī un vienlaikus būt vēl kādas valsts pilsonis. Tomēr saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, personai, kas tiek uzņemta Latvijas pilsonībā, nedrīkst izveidoties dubultpilsonība.