Svētdiena, 22.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulvedis;

2009.gada vārds - "glābējsilīte", nevārds - "saīsināt (darbiniekus)", spārnotais teiciens - "Un ko jūs saprotat ar polītisko

Maija Sinka, 18.01.2010. 13:51 | komentāri (2)

Šodien preses konferencē Rīgas Latviešu biedrības namā paziņots 2009. gada Vārds, Nevārds un Spārnotais teiciens. Žūrija tos izraudzījusi, spraigā domu apmaiņā izskatot vairākus simtus ierosinājumu.

Žūrija ar prieku atzīst, ka gada vārdam, nevārdam un spārnotam teicienam, kā allaž, saņemts daudz ieteikumu. Septīto gadu notikušā sabiedriskā akcijā iesaistījusies plaša sabiedrība - jaunieši un arī gados vecāki pieteicēji, ierēdņi un viņu kritizētāji, tulkotāji, rakstnieki un arī citi, kam rūp savas valodas bagātība un attīrīšana no ačgārnībām. Saņemti gan rūpīgi apdomāti un pamatoti, gan arī rotaļīgi jauki un asprātīgi vārdi, nevārdi un teicieni.

Šogad žūrijai bija grūtāka izvēle nekā citus gadus, jo, piemēram, gada vārdam šoreiz vairāk izcilu priekšlikumu. Rīgas Latviešu biedrības Valodas attīstības kopas koordinātore Maija Sinka atzīst, ka pieteikumos 2009. gadam saņemts vairāk radošu ieteikumu un mazāk negāciju nekā agrāk. Kā teicienos, tāpat gada vārda pieteikumos mazāk sūro un nelāgo kandidātu, toties jauni pārdomu vērti un derīgi vārdi un teicieni. Kā parasti, saņemtos priekšlikumos spilgti atainojas pašreizējās valstiskās un polītiskās norises.

Par 2009. gada Vārdu atzīts "glābējsilīte" - citās valstīs lietotā angliskā vārda "baby box" vietā. Vārds jaukā veidā itin spilgti norāda uz apzīmējuma būtību: cilvēcība un žēlsirdība. Ziņots, ka Latvijā pirmais bērns ar glābējsilītes palīdzību jau izglābts.

Atgādinājumam

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un LZA Terminoloģijas komisiju bija izsludinājusi - nu jau sesto gadu - iepriekšējā gada Vārda, Nevārda un Spārnotā teiciena meklēšanu.

Ieteikumus 2008. gada Vārdam, Nevārdam un Spārnotam teicienam bija iespējams iesūtīt līdz 2009. g. 12.janv.

Gada vārds - spilgtākais un trāpīgākais vārds, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai populāri-tāti atguvis 2008. gadā, arī ieteikts jaunvārds.

Gada nevārds - nejēdzīgākais darinājums vai nevajadzīgākais svešķermenis, kas valodā parādījies vai manāmi izplatījies 2008. gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi (piemēram, tikai tāpēc, ka tā ir citā valodā).

Gada spārnotais teiciens - spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pama-nīts 2008. gadā.

Sūtītāji aicināti, ja iespējams, norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts vai lasīts un kādā sakarā lietots. Vēlams minēt sūtītāja vārdu, uzvārdu un adresi.

Sūtītāji bija aicināti norādīt, kur vārds vai teiciens pamanīts, kādā publikācijā un sakarībā tas lietots/dzirdēts.

Žūrijā ir pārstāvji no RLB Latviešu valodas attīstības kopas, LZA Terminoloģijas komisijas un Latvijas Rakstnieku savienības.

Informācija

Līdzīgas akcijas, kuŗu mērķis ir veicināt sabiedrības uzmanību valodas saturiskai un formālai tīrībai, ik gadu notiek daudzās valstīs, arī Vācijā, Austrijā un ASV. Gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena meklēšana, notiek jau sesto gadu.

2008. gada vārds bija: "talkot", nevārds: "šis te... šo te...", spārnotais teiciens: "Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai bieži nav saprotama". Par "gada naglu" 2008. gadā tika pasludināts teiciens "nasing spešl", ar kuŗu toreizējais ministrs A. Slakteris atbildēja žurnālistes jautājumam, kas īsti notiek Latvijā un kāpēc vajadzīgs miljardu aizdevums. Teiciens jau folklorizējies.

2007. gadā: gada vārds: "ēnstrādnieks", nevārds: "(siera) produkts" un spārnotais teiciens: "bojāts horizontālais taimkods" 2006. gada vārds bija "draugoties" kā tīmekļa draugiem.lv lietotāju darbības vārds ar daudziem šī vārda atvasinājumiem, nevārds - "hendlings" anglicisms, kas dzīvu radību kontekstā izklausās pat neētiski, spārnotais teiciens - "ņēma un uzmeta" aktuāli folklorizējies latviešu valodā, tad vēl daudzi spilgti ‘savārstījumi’, kā piemēri plašai tagadējai parādībai tekstos un runās ar visādiem nesakarīgiem vārdu virknējumiem. Par 2005. gada vārdu kļuva Anšlava Eglīša "smacenis" (angliskā vārda "smogs" vietā), par nevārdu - "centrs" nevajadzīgi plaši sastopamā nozīmē ‘liela vai maza vieta, kur kaut kas notiek’ (tirgotava, kopētava u.tml.) un par spārnoto teicienu - "vanags noknāba cālīti". Par 2004. gada vārdu kļuva "mēstule" (angliskā vārda "spams" vietā), par nevārdu - "māsterplāns" (ieteikts to aizstāt ar vārdu "virsplāns" vai "dižplāns") un par spārnoto teicienu - "valsts deg zilās ugunīs" (ar nozīmi ‘valstī krīze’) Latvijā pirmo reizi tāda akcija notika 2003. gadā, kad par gada vārdu kļuva "zīmols" (kas aizstājis anglisko "brandu" vai "brendu"), par nevārdu - "eiro" (tā nelokāmības dēļ) un par spārnoto teicienu - vārdkopa "zelta rokas" ar jaunu, negatīvu nozīmi.

Latvijas Rakstnieku savienība un LZA Terminoloģijas komisija ir Latvijā plaši pazīstamas organizācijas, kas katra savā veidā rūpējas par latviešu valodas vērtībām.

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa dibināta 2001. gada septembrī. Kopas mērķis ir latviešu valodas attīstība, kas balstīta uz Latvijas lielāko valodnieku Mīlenbacha un Endzelīna atziņām un ieguldījumu. Cita starpā kopas mērķis ir veicināt diskusiju par aktuāliem valodas jautājumiem, veicināt uz zināšanām un zinātni balstītu valodas un valodniecības attīstību Latvijā, kā arī novērst padomju laikā pieņemto valodas dekrētu un kaitīgo nolikumu turpināšanu valodas praksē Latvijā.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV